Dalies:

Infektoloģe: Trūkst pierādījumu, ka rudenī gaidāms Covid-19 "otrais vilnis"

Infektoloģe: Trūkst pierādījumu, ka rudenī gaidāms Covid-19 "otrais vilnis"
LETA/Edijs Pālens
  • 22. May. 2020

"Man nav pietiekami pārliecinošu pierādījumu," - par citu ekspertu izteikto prognozi, ka rudenī gaidāms jauns Covid-19 uzliesmojums, saka profesore Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja, profesore Ludmila Vīksna. Viņas ieskatā, tas varētu notikt, ja "blīvā vidē vīruss ienāktu atkārtoti". Taču Latvijā esot jāņem vērā tādi faktori kā populācijas blīvums, iedzīvotāju disciplinētība un attieksme pret sociālās distancēšanās pasākumiem.

Infektoloģei arī pagaidām nav gana informācijas, kas liecinātu, ka Covid-19 varētu tik ļoti izmainīties, lai parādītos atkal, kā tas ir ar gripas vīrusu. Citu novērojumu starpā Vīksna norāda uz to, ka gripa neparādās uzreiz globālā mērogā, kā tas patlaban novērojams ar Covid-19. Tomēr, neatkarīgi no tā, vai otrais vilnis pienāks, profesore atzina, ka ar Covid-19 būs jāsadzīvo ilgtermiņā.

Profesore norādīja, ka visai aptuveni aprēķini liecina, ka Covid-19 izslimojuši un antivielas ieguvuši varētu būt līdz pat 10% Latvijas iedzīvotāju. Šāds rezultāts tiek iegūts, par aprēķinu bāzi ņemot kopējo inficēto skaitu, kuru inficēšanos apliecina Covid-19 tests.

Lasītākās ziņas valstī

Jau ziņots, ka vairāki eksperti ir prognozējuši otrā Covid-19 viļņa parādīšanos Latvijā šī gada rudenī vienlaicīgi ar gripas sezonas sākšanos.

Profesore Vīksna arī atbalsta atteikšanos no testu veikšanas, lai apliecinātu personas atveseļošanos no Covid-19.

Viņasprāt, ģimenes ārsts parasti labi zina savus pacientus un būtu spējīgs noteikt, vai simptomi patiešām ir izzuduši. Tāpat ģimenes ārsta rīcībā ir pacienta medicīniskā vēsture, kur tiek minēts, ja pacientam ir bijušas citas saslimšanas, kuru simptomi varētu būt līdzīgi Covid-19.

Lai gan tas nozīmē, ka atbildība tiek pārlikta uz ģimenes ārstu pleciem, Vīksna norāda, ka testēt šajā kontekstā nemaz nebūtu obligāti nepieciešams.

Jaunākie pētījumi liecina, ka pēc noteikta dienu skaita Covid-19 pacients būtībā vairs nav infekciozs citiem, kā rezultātā nolemts, ka turpmāk vairs nevajadzēs veikt divus Covid-19 testus pirms personu var atzīt par veselu.

Līdz ar to Covid-19 pacienti, izpildoties konkrētiem priekšnosacījumiem ar ārsta lēmumu stingro izolāciju varēs pārtraukt, neveicot kontroles testus, bet jau pēc 14 dienām.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti