Dalies:

Johana Kristofa Broces izstāde Viļņā

Johana Kristofa Broces izstāde Viļņā
  • 16. Apr. 2018

Šī gada 12.aprīlī Latvijas vēstnieks Lietuvā Einars Semanis atklāja izstādi "Johana Kristofa Broces (1742-1823) Baltijas zīmējumu un aprakstu kolekcija Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā" Lietuvas Zinātņu akadēmijas Vrubļevsku bibliotēkā. Izstāde tiek eksponēta Lietuvā jau otro reizi, 2011. gada maijā izstāde bija apskatāma Šauļu Universitātes bibliotēkā. Par godu Latvijas Simtgadei izstāde ir aplūkojama arī Lietuvas galvaspilsētā. Izstāde Viļņā tiek organizēta sadarbībā starp LU Akadēmisko bibliotēku, Lietuvas Zinātņu akadēmijas Vrubļevsku bibliotēku un Latvijas vēstniecību Lietuvā.

Izstādes atklāšanā klātesošos uzrunāja Lietuvas Zinātņu akadēmijas prezidents Jūras Banis (Jūras Banys), Lietuvas Republikas Seima deputāts Antanas Vinkus, LU Akadēmiskās bibliotēkas direktore Venta Kocere, Lietuvas Zinātņu akadēmijas Vrubļevsku bibliotēkas direktora vietniece Rima Ciceniene (Rima Cicėnienė) un projekta vadītājs Valdis Mazulis.

Latvijas vēstnieks Lietuvā Einars Semanis savā runā uzsvēra, ka izstādes organizēšana ir lielisks pierādījums Latvijas un Lietuvas sadarbībai kultūras, izglītības un pētniecības jomās. Par godu Latvijas un Lietuvas simtgadēm LU Akadēmiskā bibliotēka dāvāja Lietuvas Zinātņu akadēmijas Vrubļevsku bibliotēkai jaunākos Latvijas zinātnisko grāmatu izdevumus, kopā 49 grāmatu vienības.

Kādreizējā Rīgas liceja pedagoga, baltvācu vēsturnieka un novadpētnieka J.K. Broces Baltijai veltīto zīmējumu un aprakstu kolekcijas unikalitāte izpaužas daudzpusīgā un visaptverošā vēsturisko liecību atklāsmē. J.K. Broces mantojums aptver 10 sējumus, vairāk nekā 3000 lappušu, kuros ar lielu precizitāti attēloti bijušās Livonijas apdzīvoto vietu skati, pilsētu un lauku iedzīvotāji, dažādas tehniskas ierīces, ģerboņi, zīmogi un monētas. Tieši pateicoties J.K. Broces un viņa skolnieku unikālajam veikumam ir saglabājušās ilustratīvas liecības par sadzīvi un dzīves veidu tā laika Livonijā. Zīmējumi atspoguļo arī ienācēju lielo lomu Rīgas saimnieciskajā dzīvē. Rīgā sastaptie lietuviešu zemnieki redzami gan vasaras, gan ziemas apģērbā, kas raksturīgs Austrumlietuvai.

Kolekcija turpina paplašināt Eiropas iedzīvotāju priekšstatus par Latviju. Ar izstādi jau bijusi iespēja iepazīties 15 valstīs – Latvijā, Igaunijā, Polijā, Somijā, Austrijā, Vācijā, Čehijā, Rumānijā, Krievijā, Ukrainā, Lietuvā, Ungārijā, Baltkrievijā, Gruzijā un Izraēlā. 2017. gadā Johana Kristofa Broces kolekcija tika iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa" Latvijas nacionālajā reģistrā.

Lietuvas Zinātņu akadēmijas Vrubļevsku bibliotēkā izstāde būs apskatāma līdz šī gada 14.maijam. Tālāk izstādes ceļos uz Kaļiņingradas apgabalu, kur tiks izstādīta Kaļiņingradas apgabala zinātniskajā bibliotēkā.

Attēls: foto.lu.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti