Dalies:

Jau 4 gadus Ukrainā ir latviešu tautas deju kolektīvs

Jau 4 gadus Ukrainā ir latviešu tautas deju kolektīvs
LR Ārlietu ministrija
  • 02. Jan. 2020

Jau visu aizvadīto gadu Ukrainā, Kijevā darbojas Ukrainas Latviešu biedrība. Tās izveide – 2018. gada 18. novembrī aktivizējusi latviešu diasporu. Ukrainā dzīvojošie latvieši kuplākā skaitā kopā sanāk svētku reizēs, bet ikdienā satiekas, lai dejotu. Mazs, bet ņiprs - tāds ir Ukrainas latviešu deju kolektīvs “Kastaņi”, ziņo LTV raidījums "Panorāma".

Reizi nedēļā Latvijas vēstniecības telpas Kijevā pārvēršas par deju zāli, kad uz mēģinājumu sapulcējas “Kastaņi”. Ukrainas latviešu deju kolektīvs izveidojās pirms 4 gadiem. Kā atzīst, dejošana ir labs iemesls, lai sanāktu kopā. Dzīvojot ārzemēs, gribas būt tuvāk cilvēkiem, kuri tevi labi saprot. Ukrainas latviešu deju kolektīva “Kastaņi” dalībniece Jeļena Balode dzīvo Ukrainā 10 gadus un latviski runāt iznāk reti un valoda aizmirstas. "Panorāma" vēsta, ka precīzas statistikas nav, bet Ukrainā dzīvo ap 2 tūkstošiem latviešu - gan tie, kas ieprecējušies, gan tie, kas uzturas darba dēļ.  Aktīvākie ļaudis esot Kijevā - svētku reizēs kopā sanākot ap 50 latviešu.

Lasītākās ziņas valstī

Deju kolektīva dalībnieks Ansis Freimantāls atzīst, ka vienmēr ir gribējies piedalīties dziesmu svētkos. "Domāju, ka tas būs koris, jo dejot es nemāku. Bet dzīve iegriezās citādāk. Tomēr sanāca iemācīties dejot. Nemaz tik slikti nesanāk," viņš norāda.

Deju kolektīvā ir arī ukraiņi. Romāns Straševskis stāsta, ka  2015. gadā izdomājis mācīties latviešu valodu. "Iznāca vairākas reizes būt Latvijas vēstniecībā, un šī jaukā dāma, kolektīva pašreizējā vadītāja Olena, uzaicināja dejot. Un tā viss sākās.. Gluži kā mēdz būt filmās." Romāns iepriekš dejojis ukraiņu tautas dejas. Tās esot fiziski grūtākas. "Man šķiet, ka latviešu dejas ir daudz dvēseliskākas! Man ļoti patīk."

Arī Svetlana Novaka uzskata, ka latviešu un ukraiņu tautas dejas atšķiras. "Latviešiem ir daudz melodiskākās un mierīgākas. Tās tevi uzreiz ievelk!"

Par savu lielāko sasniegumu “Kastaņi” uzskata piedalīšanas Latvijas simtgades dziesmu un deju svētkos. Kā vēsta "Panorāma", nekādu finansējumu no valsts kolektīvs nesaņem. Atļauties īrēt telpas mēģinājumiem nevar un arī tautastērpus dejotāji pirkuši par personīgiem līdzekļiem.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti