Dalies:

Juris Kaža: Vai vēlēšanu iznākums Hamptija-Damptija stilā?

Juris Kaža: Vai vēlēšanu iznākums Hamptija-Damptija stilā?
  • 15. Aug. 2018
Angļiem ir bērnu pantiņš par olu Hamptiju-Damptiju (Humpty-Dumpty), kas sēdēja uz žoga malas, nogāzās, saplīsa, un to pat visi karaļa vīri un zirgi vairs nevarēja salikt kopā. Kādēļ šis pantiņš nāk prātā saistībā ar priekšvēlēšanu kampaņu? Ir divi momenti, kas liek par to domāt. Pirmais – Laimdotas Straujumas valdības krišana 2015. gadā.

Medijos ziņoja, ka toreizējā "Vienotības" vadītāja Solvita Āboltiņa pati vēlējās ieņemt premjeres amatu un, tā sakot, nogrūda koalīciju jeb Hamptiju-Damptiju no žoga. Straujuma gan formāli amatu atstāja 2016. gada februārī, kad Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) vīri un citi politiķi (bez zirgiem) bija atkal salipinājuši Hamptiju kopā ap Māri Kučinski.

Pa to laiku viena no "olas" sastāvdaļām – agrākais kodols jeb dzeltenums – bija sākusi maitāties un izirt. Proti, sākās "Vienotības" lejupvērstā spirāle, par kuru rakstot garāku apceri varētu aizņemties angļu vēsturnieka Džordža Dendžerfīlda (George Dangerfield) 1935. gadā izdotās grāmatas nosaukumu "Liberālās Anglijas savādā nāve" (The Strange Death of Liberal England). Īstas līdzības "Vienotībai" ar kādreiz spēcīgās britu liberālās partijas novājēšanu nav, bet nosaukums ir labskanīgs un saskan ar to, cik savāda liekas kādreizējā vairāku Latvijas valdību centriski liberālā kodola izputēšana un sabrukums līdz 2,9% vēlētāju atbalstam jūlija partiju reitingos.

6. oktobrī gaidāmajās vēlēšanās šo pirms diviem gadiem salipināto Hamptiju-Damptiju (Kučinska koalīciju ar Nacionālo apvienību un politiski jau lielā mērā mumificēto "Vienotību") elektorāts, kā pienākas demokrātijā, atkal nostums no žoga. Tikai šoreiz izskatās, ka nav nekādu iespēju Hamptiju atkal salīmēt, vismaz tādā paskatā, kas nenobiedēs krietnu daļu valsts iedzīvotāju. Apskatot skaitļus, kādus rāda jaunākās jūlija vēlētāju aptaujas rezultāti, un proporcionāli sadalot "neizlēmušo balsis", ir tikai viena valdīt spējīga kombinācija – "Saskaņa" (S) ar 33,6% un ZZS ar 19,4%. Sanāk 53 balsu vairākums, ja ZZS pārkāps sadarbības ar S "sarkano līniju", jo šādas līnijas nobāl varas spilgtajā, baltajā gaismā.

Lasītākās ziņas

Visu viedokļrakstu iespējams izlasīt portālā delfi.lv

Foto: Sintija Zandersone/LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti