Dalies:

Pagaidām plāno pārcelt nevis atcelt centralizētos eksāmenus skolēniem

Pagaidām plāno pārcelt nevis atcelt centralizētos eksāmenus skolēniem
LETA/Lita Krone
  • 10. Apr. 2020

Valdības atbalstītie grozījumi likumā paredz, ka eksāmenu norise iepriekš noteiktajos datumos maijā netiek plānota. Jaunus datumus eksāmenu norises gadījumā noteiks izglītības un zinātnes ministre. Premjers Krišjānis Kariņš (Jaunā Vienotība”) informēja, ka pašlaik valdība plāno, ka eksāmeni notiks, bet vēl tiek vērtēts, kādā veidā tos organizēt. Pašlaik tiek izskatīti dažādi scenāriji, ziņo LSM.LV

Izglītības un zinātnes ministrija informēja, ka ir sagatavoti trīs rīcības scenāriji, bet gala lēmumu par valsts pārbaudes darbu norisi IZM pieņems, vadoties no turpmākās epidemioloģiskās situācijas, Veselības ministrijas rekomendācijām, kā arī citu Eiropas Savienības valstu rīcības centralizēto eksāmenu norisē, paziņojumā medijiem norādīja IZM.

Lasītākās ziņas valstī

Ja ārkārtējā situācija pēc 12. maija netiks pagarināta, valsts pārbaudes darbi 9. klasēm un centralizētie eksāmeni 12. klasēm varētu notikt jūnijā un jūlijā.

“Saglabājot atstarpes starp eksāmeniem, lai nebūtu vienas klases skolēniem jākārto divi eksāmeni pēc kārtas. Esam mīkstinājuši 12. klasēm prasības pēc eksāmenu skaita. Šobrīd scenārijā esam paredzējuši, ka obligāti jākārto tikai trīs eksāmeni – svešvalodā, matemātikā un latviešu valodā. Un ceturtais eksāmens – tiešām pēc brīvas izvēles,” stāstīja Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks.

Savukārt devītajai klasei varētu būt viens kombinēts pārbaudes darbs. Jebkurā gadījumā eksāmenu sesija būs citādāka, nekā ierasts.

Ja ārkārtējo situāciju tomēr pagarinās, arī noslēguma eksāmenu laikus varētu pagarināt. 

Tikai tad, ja drošības pasākumi saistībā ar Covid-19 pandēmiju  netiks atcelti ilgstoši, tiek pieļauta iespēja visiem skolēniem šo mācību gadu pabeigt ar izliktu vidējo gada vērtējumu.

Ministrija plāno lēmumu paziņot pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā līdz maija sākumam.

Patlaban tiek modelēts gan tas, kā notiks eksāmeni, gan arī - kāds būs eksāmenu saturs. Ar IZM un Valsts izglītības satura centra izstrādāto  rīcības programmu ar eksāmenu norises kārtību sabiedrību pakāpeniski plānots iepazīstināt pēc Lieldienu brīvdienām.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija) jau iepriekš atzina,ka mācību gada pagarinājums skolās netiek plānots un ministrija gatavojas centralizēto eksāmenu rīkošanai jūnijā.  

Šupliska stāstīja, ka visvairāk skolēnu kārtos latviešu valodas, matemātikas, angļu valodas eksāmenus un ministrija apzina skolēnu skaitu, lai saprastu, vai šos eksāmenus varēs rīkot, nodrošinot distancēšanos. Iespējams, eksāmenu mutisko daļu varēs rīkot attālināti, pieļāva ministre. 

Ministre skaidroja, ka eksāmenus plāno rīkot jūnijā, jo arī gadījumā, ja ārkārtējā situācija beigsies 12. maijā, paies kāds laiks, kamēr dzīve atgriezīsies normālajā ritmā, un nevar uzreiz rīkot eksāmenus 15. maijā. 

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībā uzskata, ka eksāmeni šogad būtu jāatceļ. Vadītāja Inga Vanaga atzīst, ka Izglītības ministriju par vidējo atzīmju pielīdzināšanu eksāmenu rezultātiem šodienas sarunās pārliecināt neizdevās.

“Skolēniem ir atšķirīga tehnoloģiju pieejamība un mācību līdzekļu pieejamība. Turklāt attālinātais mācību process ir attālinātais. Vai, ievērojot šos visus [apstākļus] un prioritāri veselības drošības faktoru, vai tiešām nav iespējams šogad kaut ko tādu darīt? Sadzirdēti netikām. Šāds viedoklis ir arī Latvijas Izglītības iestāžu vadītāju asociācijai. Par devītajām klasēm mēs vispār bijām četras organizācijas, kas lūdza nerīkot šos eksāmenus, bet arī tur ministrijā nekādus kompromisus nerada,” sacīja Vanaga.

Avots: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti