Dalies:

Jau šonedēļ notiks dziesmu spēles “Eslingena” vienīgā izrāde Latvijā

Jau šonedēļ notiks dziesmu spēles “Eslingena” vienīgā izrāde Latvijā
  • 07. Nov. 2018

Sestdien, 10. novembrī, Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notiks ārzemēs uzvestās dziesmu spēles-mūzikla “Eslingena” vienīgā izrāde Latvijā. Uzveduma, kas tapis speciāli 2017. gadā Vācijā notikušajam pasākumam “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”, biļetes ir izpārdotas, bet tā ģenerālmēģinājumu izrādes komanda dāvinās skatītājiem, kuru iespējas apmeklēt kultūras notikumus ir ierobežotas, informē Latviešu kultūras biedrības “Saime” pārstāve Laura Putāne.

2017. gada vasarā, godinot 70. gadadienu kopš lielākajā latviešu bēgļu nometnē Vācijā, Eslingenā, 1947. gadā notikušajiem Dziesmu svētkiem, un ieskandinot novembrī gaidāmo Latvijas valsts simtgadi, tika rīkots vērienīgs pasākums – “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”, par kura kulmināciju kļuva mūzikls, trimdas latviešu stāsts “Eslingena”. Dziesmu spēles-mūzikla autori ir “Čikāgas piecīšu” solists Alberts Legzdiņš, Emmy balvas laureāte Lolita Ritmane un Andris Ritmanis. Mūzikls pirmo iestudējumu piedzīvojis vairāk nekā pirms 10 gadiem, otro iestudējumu Latvijā bija iespēja vērot pirms pāris gadiem, bet 2017. gada vasarā Eslingenas svētkos tas piedzīvoja jauniestudējumu režisora Jāņa Mūrnieka vadībā. Nu dziesmu spēle “Eslingena” šonedēļ atkal būs skatāma Latvijā – 10. novembrī Latgales vēstniecībā GORS, Rēzeknē.

Dziesmu spēles “Eslingena” uzvedumu Rēzeknē klātienē pagodinās arī Latvijas Republikas kultūras ministre Dace Melbārde. „Bēgļu nometne Eslingenā pirms 70 gadiem zināmā mērā bija kļuvusi par būtisku Latvijas daļu. Atmiņu stāsti un vēstures liecības rāda, ka Vācijas pilsētiņā mutuļot mutuļoja ne tikai latviešu valoda, bet arī kultūras dzīve. Šeit tika kaldināti plāni par Latvijas neatkarības atjaunošanu un arī veidojās jaunas latviešu ģimenes. Man ir bijis prieks un gods šo muzikālo piedzīvojumu izbaudīt jau divas reizes un esmu pārliecināta, ka arī Rēzeknē mūzikls palīdzēs sajust brīvības alkas un emocionāli piesātināto atmosfēru, kāda tolaik valdīja mūsu tautiešu sirdīs Vācijā,” akcentē kultūras ministre Dace Melbārde.

Lasītākās ziņas valstī

“Eslingena” ir aizkustinošs stāsts par latviešu likteni, kultūras un sabiedrisko dzīvi vienā no lielākajām bēgļu nometnēm pēckara gados, kura izveidojās kara neskartajā Eslingenā, Vācijā, latviešiem dodoties bēgļu gaitās no okupētas Latvijas. Te satiekas likteņi, kultūras darbinieki un mākslinieki, veidojas skolas, teātris, baleta skola un tiek izdotas avīzes. Eslingenā jeb tā dēvētajā “mazajā Rīgā” netrūkst aizraujošu notikumu, spilgtu pārdzīvojumu, tik latviešiem piemītošā gaumīgā humora, intrigu un tam visam caurvijoša jaunu cilvēku mīlas stāsta ar šķiršanos, ilgām un atkalsatikšanos. Diasporas latviešu dziesmu spēles iestudējumā apvienojušies vairāk nekā 60 dalībnieki no septiņām valstīm – Dānijas, Itālijas, Īrijas, Šveices, Vācijas, Luksemburgas un Latvijas. Mūziklā satiekas gan profesionāli mūziķi, dejotāji, aktieri, gan dedzīgi amatieri, kuri dzīvo aktīvu latvisko dzīvi savās jaunajās mītnes zemēs un ar visu sirdi izdzīvo Eslingenas varoņu dzīvesstāstus. Dziesmu spēli “Eslingena” veido režisors Jānis Mūrnieks, muzikālā vadītāja Ilze Atardo, horeogrāfe Liene Stepena, bet galvenās lomas izdzīvos Šveicē dzīnojošais diriģents un dziedātājs Raitis Grigalis, Dānijā dzīvojošā diriģente un dziedātāja Sabīne Soida un Itālijā mītošā dziedātāja un diriģente Līga Liedskalniņa. Īpašās izrādes producents un iniciators ir Štutgartes Latviešu kultūras biedrība “Saime”.

“Redzot izpārdotu pasākumu un lielo interesi, saprotam, ka tas bija vispareizākais lēmums, atvest diasporas latviešu iestudēto “Eslingenu” uz Latviju. Eslingenas nometnes laiki un dzīve ir daļa no mūsu tautas vēstures, no trimdas vēstures posma, un mēs redzam sevi ziņnešu lomā, šo Eslingenas stāstu nest un stāstīt tālāk, tā Laura Putāne, projekta vadītāja. Paralēli dziesmu spēles iestudējumam biedrība aicina no 6. līdz 16. novembrim uz Rēzeknes novada Bērzgales kultūras namu, kur būs apskatāma fotogrāfiju un dokumentu izstāde “Latvieši Eslingenā 1947”.

Savukārt 10. novembrī, gribot iepriecināt pēc iespējas vairāk interesentu, dziesmu spēles “Eslingena” komanda izrādes ģenerālmēģinājumu nolēmusi dāvināt skatītājiem, kuru iespējas apmeklēt kultūras notikumus ir ierobežotas. Iespēja noskatīties uzdevumu “Eslingena” tiks dāvināta Latgales reģiona pansionātiem, bērnunamiem un sociālās aprūpes iestādēm.

Dziesmu spēles norisi Latvijā atbalsta Pasaules brīvo latviešu apvienība, alus darītava “Valmiermuiža” un AS “Latvijas balzams”.

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti