Dalies:

Ieva Sibilla Strupule: Kur atrast idejas un kā tās īstenot?

Ieva Sibilla Strupule: Kur atrast idejas un kā tās īstenot?
  • 09. May. 2020

Pavisam nesen kustības #esiLV Facebook lapā notika saruna ar Material Mapper izpildirektori un līdzdibinātāju Ievu Sibillu Strupuli (Oslo), kura aprīlī ar savu komandu veiksmīgi piedalījās The Global Hack hakatonā, kas digitāli notika vairāk nekā 100 pasaules valstīs. Material Mapper komandas izstrādātā koncepcija IT rīkam, kurš palīdz apzināt atkalizmantojamo būvmateriālu pieejamību pasaules tirgos, biznesa hakatonā ieguva 3. vietu. Ievai Sibillai Strupulei pieder arī vairākas jaunuzņēmumu idejas - Karjernīca, Antlos un un-panel.

Sarunas laikā uzņēmēja dalījās pieredzē par to, kur smelties idejas idejām; kā veiksmīgi tīkloties jaunuzņēmumu vidē; kāpēc piedalīties hakatonos un citos dažādos jaunuzņēmumu ideju pasākumos.

Ieva Sibilla Strupule uzsver, ka parasti visi runā par start-up idejām, taču viņas pieredzē labākās idejas rodas no problēmām. Jāskatās apkārt, kur ir problēmas - tavā vai citā valstī, tavā ikdienā, kas tev trūkst, ko vajadzētu uzlabot. Vai arī, ja tu strādā kādā lielā uzņēmumā, kādas ir iekšējās problēmas vai arī šīs kompānijas klientu problēmas, kuras kompānija neatrisina. Problēma ir galvenais uzstādījums, kā saprast, vai tava ideja vispār ir jēdzīga un kādam vajadzīga. Katram no mums katru dienu ir simtiem ideju, taču tās nekad nematerializēsies, ja tās nevienam nav vajadzīgas. Tāpēc jābeidz domāt par idejām, bet jāsāk domāt un runāt par problēmām!

Lasītākās ziņas valstī

Lai ideja nonāktu līdz komercializācijai, tā ir jāattīsta. Šajā procesā pats grūtākais ir atrast pareizos cilvēkus savā komandā, īpaši pašā sākumā, kad ir tikai ideja un naudas vēl nav, tas ir ļoti grūts uzdevums. Jārada kaut kas no nekā, jo arī investori tavai idejai grib redzēt kaut kādu gatavības pakāpi. Tāpēc jāatrod gana motivēti cilvēki ar ilgtermiņa skatu, kuri būs gatavi piedalīties un dot savu ieguldījumu. 

Kad ir nodefinēts, kas tas vispār ir, ko tu būvē, tad jāsāk meklēt pareizie cilvēki un pareizās kompetences - kas projektu var tehniski izstrādāt, kas to var pārdot, jāizvērtē, kādas tev pašam personīgi ir stiprās un vājās puses, kur tev vajag palīdzību. Tas var būt diezgan ilgs process, bet, kas nemeklē, tas neatrod. 

Procesā jaunuzņēmējam ļoti palīdz dalība hakatonā. Hakatons ir reāla vai virtuāla vieta, kur satiekas jaunās idejās, projektos un start-up ieinteresēti entuziasti, kuri ir gatavi samērā saspringtā tempā - vai tā ir diennakts, vai vairākas diennaktis, bet principā bez gulēšanas,  24 vai 48 stundās kopā strādāt, atrast ideju un meklēt starp visiem hakatona dalībniekiem pareizos cilvēkus, kas viņiem ir nepieciešami. 

Hakatonā var piedalīties jebkurš ar jebkādu pieredzi. Ja ir kāda ideja vai vēlme pamēģināt ko jaunu vai ir jau iesākts projekts, tad hakatons ir lieliska iespēja to īstenot. Hakatonā vienmēr piedalās arī investori un ļoti pieredzējuši cilvēki, kuri tavai idejai var iedot godīgu vērtējumu vai palīdzēt atrast pareizo veidu, kā to attīstīt tālāk. 

Ja paveicas, tad hakatonā var iegūt atpazīstamību, un tas savukārt bez lieliem naudas ieguldījumiem palīdz piesaistīt investorus. Investori tik agrīnā projekta stadijā vienmēr investē cilvēkos, jo ideja vēl nav pietiekami izaugusi un attīstījusies, lai tajā investētu. Ja ir paveicies tikt līdz finālam, tad arī no hakatona organizētājiem var dabūt kādu balvu, kas var palīdzēt sākt attīstīt projektu. 

Tomēr, pirms runāt ar investoriem, Ieva Sibilla Strupule iesaka vispirms paskatīties uz Eiropas finansējumu. Granti, tāpat arī valsts finansējums var būt ļoti labs veids, kā sākotnēji finansēt savu projektu un paturēt sev visas savas kompānijas daļas, neko neatdodot investoram. 

Visu sarunu skatieties video.

Sarunu organizē kustība #esiLV, kas ir ārzemēs darbojošos Latvijas izcelsmes uzņēmēju, profesionāļu un nozaru speciālistu, kā arī to apvienojošu klubu un organizāciju kopiena. Tā aizsākusies Eiropā, Eiropas Latviešu apvienības rosināta, bet nav ģeogrāfiski ierobežota. Galvenais ir vēlme apmainīties ar pieredzi un idejām uzņēmējdarbības un nozaru attīstībai, investīciju un inovāciju veicināšanai, kā arī veidot partnerības gan savā lokā, gan ar Latvijas uzņēmējiem un to organizācijām, pašvaldībām, inovāciju un investīciju ekosistēmas spēlētājiem. Iesaisties ekonomikas sadarbībā - #esiLV!

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti