Dalies:

Jāņi šogad aizvadīti vismaz 20 valstīs, pulcējot tautiešus vairāk nekā 40 sarīkojumos

Jāņi šogad aizvadīti vismaz 20 valstīs, pulcējot tautiešus vairāk nekā 40 sarīkojumos
  • 27. Jan. 2020
  • 04.31

Pagājušajā nedēļas nogalē latvieši daudzviet pasaulē svinēja Jāņus, apmeklējot dievakalpojumus, tirdziņus, piknikus, koncertus, zaļumballes un pat festivālus. Pieturoties pie senajām tradīcijām tautieši gatavoja Jāņu mielastu  - sēja sieru, gādāja alu, - kūra ugunskuru, plūca jāņuzāles, pina vainagus, ar zālēm rotāja mājas, mazgājās rīta rasā un izpildīja citas paražas.

Šogad svētki latviešu kopienās ārpus Latvijas aizvadīti Amerikas Savienotajās Valstīs, Kanādā, Brazīlijā, Meksikā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Islandē, Krievijā, Anglijā, Īrijā, Vācijā, Zviedrijā, Beļģijā, Somijā, Dānijā, Austrijā, Šveicē, Norvēģijā, Luksemburgā un Francijā. Kopumā tautieši Jāņus svinēja vismaz 20 valstīs, 40 pilsētās, pulcējoties vairāk nekā 40 sarīkojumos. Jāņi pasaulē tika pieminēti gandrīz visu jūniju, jo daudzviet pasaulē svinības tika sāktas jau 9. jūnijā un turpināsies līdz pat 26. jūnijam.

Otrpus okeānam, Amerikas Savienoto Valstu pilsētā Indianapolisā, Jāņi tika svinēti starptautiskā vasaras festivāla ietvaros. Tāpat svinības pilnā sparā - gan ar svētku mielastu, gan Klīvlandes latviešu deju kopas “Pastalnieki” koncertu - noritēja Detroitas latviešu kopienas īpašumā Garezers. Rietumkrasta Latviešu Izglītības centrs aicināja uz Jāņu svinību zaļumballi Vašingtonā. Par vērienīgām svinībām Vašingtonā gādāja arī Baltijas valstu vēstniecības. Svinību gaitā tautieši spēlēja spēles, izdziedāja tautasdziesmas, veda dančus un degustēja Baltijas valstu tradicionālos ēdienus un dzērienus. Sv. Pēterburgas Latviešu Biedrības namā aizvadīta varenākā Jāņu svinēšana Floridā. Tur viesojās aktieris Jānis Bulis un publikai piedāvāja noskatīties paša sarakstīto viena aktiera izrādi “Lidojums”. Svinības noritēja arī tādās ASV pilsētās kā Klīvlandē, Bostonā, Mineapolisā un Bradfordā.

Kanādā tautieši Jāņus svinēja Latviešu centrā Toronto kopā ar Vītolu ģimeni. Tāpat tautieši pulcējās arī Svētā Jāņa draudzes Toronto lauku īpašumā Saulainē. Savukārt Brazīlijas pilsētā Novaodesā par svētku latvisko gaisotni un lustīgu dziedāšanu un dejošanu rūpējās folkloras grupa no Latvijas, bet Brazīlijas Latviešu Kultūras apvienība gādāja, lai svētkos netrūktu latviešu ēdienu un dzērienu.

Daudzveidīgu un plašu programmu Jāņu sarīkojumi noritēja arī daudzās jo daudzās Eiropas valstīs. No 15. līdz 17. jūnijam Daugavas Vanagu fonda lauku īpašuma “Straumēni” teritorijā noritēja aktīvās atpūtas, mūzikas un latviešu kultūras tradīciju Jāņu festivāls 2018. Uz lielās skatuves kāpa Latvijas leģendārā rokgrupa “Pērkons” kopā ar  rokmūziķi un dziesminieci Ievu Akurateri un komponistu Juri Kulakovu. Tāpat koncertus sniedza Andris Kivičs, grupa “Astro’n’out” un “Transleiteris”, kā arī citi mūziķi un mākslinieki. Festivāla laikā darbojās tradicionālās kultūras un tradīciju programma lieliem un maziem “Līgo sētas”, kas ar interaktīvo un radošo meistardarbnīcu palīdzību rūpējās par Jāņu svinēšanas un citu latvisko tradīciju iepazīšanu un praktizēšanu.

Lielākās Jāņu svinības Vācijā vairāku dienu garumā aizvadītas Latviešu centrā Bērzaine. Svinībās piedalījās Tautas muzikantu ansamblis no Talsiem “Tals’ trimiš” ar vadītāju Liju Dunsku, folkloras kopa “Talsi” un mazie dejotāji no Štutgartes Lauras Putānes vadībā. Tāpat Jāņi tika aizvadīti arī Frankfurtē, Oldenburgā, Annabergā un Minhenē.

Jāņus tautieši svinēja arī Īrijā. Latviešu biedrība “Cavan” jau trešo gadu pēc kārtas rīkoja Līgo Festivālu Īrijā ar ūdens atrakcijām, tai skaitā, arī laivu izbraucieniem, un  Jāņu tirdziņu kopā ar mūzikas grupu “Otra puse”, dziedātāju Antru Stafecku un Dj Modžo. Kompānija "Sergevi" aicināja uz Jāņu svinību zaļumballi Īrijas pilsētā Navanā. Tautieši svētkus ielīgoja arī Norvēģijā, kur latviešu amatierteātris "Lat i Bergen" ielūdza uz Līgo svinībām Bergenā. Mazie līgotāji iepazina bērnu ikdienu “vecajos laikos”. Pieaugušajiem teātris iestudēja Rūdolfa Blaumaņa komēdiju  “Trīnes grēki”. Savukārt Latviešu biedrība Norvēğijā ielūdza uz lustīgu Jāņu svinēšanu Oslo kopā ar dziedātāju Ati Auzānu.

Eirāzijas pusē, Arhlatviešu ciemā Baškortostānā - vienā no Krievijas Federācijas Republikām, Jāņus un kopā būšanu īpašu padarīja latviešu folkloras ansambļa “Atbalss” koncerts. Turpretī Okeānijas dienvidrietumu valstī Jaunzēlandē Kraistčērčas Latviešu nams pulcēja latviešus, lai kopīgi iedegtu Jāņuguni, dziedātu Līgo dziesmas un baudītu dažādas citas Jāņu cienīgas aktivitātes.

Latviesi.com katru gadu apkopo dažādu svētku sarīkojumus tautiešu kopienās ārpus Latvijas. Tāpat Latviesi.com notikumu kalendārā iespējams iepazīties arī ar citiem aktuāliem sarīkojumiem, kas gaidāmi daudzviet pasaulē.

Foto: Bērzes Strazdi/Arnis Ušackis

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti