Dalies:

Kā parlamenta balsojums ietekmēs Lielbritānijā dzīvojošos latviešus?

Kā parlamenta balsojums ietekmēs Lielbritānijā dzīvojošos latviešus?
  • 15. Jan. 2019

Otrdiena Lielbritānijā tiek gaidīta ar lielu satraukumu, jo notiks parlamenta balsojums, kurā arī izšķirsies, kā Apvienotā Karaliste izstāsies no Eiropas Savienības (ES). Viens no scenārijiem, kas tiek saukts par vissliktāko iespējamo, ir izstāšanās bez vienošanās ar Briseli. Šādā gadījumā tiks ietekmēti faktiski visu Lielbritānijā dzīvojošo ES, tostarp arī Latvijas, kā arī pašu Lielbritānijas pilsoņu Eiropā dzīves, portālam tvnet.lv raksta žurnālists Māris Kūrēns.

Aptuveni 1,3 miljoni Lielbritānijas pilsoņu dzīvo Eiropas Savienībā. Apvienotajā Karalistē dzīvo vairāk nekā 3 miljoni ES pilsoņu. Vienošanās ar Briseli paredz pārvietošanās brīvību un citas ES pilsoņu tiesības līdz pat 2020. gada 31. decembrim, turpretī bezvienošanās “Brexit” gadījumā šāda pārejas posma nav.

 
Tieši tādēļ otrdienas balsojumu ar lielām bažām gaida gan Eiropā dzīvojošie briti, gan Lielbritānijā dzīvojošie eiropieši, jo, kas ar viņiem un viņu tiesībām notiks vēlāk, nav zināms. Eiropas Komisija sliktākā scenārija īstenošanās gadījumā aicina visas ES dalībvalstis nodrošināt Lielbritānijas pilsoņiem līdzvērtīgas tiesības, norādot, ka līdzīgi jārīkojas arī Apvienotajai Karalistei. Respektīvi, Eiropas Savienība varētu pieņemt pragmatisku pieeju, Lielbritānijas pilsoņiem ļaujot kļūt par “pagaidu rezidentiem”.
 

Kā sarunā ar portālu TVNET norāda Eiropas latviešu apvienības priekšsēdētājs Kristaps Grasis, pagaidām vēl ir grūti spriest, cik liela ietekme būs uz latviešiem sliktākā scenārija gadījumā, taču uztraukums ir.

Lasītākās ziņas valstī

“Iespējamais “Brexit” bez vienošanās ir ne tikai sāpīgs, bet arī uztraucošs jautājums visiem Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem eiropiešiem. Mēs esam nobažījušies, kas notiks, ja tik tiešām piepildīsies radikālākais variants no visiem iespējamajiem,” saka Grasis.

Viņš norāda, ka pagaidām jāsagaida Lielbritānijas parlamenta balsošanas rezultāti, pēc kura arī varēs konkrēti saprast, kādu virzienu pieņems Lielbritānijas izstāšanās process. Eiropas Savienības valstīs atbalsta regulētu Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas bloka.

Plašāka informācija portālā tvnet.lv

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti