Dalies:

Izskanējuši grupas "Catalepsia" koncerti Luksemburgā un Berlīnē

Izskanējuši grupas "Catalepsia" koncerti Luksemburgā un Berlīnē
  • 18. May. 2018
Aprīļa pēdējās dienas un maija sākums Luksemburgā un Vācijā iepriecināja ne tikai ar silta laika iestāšanos, bet arī ar iespēju baudīt dziļu un skaistu latviešu metālmūziku doom metal grupas “Catalepsia” izpildījumā. Grupas viesošanās Luksemburgā un Berlīnē notika Latvijas valsts simtgades pasākumu ietvaros, un to atbalstīja Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un vietējās latviešu biedrības.

“Catalepsia” ir izveidota jau 2005. gadā, kad tās dibinātājs Ervīns Francs vēl mācījās Jaunjelgavas vidusskolā un ļoti vēlējās spēlēt metālmūziku. Lielāku atpazīstamību tā panāca pirms diviem gadiem, kad ar balādi “Damnation” ieguva otro vietu Latvijas Eirovīzijas atlasē “Supernova”. Grupa ir uzstājusies koncertos un festivālos Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Francijā.

Grupas koncerts Luksemburgā notika 28. aprīlī Klauzenas klubā “Rock Box”, kur uz skatuves kāpa arī divas vietējās metālmūzikas apvienības – “Asathor” un “Cosmogon” – un “Aîn” no Francijas. Latviešu spēlētais “dūmmetāls” ar savu melodiskumu un smeldzi lieliski papildināja pārējo mūziķu dažkārt jūtami brutālāko skanējumu un izsauca publikas neviltotu atzinību kluba pārpildītajā zālē.

“Catalepsia” izpildīja gan jau bieži atskaņotas dziesmas no sava debijas albuma “World of Cliché”, gan arī dažus mazāk dzirdētus skaņdarbus. No skatuves izskanēja arī dziesmas latviešu valodā, tostarp episkā “Sārtā rītausma”, kuru radot, grupas līderis Ervīns Francs ir manāmi iedvesmojies no Dž. R. R. Tolkīna triloģijas “Gredzenu pavēlnieks” simbolisma. Īpaši aizkustinošs koncertā bija brīdis, kad, izskanot latviešu tautas melodijas “Tumša nakte, zaļa zāle” maģiskajai instrumentālajai ievaddaļai skaudri metāliskā aranžējumā un Ervīnam sākot dziedāt, zālē varēja dzirdēt klātesošo latviešu klausītāju balsis kā simbolisku, atbalsij līdzīgu pavadošo vokālu.

Pirms koncerta latviešu kopienas pārstāvjiem bija iespēja tikties ar grupu “Catalepsia” turpat Klauzenā, bārā “IKKI”. Tomēr daudzi arī izmantoja brīdi tūlīt pēc mūziķu uzstāšanās, lai ar viņiem iepazītos klātienē un izteiktu atzinību par brīnišķīgo, labām emocijām piepildīto priekšnesumu. Koncerta veiksmīgajā norisē ļoti svarīga loma bija Luksemburgas latviešu jauniešiem, kuri aktīvi palīdzēja organizatoriem pasākuma dienā (īpašs paldies Justīnei, Paulai un Robertam).

Grupas “Catalepsia” koncertu Luksemburgā organizēja galvenokārt asociācija “Luksemburga – Latvija”, sadarbojoties ar Latvijas Republikas vēstniecību Nīderlandē, tomēr tas noteikti nebūtu tik veiksmīgi izdevies bez vietējo metālistu atbalsta. Luksemburgas grupas “Cosmogon” un “Asathor” mūsu māksliniekiem nodrošināja visu nepieciešamo aprīkojumu un morālo atbalstu koncerta dienā, turklāt padomus un praktisku palīdzību sniedza arī citi vietējie mūziķi. Tā, piemēram, pasākuma organizēšanā aktīvi iesaistījās Luksemburgas metālmūzikas veterāni “Desdemonia”, kuriem pašiem nupat ir iznācis jauns albums – “Anguish”. Tas tikai liecina, ka Luksemburgas salīdzinoši nelielā metālistu kopiena ir atvērta un atbalsta savējos, lai arī no kurienes viņi nāktu.

Jāatzīmē, ka “Catalepsia” ir pirmā metālmūzikas grupa no Latvijas, kas uzstājas Luksemburgā. Un izskatās, ka šī nebūs pēdējā reize, kad viņi šeit viesosies, jo koncerta rezultātā ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Luksemburgas kolēģiem, kuri ir izteikuši neviltotu vēlmi ar viņiem dalīt skatuvi atkal un atkal – Luksemburgā vai Latvijā, vai jebkur citur Eiropā. Koncerta apmeklētība un pozitīvās atsauksmes pēc pasākuma liecina, ka arī vietējie metālmūzikas cienītāji mūsu māksliniekus ļoti labprāt atkal šeit uzņems.

No Luksemburgas “Catalepsia” tālāk devās uz Vāciju, kur aizvadīja īsu koncertturneju trijās pilsētās kopā ar pazīstamo turienes melodiskā “dūmmetāla” apvienību “Décembre Noir”. Tā noslēdzās 4. maijā Berlīnē klubā “Blackland”. Šoreiz vietējo atbalstu sniedza Berlīnes Latviešu biedrība, kuras pārstāvji bija arī ieradušies uz koncertu. Berlīnē “Catalepsia” klausītājus lutināja ar vēl lielāku skaitu oriģināldziesmu latviešu valodā – bez “Sārtās rītausmas” izskanēja arī lēnā, dramatiskā kompozīcija “Par vēlu”, kas atrodama grupas albumā, un spraigā “Atbrīvošana”.

Ar “Décembre Noir” Latvijas grupa jau iepriekš ir uzstājusies Rīgā apmēram pirms gada, un šī Vācijas turneja bija veiksmīgi izveidojušās mūziķu sadarbības likumsakarīgs iznākums. Tas nozīmē, ka, visticamāk, šī nav pēdējā reize, kad grupu “Catalepsia” būs iespējams dzirdēt Vācijā.

Metālmūzikas koncerts varbūt nav pirmais, kas nāk prātā, domājot par ideālo Latvijas simtgades pasākumu. Drīzāk simtgade un valstiskuma svinēšana automātiski saistās ar kaut ko rimtu un ieturēti simfonisku. Tomēr “Catalepsia” savā līdzšinējā radošajā darbībā ir apliecinājusi neatlaidīgu izaugsmes spēju un aizvien jaunu ceļu meklējumus skaņdarbu radīšanā, kā arī patiesu vēlēšanos veidot sadarbību ar citu valstu mūziķiem. Tāpat viņiem izdodas uzrunāt un aizraut klausītājus – pat tos, kas metālmūziku iepriekš nav atpazinuši kā savējo. Gaidīsim grupu “Catalepsia” drīz atkal Luksemburgā un tās kaimiņvalstīs!

Grupas uzstāšanās Luksemburgā pilns audio ieraksts:

Vairāk informācijas par grupu “Catalepsia” atrodams šeit:

Raksta un attēla autors: Liena Muskare

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti