Dalies:

IN MEMORIAM Guntars Gedulis (1952-2019)

IN MEMORIAM  Guntars Gedulis (1952-2019)
  • 20. Nov. 2019

Komponists, diriģents, dziedātājs, skolotājs un aktīvs latviešu sabiedriskais darbinieks Guntars Gedulis šī gada Latvijas neatkarības dienas priekšvakarā devies mūžībā.

G.Gedulis dzimis 1952. gada 27. augustā Ņujorkā, ASV. Pirmos muzikālos iespaidus Guntars guva no tēva, dziedātāja Visvalda Geduļa. Kopš mazotnes viņš iemācījās spēlēt klavieres, vēlāk klarneti. Papildus ierastajai izglītībai, viņš mācījās Ņujorkas Bronksas (vēlāk Yonkeru) latviešu evaņģēliski luteriskajā pamatskolā un vidusskolā. Vienlaicīgi viņš studēja kompozīcijas teoriju mūzikas un mākslas vidusskolā Manhetenā,vēlāk turpinot studijas Ņujorkas Pilsētas koledžā, kur apguva diriģēšanu un kompozīciju pie Mirjama Gideona un Mario Davidovska. 1974. gadā viņš ieguva bakalaura grādu mākslā un arhitektūrā.

No 1971. līdz 1975. gadam G. Gedulis Ņujorkas latviešu skolā mācīja mūziku, latviešu valodu, latviešu ģeogrāfiju un citus priekšmetus, bet 1974. un 1976. gada vasarā Rietummičiganas universitātē pasniedza latviešu valodu. Darbojoties Ņujorkas latviešu evaņģēliski luteriskajā baznīcā, G. Gedulis nodibināja un vadīja Ņujorkas latviešu jaunatnes kori, kā arī darbojās Amerikas latviešu jaunatnes asociācijas valdē.
1975. gadā viņš pārcēlās uz Karakasu, Venecuēlā, kur reorganizēja Karakasas latviešu skolu, izveidojot pamatskolu un vidusskolu, strādājot par skolotāju un direktoru (1975–1978). G. Gedulis ir viens no Venecuēlas latviešu apvienības dibinātājiem 1975. gadā, Dienvidamerikas latviešu jaunatnes asociācijas līdzdibinātājs un pirmais priekšsēdētājs (1977–1981).

G. Gedulis aktīvi iesaistījās arī Venecuēlas kultūras dzīvē: no 1979. līdz 1982. gadam viņš bija Karakasas studentu kora Coral Capella pastāvīgais diriģents. Viņš nodibināja un vadīja Venecuēlas Plānošanas ministrijas kori MINDUR (1980–1991). 1987. gadā Venecuēlā G. Gedulis nodibināja mūzikas biedrību Gaudeamus. Kopš 1995. gada viņš organizēja ikgadējo starptautisko koru festivālu Canticum Novum, bet no 1998. gada - Ziemassvētku festivālu Canticum Noel Karakasā. G. Gedulis nodibināja un vadīja Venecuēlas Centrālās universitātes valodu skolas kori Lingua Nova (1993–1995) un Karakasas Apvienotās kristīgās baznīcas kori (1985–1987). Visos G. Geduļa vadīto koru repertuāros tika iekļauta latviešu komponistu mūzika. Operas mākslas žanrā G. Gedulis strādāja par kora meistaru operas kompānijā Belcanto (1985–1987) un Karakasas Teresa Carreño teātrī (1993–1994).

Lasītākās ziņas valstī

Arī pats G. Gedulis ir komponējis darbus kora vai solo balsij ar pavadījumu, a cappella dziesmām, kā arī kamermūziku un elektronisko mūziku. G. Gedulis ir aranžējis 150 latviešu tautas dziesmas korim un ansambļiem.

G. Gedulis bija Pasaules Brīvo latviešu apvienības izglītības padomes loceklis un PBLA Kultūras fonda viceprezidents. 1992. gadā pēc Latvijas valdības uzdevuma G. Gedulis izplatīja Latvijas pilsonības reģistrācijas materiālus latviešiem Brazīlijā, Argentīnā un Venecuēlā. Ik gadu viņš organizēja pasaules latviešu salidojumu Trinidadā un Tobago. G. Gedulis aktīvi darbojās arī Latvijas evaņģēliski luteriskajā baznīcā ārpus Latvijas (LELBĀL) kā Dienvidamerikas referents un Karakasas latviešu evaņģēliski luteriskajā draudzē.

G. Gedulis ir saņēmis pateicības rakstu no Pasaules Brīvo latviešu apvienības kultūras fonda par latviešu mūzikas izplatīšanu starptautiskā līmenī un 2005. gadā no Latvijas valdības Triju Zvaigžņu ordeni par viņa darbu sabiedrībā un kultūrā.

Mūzika ir logs uz citu, garīgu pasauli, tilts, kas mūs izved no ikdienas un savieno ar pārdzīvojumu. /G. Gedulis/

Kultūras dzīve ne Latvijā, ne Venecuēlā nebūtu iedomājama bez Guntara līdzdarbošanās, viņa pozitīvisma un mīlestības pret savu darbu. Daudz darbiņi padarīti, daudz solīši iztecēti, lai nu mīļi zemes māte pārklāj savu seģenīti. Gaisma, kas cilvēkā dzīvo, un siltums, ko izstaro sirds, tas nezūd. Tas paliek.

Sandra Rozenberga-Saavedra,
LELBĀL mācītāja, bijusī Karakasas Augšāmcelšanās latviešu evaņģēliski luteriskās draudzes Venecuēlā mācītāja

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti