Dalies:

Izstādē vēstīs par trimdas gleznotāja Kārļa Grūbes dzīves gaitām

Izstādē vēstīs par trimdas gleznotāja Kārļa Grūbes dzīves gaitām
  • 01. Apr. 2019

Trešdien Mencendorfa namā, Rīgā, tiks atvērta gleznu un dokumentu izstāde par gleznotāja Kārļa Grūbes radošo darbību un dzīves gaitām Latvijā, Vācijā, Apvienotajā Karalistē un Amerikas Savienotajās Valstīs, informē izstādes kurators Guntis Švītiņš.

Mākslinieka dzīvesstāsts ilustrē ne tikai vienas personības attiecības ar cilvēkiem, laiku un mākslu. Šeit iespējams saskatīt daudzu latviešu likteņgaitas, kuras bija saistītas un atkarīgas gan no skarbajiem kara laika apstākļiem, uzņēmības, izturības, gan arī no veiksmes.

Kārlis Eduards Grūbe dzimis 1902. gada 26. janvārī Ēveles pagasta Ķempēnu muižā, tirgotāja Kārļa un Kristīnas ģimenē. Miris 1998. gada 21. decembrī Portlandē, Oregonas pavalstī, ASV.

No 1921. līdz 1930. gadam studēja Latvijas Mākslas akadēmijā un absolvēja profesora Jāņa Roberta Tillberga figurālo meistardarbnīcu ar diplomdarbu “Svinīgais solījums”. Kopš 1932. gada dzīvoja Kuldīgā un strādāja par skolotāju Valsts ģimnāzijā un Arodu skolā. Daudz gleznoja Kuldīgas vecpilsētu un tuvāko apkārtni, portretus, ziedus. Nereti tika darinātas figurālas kompozīcijas, kurās mākslinieks stāstīja par vienkāršiem ikdienas darbiem, kā arī rādīja vietējo sabiedrību Kuldīgā. 1934. gada izstādē tika eksponētas 80 gleznas.

1944. gada vasaras beigās Kārlis Grūbe kopā ar māti un māsas Aijas ģimeni devās bēgļu gaitās. Jaunākā māsa Laima palika Kuldīgā, jo bija bērna gaidībās un ceļš varēja izrādīties par grūtu abiem. Nonākot Vācijā, ģimene uz pagaidu dzīvi apmetās Ambergas bēgļu nometnē, Vācijā. 1945./1946. mācību gadā Kārlis strādāja Ambergas latviešu vidusskolā par zīmēšanas skolotāju. 1948. gadā mākslinieks devās uz Apvienoto Karalisti, kur strādāja par tulku hostelī “London Brick Co”, jo pārvaldīja sešas svešvalodas.

Saziņa ar ģimeni bija pārtrūkusi 10 gadus un atjaunojās tikai 1958. gadā, neilgi pirms viņa pārcelšanās uz dzīvi ASV. Kārlis Grūbe rakstīja savai māsai Laimai uz Latviju: “Sevišķi dziļi un paliekoši ir dienvidu zemēs - Itālijā, Andaluzijā, Grieķijā gūtie iespaidi, kas raduši izpausmi vairākās manās gleznās.” 1958. gadā viņš sāka darbu Portlandes galvenās lielveikalu ķēdes “Fred Meyer” personāldaļā, kur nostrādāja līdz pensijas vecumam. 1964. gadā mākslinieks ieguva ASV pilsonību. 1972. gadā Portlandē sarīkoja savu otro personālizstādi Masonic Temple sarīkojumu zālē, kur divu dienu garumā eksponēja 125 gleznas.

Šajā laikā mākslinieks arī noslēdza “globālo” pasaules apceļošanu. Kārlis Grūbe dzīvoja askētisku vecpuiša dzīvi, bet ar latvisku patriotismu sirdī un ziedoja lielas naudas summas gan Oregonas latviešu biedrībai, gan baznīcai. Savas vecumdienas viņš vadīja un noslēdza Oregonas veco ļaužu namā “Rīgas māja”.

Izstādi veido: Anša Grūbes privātkolekcija, Kuldīgas novada muzeja gleznas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Zuzānu kolekcijas, Rakstniecības un mūzikas muzeja un NBS Cēsu Instruktoru skolas glezna, kā arī dokumenti no privātajiem arhīviem un LNA Latvijas Valsts arhīva.

Izstāde būs apskatāma līdz 30. aprīlim.

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti