Dalies:

Kā iekārtot bērnu bērnudārzā Vācijā

Kā iekārtot bērnu bērnudārzā Vācijā
Shutterstock
  • 14. Jan. 2020

Anete Baltiņa dēlam bērnudārzu Minhenē gaidīja divus gadus. “Uz vienu vietu bija sešdesmit bērni, un mēs tā arī nesagaidījām, jo bijām pieņēmuši lēmumu pārcelties uz Latviju. Alternatīvas ir divas: privātais bērndārzs, kas izmaksā 600 - 1200 eiro mēnesī vai Tagesmutter, kura rūpējas par vairākiem bērniem vienlaikus. Izmaksas daļēji sedz dome, daļēji - vecāki.”

Lai iestātos rindā uz dārziņu, jādodas uz domi ar Anmeldung jeb pierakstu un bērna dzimšanas apliecību. Vairākiem reģioniem ir savi KITA (Kindergarten) meklētāji arī pilsētām ir savi. Bērnudārzs vismazākajiem ir Kinderkrippe – no 6 menesu līdz 3 gadu vecumam, taču iekļūšana tajā vēl nenozīmē, ka varēs automātiski turpināt Kindergarten (KITA) - pirmsskolas izglītības iestāde bērniem no 3 līdz 6 gadu vecumam. Tās ir gan privātās, gan valsts un baznīcu iestādes. Ja bērnam nevar piedāvāt dārziņu, tiek piešķirta Tagesmutter  jeb dienas auklīte, kura rūpējas par vairākiem dažāda vecuma bērniem vienlaikus. Pieskatīšana ir pie auklītes mājās. Domē iedod sarakstu ar sertificētu dienas mammu mobilajiem tālruņiem, vecāki var zvanīt un pieteikties satikties, apskatīt vidi. Uzturēšanās laiks atkarīgs no tā, vai un cik daudz abi vecāki strādā: ja nestrādā pilnu slodzi, tad 5 h dienā, tātad, 25h nedēļā. Kad dienas mamma saslimst, dome apmaksā bērna uzturēšanas dienas centrā (Kindertagespflege), kur bērnu var atstāt uz pāris stundām. Sertificēta vācu auklīte, kura auklēs jūsu mājās, stundā izmaksās kā minimums 10 eiro.

Jo lielāka pilsēta, jo grūtāk atrast vietu bērnudārzā: Berlīnē jau gadiem ir krīze. Grūtību gadījumā jāvēršas pašvaldībā, kur katrā ir pieejams ģimeņu atbalsta dienests (Erziehungsberatungsstelle), kā arī Jugendamt, kas palīdzēs orientēties un dos padomu. Ir arī virtuāli rīki, kur var konkrētās stundas uzdot jautājumus, ka arī forumi.

Lasītākās ziņas valstī

Oficiālā informācija Ārlietu ministrijas lapā

https://www.mfa.gov.lv/berlin/konsulara-informacija/vadlinijas-vecakiem-bernu-aprupes-nodrosinasanai-vacija

Derīgas saites:

www.familienhandbuch.de

https://familienanwaelte-dav.de/kinder

https://www.make-it-in-germany.com/en/living-in-germany/family-reunification/children/

https://liveworkgermany.com/2018/09/kindergarten-in-germany-the-lowdown-on-pre-school-childcare/

https://handbookgermany.de/en/live/childcare.html

https://www.internations.org/germany-expats/guide/29461-family-children-education/childcare-and-kindergartens-in-germany-15989

https://handbookgermany.de/en/live/childcare.html

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti