Dalies:

Ir svarīgi pamēģināt un sajust, kā ir dzīvot šeit – Latvijā

Ir svarīgi pamēģināt un sajust, kā ir dzīvot šeit – Latvijā
LIAA
  • 13. Sep. 2019

Kopš 2015. gada Amerikas latviešu apvienība (ALA) piedāvā jauniešiem no ASV pavadīt vasaru Latvijā, izmantojot iespēju prakses programmas ietvaros strādāt kādā no uzņēmumiem Latvijā. Piecu gadu laikā prakses programmā “Pavadi vasaru Latvijā” ir piedalījušies 76 jaunieši no ASV, Kanādas un Austrālijas.  

Šovasar Latvijā dažādos uzņēmumos strādā 9 jaunieši no ASV. Kādā saulainā vasaras vakarā uz sarunu aicinājām divas no programmas dalībniecēm Sabīni Brunovskis un Solvitu Kārkliņš no Čikāgas (ASV). Sabīnes izvēlētā prakses vieta bija Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), kur viņa mēneša garumā aktīvi darbojās Biznesa inkubatoru departamentā. Solvita prakses laiku pavadīja uzņēmumā Printful, kur prakses laikā strādāja mārketinga jomā. 

Pēc četrām Latvijā pavadītām nedēļām Sabīne Brunovskis saka: “Iesaku izmēģināt prakses iespējas Latvijā, ko piedāvā gan ALA, gan citas diasporas organizācijas. Par ALA prakses programmu es pirmo reizi uzzināju no sava brāļa, tāpēc arī pašai gribas dalīties ar savu pieredzi tālāk. Ir svarīgi šādu iespēju izmēģināt – nav būtiski, vai dzīvosi Latvijā vai nē, ir svarīgi pamēģināt un sajust, kā ir dzīvot šeit, Latvijā.”

Lasītākās ziņas valstī

Kāpēc nolēmāt pieteikties ALA prakses programmai?

Sabīne: Pirms trīs gadiem  prakses programmā pieteicās mans brālis Krišs Brunovskis. Viņam ļoti patika Latvijā pavadītais laiks, par ko viņš stāsta vēl joprojām. Pieredze, ko Latvijā iegūstam pašreiz, ir pavisam citādākā nekā tad, kad Latviju apmeklē, lai atpūstos un apmeklētu Dziesmu svētkus.   Patiešām rodas priekšstats, kā īsti ir dzīvot Latvijā. Tāpēc arī man gribējās pieteikties prakses programmai, lai sajustu dzīvi Latvijā vairāk.

Solvita: Es izmantoju ALA programmu, jo sapratu, ka prakses laikā ir iespējams gan strādāt un darīt jaunas lietas profesionāli, gan arī pavadīt laiku Latvijā kopā ar savām draudzenēm. Ņemot vērā manu vecumu, šī ir pēdējā vasara, pirms man patiešām ir rūpīgi jāsāk domāt par savas karjeras attīstību.

Sabīne: Jā, man tas arī bija būtiski.

Kādas ir sajūtas pēc Latvijā pavadītajām nedēļām? 

Sabīne: Es ļoti mīlu Latviju. Es vēlos nākotnē atrast veidu, kā es šeit varētu dzīvot vismaz gadu. Es tagad mīlu Latviju citādākā veidā, jo es zinu, kā šeit ir dzīvot, iepirkties, iet uz trenažieru zāli.

Kādi ir tavi novērojumi par Latviju un latviešiem?

Sabīne: Cilvēki šeit ir vairāk intraverti. Visi ir draudzīgi, ar cilvēkiem var parunāties un sarunā ir jūtams draudzīgums, kaut arī ārēji tas uzreiz nav redzams. Kad mēs bijām restorānā un runājām, mūsuprāt, klusā balsī, mēs tik un tā bijām visskaļākie cilvēki restorānā (smejas). Šeit ir klusāk.

Solvita: Es arī to esmu ievērojusi - vilcienā un citur, mēs esam vienīgie, kas skaļi sarunājas.

Kas, tavuprāt, ir atšķirīgais, ASV salīdzinot ar Latviju?

Sabīne: Te tik maz cilvēki smaida!  Amerikā, kad es staigāju apkārt, es smaidu visiem. Kad es to mēģinu darīt šeit, tas nestrādā.

Solvita: Pārtikas veikalā esmu ievērojusi, ka brīžos, kad mēģinu tikt garām kādam, parasti atvainojos, bet te reti kurš tā dara. 

Sabīne: Tas nav slikti, ja cilvēki ir vairāk intraverti, tas vienkārši ir citādāk. Amerikā viss ir pārspīlēti - visi ir skaļi, un visi smaida viens otram (smejas).

Vai viegli ir iedzīvoties Latvijā?

Solvita: Sākotnēji bija grūti pierast pie latviešu valodas, jo mums šķiet, ka šeit visi runā ļoti ātri. Amerikā mēs nerunājam latviski katru dienu, tāpēc mēs tik ātri izteikties nevaram. Runāt ar pareizām galotnēm arī ir sarežģīti. Ticu, ka, ja es šeit padzīvotu ilgāk, tad arī mans runas temps uzlabotos. 

Kas ir jūsu mīļākie latviešu ēdieni?  

Sabīne: Kartupeļu biezputra, kotletes, ķiploku grauzdiņi ir mans favorīts.

Solvita: Man ļoti garšo kartupeļu pankūkas. 

Sabīne: Ēdiens šeit garšo īsti, nevis sintētiski, kā tas ir Amerikā. 

Kas jums pietrūkst no ASV, dzīvojot Latvijā?

Solvita: Man ļoti pietrūkst brīvi pieejams bezmaksas ūdens. Es atceros – pirmajā dienā, kad mēs ielidojām, aizgājām uz restorānu, dzērām ūdeni un beigās par to samaksājām gandrīz vairāk nekā par ēdienu.

Sabīne: Man gluži līdzīgi, un vēl arī Ranch mērce, ko Latvijā esmu redzējusi tikai TGI Fridays.

Vai jūs plānojat arī turpmāk savu dzīvi saistīt ar Latviju, vai gribētu šeit atgriezties?

Solvita: Nav konkrētu plānu šobrīd, bet es labprāt kādu laiku šeit padzīvotu. Patstāvīgi dzīvot šeit būtu grūti, jo visa mana ģimene ir Amerikā.

Ko ņemsiet līdzi no Latvijas, atgriežoties ASV?

Solvita: Varbūt balzamu (abas smejas). Vecmammai vedīšu latviešu grāmatas. 

Sabīne: “Gotiņas”, “Lācīti Ķepainīti”, Brīvdabas muzeja tirgū nopirkto skaisto māla bļodu.

Kāds ir tavs vēlējums latviešu jauniešiem visā pasaulē?

Sabīne: Es jauniešiem iesaku izmēģināt prakses iespējas Latvijā, ko piedāvā gan ALA, gan citas ar diasporu saistītas organizācijas. Tā kā pati pirmo reizi par ALA prakses programmu uzzināju no ALAs prakses absolventa – šajā gadījumā sava brāļa, arī pašai ir vēlme dalīties ar savu pieredzi tālāk un stāstīt par to citiem jauniešiem. Ir svarīgi izmantot šādu iespēju, pat ja nav ilgtermiņa plānu palikt un dzīvot Latvijā. Ir svarīgi pamēģināt un sajust - kā ir dzīvot šeit, Latvijā. 

Solvita: Es pilnībā piekrītu. Noteikti nepalaidiet šo iespēju garām!

Informācija par pieteikšanos nākošajai ALA programmai tiks izziņota šī gada nogalē, tāpēc aicinām sekot līdzi informācijai, kas būs pieejama ALA mājas lapā, ALA Facebook lapā, vai arī sazinoties ar ALA biroju - alaprojects@alausa.org.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti