Dalies:

Infektologs: Nopietnāka problēma nekā jaunais Ķīnas vīruss – sabiedrības vakcinācija

Infektologs: Nopietnāka problēma nekā jaunais Ķīnas vīruss – sabiedrības vakcinācija
LETA/ Ieva Makare
  • 04. Apr. 2020
  • 16.58

Izplatoties nepatiesai informācijai par jauno Ķīnas koronavīrusu, pašlaik pasaulē vērojama nepamatota panika, uzskata infektologs, profesors Uga Dumpis. Viņaprāt, būtiskāks par jauno vīrusu ir jautājums jau esošo vakcīnu kalendāru pret daudz agresīvākām slimībām, ziņo LSM.LV

Nepamatota panika

Profesors pastāstīja, ka otrdien, 4. februārī, starptautiskajā zinātniskajā žurnālā “Nature” ir publikācija par jauno Ķīnas koronavīrusu un tā izcelsmi. Zinātnieki noskaidrojuši, ka jaunajam vīrusam ir 96% līdzība ar sikspārņu vīrusu un 80% līdzība ar SARS (smagais akūtais respiratorais sindroms) vīrusu.

Lasītākās ziņas

“Šis vīruss klīniskajās izpausmēs noteikti nav līdzīgs SARS vīrusam. Tas ir kaut kas stipri vieglāks,” sacīja Dumpis.

Vienlaikus viņš piebilda – arī jaunais vīruss var izraisīt tikpat nopietnas problēmas kā gripa, kas uzskatāma par bīstamāko infekcijas slimību Eiropā.

Cilvēkiem, kuri miruši pēc inficēšanās ar jauno vīrusu, nāves cēlonis ir plaušu karsonis, pneimonija. Šāda pneimonija parasti ir cilvēkiem ar riska faktoriem – hroniskām smagām slimībām vai vecums. Taču lielākajai daļai inficēto nav pneimonijas.

Pašlaik pret koronavīrusu ir trīs vakcīnu kandidāti. Vakcīnas pārbaude uz cilvēkiem varētu sākties šajā vasarā, bet publiski pieejama tā būs vēl pēc kāda laika. Vakcīnas ir risinājums šāda veida epidēmijām, norādīja Dumpis.

Profesors arī uzsvēra straujo viltus informācijas izplatīšanos: “Šis ir pļaujas laiks cilvēkiem, kas grib pievērst sev uzmanību. To mēs redzam visur. Īpaši šie notikumi risinās sociālajos tīklos. Ir ļoti daudz sensāciju, filmu, attēlu un komentāru, kas noteikti nav patiesība. Tiešām ļoti grūti izfiltrēt īstenību. Bet noteikti es notiekošo varētu saukt par paniku, nepamatotu paniku,” sacīja Dumpis.

Vakcinācija – ļoti būtiska 

Profesors uzsvēra nepieciešamību vakcinēties pret tām slimībām – masalām, garo klepu, difteriju -, kuras ir daudz agresīvākas un pret kurām vakcīnas ir pieejamas.

“Tas ir ārkārtīgi būtisks jautājums. Vakcinācijas kalendārs, vakcīnas ir nopietnāks jautājums par šo jauno koronavīrusu. Nekas jau nav pazudis – šīs infekcijas gaida. Tās ir nopietnākas infekcijas, tās izplatās daudz agresīvāk. (..) Nu, nevar pieļaut, ka mūsdienu Eiropas valstī cilvēki mirtu no masalām!” sacīja Dumpis.

Viņaprāt, cilvēki mēdz atteikties no vakcīnām arī dezinformācijas un viltus ziņu dēļ.

Avots: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti