Dalies:

Islandē atklāj Latvijas laikmetīgās mākslas izstādi

Islandē atklāj Latvijas laikmetīgās mākslas izstādi
  • 01. Jun. 2019

Šodien, 1. jūnijā, Islandes Ziemeļu galvaspilsētā Akureirē atklās Latvijas laikmetīgās mākslas izstāde “Talāu vi? mig! / Runā ar mani! / Talk To Me!”, kurā skatāmi darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma.

Kuratoru Aisas Sigurjonsdotiras un Astrīdas Rogules iecere bija radīt vizuāli un kontekstuāli daudzveidīgu platformu Latvijas mākslinieka sarunai ar izstādes skatītājiem Islandē. Šis uzdevums sasaucas ar Latvijas valsts simtgades mērķiem: iepazīstināt ar Latvijas stāstu un veidot nākotnes Latviju. Projekta nosaukums aizgūts no Rasas Šmites, Raita Šmita un Mārtiņa Ratnika multimediju instalācijas “Runā ar mani”, kas ir izraudzīta par Latvijas laikmetīgās mākslas ekspozīcijas vēstījuma atslēgu.

Ekspozīcijas kodolu veido mākslas darbi, kuru autori ir Arturs Bērziņš, Andris Breže, Vija Celmiņa, Zenta Dzividzinska, Dace Džeriņa, Ieva Epnere, Kristaps Epners, Kristaps Ģelzis, Maija Kurševa, Leonards Laganovskis, Ģirts Muižnieks, Inga Meldere, Katrīna Neiburga, Kaspars Podnieks, Mārtiņš Ratniks, Krišs Salmanis, Raitis un Rasa Šmiti, Vilnis Zābers.

Lasītākās ziņas valstī

Tematiskie loki, kuros iekļaujas mākslinieku radītie tēli, aptver Latvijas pašreizējās politiskās realitātes, vēsturiskās reminiscences, Latvijas lauku ikdienu un poēziju, atklāj dzīves stāstus, personiskās manifestācijas un meklējumus, pievēršas dzīvības pastāvēšanas un tās vērtību atklāsmei. Izvēlētie darbi pārstāv dažādus vizuālās mākslas medijus – izstādē būs skatāma glezniecība, grafika, tēlniecība, fotogrāfijas, video, multimediju instalācijas, net art.

Līdz šim Islandē nav bijusi tik apjomīga Latvijas mākslas ekspozīcija, un tāpēc Latvijas valsts simtgades svinības ir lielisks veids, kā ar bagātīgu laikmetīgās mākslas reprezentāciju pateikties Islandei par atbalstu mūsu neatkarības atgūšanā. Islande bija pirmā valsts, kas 1991. gada 22. augustā atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu.

1. jūnijā, klātesot Islandes Izglītības, zinātnes un kultūras ministrei Liljai Alfredsdotirai, izstādi atklās abu muzeju direktori – Māra Lāce un Hlīns Halsons. Svinīgā pasākumā piedalīsies mākslinieki Dace Džeriņa, Ieva un Kristaps Epneri, Raitis Šmits un Mārtiņš Ratniks, kurš ir arī kataloga dizaina autors.

Izstādes katalogā islandiešu, latviešu un angļu valodās publicēta Helēnas Demakovas eseja par laikmeta atspoguļojumu eksponētajā mākslas kolekcijā. Tāpat izstādes laikā tiks prezentēts  Demakovas sastādītais rakstu krājums “Lielāks miers, mazāks miers”, kas sniedz daudzpusīgu un dziļu ieskatu Latvijas laikmetīgajā mākslā.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti