Dalies:

Ieskandinot patriotu nedēļu, notikusi dziesmu spēles “Eslingena” vienīgā izrāde Latvijā

Ieskandinot patriotu nedēļu, notikusi dziesmu spēles “Eslingena” vienīgā izrāde Latvijā
  • 20. Nov. 2018

Sestdien, 10. novembrī, Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, notika ārzemēs uzvestās dziesmu spēles-mūzikla “Eslingena” vienīgā izrāde Latvijā. Uzvedums, kas tapis speciāli 2017. gadā Vācijā notikušajam pasākumam “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”, bija izpārdots līdz pēdējai biļetei, bet tā ģenerālmēģinājumu izrādes komanda dāvināja skatītājiem, kuru iespējas apmeklēt kultūras notikumus ir ierobežotas

2017. gada vasarā, godinot 70. gadadienu kopš lielākajā latviešu bēgļu nometnē Vācijā, Eslingenā, 1947. gadā notikušajiem Dziesmu svētkiem, un ieskandinot Latvijas valsts simtgadi, tika rīkots vērienīgs pasākums – “Eslingenas Dziesmu svētkiem 70!”, par kura kulmināciju kļuva mūzikls, trimdas latviešu stāsts “Eslingena”. Dziesmu spēles-mūzikla autori ir “Čikāgas piecīšu” solists Alberts Legzdiņš, Emmy balvas laureāte Lolita Ritmane un Andris Ritmanis. Mūzikls pirmo iestudējumu piedzīvojis vairāk nekā pirms 10 gadiem, otro iestudējumu Latvijā bija iespēja vērot pirms pāris gadiem, bet 2017. gada vasarā Eslingenas svētkos tas piedzīvoja jauniestudējumu režisora Jāņa Mūrnieka vadībā. Nu dziesmu spēle “Eslingena” patriotu nedēļas sākumā atkal bija skatāma Latvijā – 10. novembrī Latgales vēstniecībā GORS, Rēzeknē.

“Eslingena” ir aizkustinošs stāsts par latviešu likteni, kultūras un sabiedrisko dzīvi vienā no lielākajām bēgļu nometnēm pēckara gados, kura izveidojās kara neskartajā Eslingenā, Vācijā, latviešiem dodoties bēgļu gaitās no okupētas Latvijas. Te satiekas likteņi, kultūras darbinieki un mākslinieki, veidojas skolas, teātris, baleta skola un tiek izdotas avīzes. Eslingenā jeb tā dēvētajā “mazajā Rīgā” netrūkst aizraujošu notikumu, spilgtu pārdzīvojumu, tik latviešiem piemītošā gaumīgā humora, intrigu un tam visam caurvijoša jaunu cilvēku mīlas stāsta ar šķiršanos, ilgām un atkalsatikšanos. Diasporas latviešu dziesmu spēles iestudējumā apvienojušies vairāk nekā 60 dalībnieki no septiņām valstīm – Dānijas, Itālijas, Īrijas, Šveices, Vācijas, Luksemburgas un Latvijas. Mūziklā satiekas gan profesionāli mūziķi, dejotāji, aktieri, gan dedzīgi amatieri, kuri dzīvo aktīvu latvisko dzīvi savās jaunajās mītnes zemēs un ar visu sirdi izdzīvo Eslingenas varoņu dzīvesstāstus. Dziesmu spēli “Eslingena” veido režisors Jānis Mūrnieks, muzikālā vadītāja Ilze Atardo, horeogrāfe Liene Stepena, bet galvenās lomas izdzīvo Šveicē dzīvojošais diriģents un dziedātājs Raitis Grigalis, Dānijā dzīvojošā diriģente un dziedātāja Sabīne Soida un Itālijā mītošā dziedātāja un diriģente Līga Liedskalniņa. Īpašās izrādes producents un iniciators ir Štutgartes Latviešu kultūras biedrība “Saime”.

Lasītākās ziņas valstī

“Redzot izpārdotu pasākumu un lielo interesi par mūsu uzvedumu, sapratām un guvām apstiprinājumu tam, ka šis bija vispareizākais lēmums, atvest diasporas latviešu iestudēto “Eslingenu” uz Latviju. Eslingenas nometnes laiki un dzīve ir daļa no mūsu tautas vēstures, no trimdas vēstures posma, un mēs redzam sevi ziņnešu lomā, šo Eslingenas stāstu nest un stāstīt tālāk, tā Laura Putāne, projekta vadītāja.

Vēloties iepriecināt pēc iespējas vairāk interesentu, dziesmu spēles “Eslingena” komanda izrādes ģenerālmēģinājumu, kas arī notika 10. novembrī, dāvināja skatītājiem, kuru iespējas apmeklēt kultūras notikumus ir ierobežotas. Iespēja noskatīties uzdevumu “Eslingena” tika dota Latgales reģiona pansionātiem, bērnunamiem un sociālās aprūpes iestādēm.

Par atbalstu dziesmu spēles izrādei Latvijā organizatori saka vislielāko paldies Pasaules brīvo latviešu apvienībai, alus darītavai “Valmiermuiža”, AS “Latvijas balzams”. Tāpat paldies Latgales vēstniecībai GORS un tās komandai par lielisko uzņemšanu, viesu mājai Zaļā sala par sirsnīgo izmitināšanu, paldies imidža skolai Unastyle par lieliskajām frizūrām, makeup un ātro un profesionālo darbu aizskatuvē un paldies Varakļānu muzejam, Bērzgales un Ozolmuižas kultūras namiem, kā arī Rēzeknes tautas teātrim un Rēzeknes iedzīvotājiem par palīdzību rekvizītu sarūpēšanā.

Izrādes DVD (2017) ir iespējams iegādāties, rakstot saime@latviesi.com. Cena 15,- EUR, plus pasta izdevumi.

Paldies visiem, kas mums noticēja!

Informāciju sagatavoja:

Laura Putāne, Latviešu kultūras biedrība “Saime”

Foto: Andrejs Vasjukevičs

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti