Dalies:

Izskanējuši otrie Eiropas latviešu kultūras svētki

Izskanējuši otrie Eiropas latviešu kultūras svētki
  • 17. Jun. 2019

Lielākie Eiropas latviešu kultūras svētki (ELKS), kas notika Īrijas galvaspilsētā Dublinā no 13. līdz 16. jūnijam, pulcināja teju 1000 dalībnieku - dejotājus, dziedātājus, folkloras un postfolka grupas, tirgotājus un latvisku ēdienu gatavotājus no 18 valstīm. Pasākumus apmeklēja liels skaits vietējo iedzīvotāju un pilsētas viesu, kuri izrādīja neviltotu interesi par krāšņajiem svētkiem, kas vairāku dienu garumā piepildīja pilsētas sirdi.

2019. gada 13.-16. jūnijā Dublinā notikušie Otrie Eiropas Latviešu kultūras svētki, ELKS II, uzņēma rekordlielu dalībnieku skaitu – 46 mākslinieciskās kopas no 18 dažādām Eiropas valstīm. ELKS II patroni - Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga (1999-2007)  un Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis, 2018. gada Eiropas cilvēks Latvijā un jaunievēlētais Latvijas Republikas prezidents Egils Levits svētku dalībniekiem bija nosūtījuši iedvesmojošus un sirsnīgus video sveicienus. Tos klātesošie noklausījās svinīgajā Atklāšanas pasākumā Dublinas pilsētas hallē (Dublin City Hall). Svētkus ar savu klātbūtni pagodināja un svētku uzrunas teica Latvijas kultūras ministre, jaunievēlētā Eiroparlamenta deputāte Dace Melbārde, Latvijas vēstnieks Īrijā Jānis Sīlis un Dublinas pilsētas mēra vietnieks Patrick Costello.

Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) nosūtītajā vēstījumā tās priekšsēde Kristīne Saulīte pauda, ka “PBLA un tās sastāvā esošās dalīborganizācijas - Eiropas latviešu apvienība, Amerikas latviešu apvienība, Latviešu Nacionālā apvienība Kanādā, Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē, Krievijas Latviešu kongress un Dienvidamerikas un  Karību latviešu apvienība - ir kopuši mūsu dziesmu un deju svētku tradīciju visus garos Latvijas valsts okupācijas gadus trimdā, gan arī vēlāk ārzemēs, tāpēc jo īpaši aizkustinoši, ka Eiropas latviešu kultūras svētki krāšņi turpina šo tradīciju, kas pirms dažiem gadiem aizsākās ar neaizmirstamiem Pirmajiem Eiropas latviešu kultūras svētkiem Briselē!”

Lasītākās ziņas valstī

Otro Eiropas latviešu kultūras svētku (ELKS II) rīkošanu Dublinā uzņēmās Latviešu biedrība Īrijā (LBĪ), turpinot 2015. gadā Briseles latviešu biedrības veiksmīgi aizsākto ELKS tradīciju, kad pēc Eiropas latviešu apvienības (ELA) iniciatīvas tika sarīkoti kultūras svētki ārvalstīs mītošajiem latviešiem. Galvenā ELKS II organizatore - Latviešu biedrības Īrijā priekšsēdētāja Inguna Grietiņa-Dārziņa, kura bija arī ELKS I līdzorganizatore un virsdiriģente, ar lielu atbildības sajūtu pārņēma šo svētku rīkošanu. Svētku Lielkoncertā Inguna Grietiņa-Dārziņa, uzrunājot klātesošos, pauda neviltotu prieku par izcilo kopdarbu: “...Mēs esam lepni par savu Latviju un tās spēcīgo Dziesmu un deju svētku tradīciju, kuru mēs nesam sevī paaudžu paaudzēs un ar kuru lepojamies, lai kurā pasaules malā dzīvotu. Tādēļ vislielāko paldies vēlos teikt visiem dalībniekiem, māksliniecisko kopu vadītājiem, organizatoriem, atbalstītājiem un mūsu visu ģimenēm. Dosim šo dvēseles maizi viens otram, no sirds uz sirdi, lai visā pasaulē izskan spēcīgā latvieša balss.”

Šo lielo darbu bija iespēja paveikt pateicoties komandai, kuras sastāvā brīvprātīgi darbojās 29 cilvēki un septiņas darba grupas. Svētku atklāšanas pasākumā Latvijas kultūras ministre pasniedza Pateicības rakstus organizatoriem un Rīcības komitejas pārstāvjiem Ingunai Grietiņa-Dārziņai, Kasparam Bergšteinam, Rutai Čepulei, Jurim Ekstam, Lienei Eškinai, Indrai Jākobsonei, Rolandam Kokinam, Guna Pivorai, Ievai Reinei, Santai Siliņai, Laurai Zemvaldei un Ingai Zvirgzdiņai.

ELKS II Mākslinieciskās padomes pārstāvji no astoņām valstīm - Ilmārs Millers, Lilija Zobens, Aiga Kunicka, Jolanta Strazdiņa, Laura Šmideberga, Andra Baltmane un Ruta Čepule, arī saņēma kultūras ministres apbalvojumus un pateicības.

Starp ELKS II dalībnieku kopām visplašāk pārstāvētas bija Lielbritānija ar deviņām un Īrija - ar septiņām mākslinieciskajām kopām, tai skaitā divām bērnu grupām no Dublinas. Vēl svētkos piedalījās kopas no Beļģijas, Igaunijas, Itālijas, Latvijas, Luksemburgas, Nīderlandes, Norvēģijas, Somijas, Šveices, Vācijas un Zviedrijas, kā arī individuālie dalībnieki no Austrijas, Francijas, Islandes, Krievijas un Ukrainas.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti