Dalies:

Iepazīsimies ar XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Rīcības komiteju!

Iepazīsimies ar XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Rīcības komiteju!
Foto: Selgas Apses privātā kolekcija
  • 19. Apr. 2019

Saruna ar Selgu Apsi


Cik gadus kalpo Dziesmu svētku Rīcības komitejā vai citā dziesmu svētku komitejā?

Daudz! Sāku darbību tautas deju nozarē 1996. g. svētkiem; kalpoju Rīcības komitejā 2000. g. svētkiem, tad ņēmu pārtraukumu, kamēr bērni bija pavisam jauni, un tad darbojos tautas deju nozarē 2009. un 2014. g. svētkos. Man bija tas prieks un gods būt par Virsvadītāju 2018. g. svētkos Latvijā.

Kas ir tava ikdienas profesija?

Lasītākās ziņas valstī

Esmu biznesa menedžere Kanadas Olimpiskā Fondā.

Par ko esi atbildīga šajos svētkos?

Esmu Rīcības komitejas vicepriekšsēde un esmu atbildīga par tautas dejām. Mums ir trīs pasākumi: TDA “LĪGO” koncerts, Jaundeju skate un Tautas deju lieluzvedums.

Kas ir tava visspilgtākā atmiņa no dziesmu svētkiem, kur tu pati esi piedalījusies? Kuŗi svētki tie bija?

Pirmie svētki, kuŗos piedalījos, bija 1978. g. Bostonā. Es atceros, ka man ĻOTI patika mans tautas tērps un patika griezties apkārt uz vietas, lai brunči skaisti grieztos (līdz kamēr uznāca reibonis!). Esmu piedalījusies vismaz 20 svētkos Kanadā, ASV un Latvijā. Katri svētki ir īpaši, katri svētki ir fantastiski savā veidā!

Ko publika varēs sagaidīt Tautas deju lieluzvedumā?

Latvietība. Draudzība. Dejas prieks. Tas ir mūsu sauklis deju nozarē un deju lieluzvedumam.

Tautas deju lieluzvedumā piedalīsies rekordliels skaits dejotāju - vairāk nekā 1,000! To var salīdzināt ar 500 dejotājiem pēdējos divos svētkos Kanadā. Grupas nāk no Kanadas, ASV, Latvijas, Īrijas, Vācijas, Somijas, Lielbritānijas, Šveices un Zviedrijas. Lieluzvedumu pavadīs “Raxtu raxti”, un esam tiešām laimīgi turpināt Kanadas svētku tradiciju ar “dzīvo mūziku” deju lieluzvedumā. Kaut gan tas dejotājiem ir nenoliedzami grūtāk nekā dejot pie ieraksta, tas patiešām dod koncertam dzīvību un skaistumu. Svētku koris arī pavadīs vairākas dejas - Mattamy arēnā vareni skanēs!

Lieluzvedumā skatītāji var sagaidīt redzēt dejotājus no visām paaudzēm. Reizēm dejos tikai dejotāji no vienas paaudzes, bet bieži visi dejos kopā. Būs dejas, kuŗās redzamas 40+ grupas, un tādas kuŗās dejos tikai daži sastāvi. Tieši vēlējāmies variāciju.

Dejosim 26 dejas, vairākas publikai pazīstamas dejas (Ačkups, Audēju deja, Sīkais dancis), kā arī jaunas dejas Ziemeļamerikas publikai (Saule brida rudzu lauku, Rūnu raksti, Mēs ciemiņus gaidīdami). Īpaši lepojos ar mūsu jauno deju četriem pāŗiem “Salti vēji pūta”, kuŗu pieprasīju no Jāņa Purviņa tieši šiem svētkiem. Ziemeļamerikā ir daudz grupas, kuŗām ir tikai četri pāŗi, un tām paiet garām dejot jaunās interesantās un sarežģītās dejas no Latvijas. Tieši gribēju deju šīm grupām: jauns, grūts, un tikai četriem pāŗiem!

Dejošana atšķiŗas no citiem mākslas veidiem tā, ka ir vajadzīgs specifisks skaits dejotāju, lai izpildītu deju. Ļoti bieži ir tā, ka pietrūkst kāds zēns vai nav pietiekami daudz pāŗu. Čaklie vadītāji savstarpēji sarunā, kuŗš var “aizņemties” kādu dejotāju, lai dejas izpildītu. Vienā grupējumā dejos dejotāji no Somijas,
Zviedrijas un Lielbritānijas! Tas tieši pierāda, ka mūsu sauklis - Latvietība - Draudzība - Dejas prieks - ir vietā!

Kuŗa ir tava vismīļākā tautas deja, ja varētu izvēlēties vienu?

To ir galīgi neiespējami atbildēt! Man ir ĻOTI daudz mīļas dejas. No “vecām” man it sevišķi lielu prieku sagādā Freda Aigara “Jautraviņa” (laikam tādēļ, ka kā maza meitene dabūju griezties!), Jāņa Ērgļa “Saule brida rudzu lauku” un “Baltu puķu guni kūru”, krusttēva Zigurda Miezīša “Saules meitas vedības”, Jāņa Purviņa “Salti vēji pūta” un “Rīga dimd”.... Tās tikai dažas no gaŗā saraksta!

Kāds vēlējums būtu Svētku dejotājiem, gatavojoties Kanadas dziesmu un deju svētkiem?

Lai izbauda gatavošanās procesu! Lai svētkos cenšas iepazīties un sadraudzēties ar blakus stāvošo dejotāju. Lai ciena latviešu deju un tās tradicijas, mūziku, rakstus, tautas tērpus. Lai lepojas ar savu latvietību!

Es pati ļoti gaidu svētkus (ar visu to, ka ir vēl DAUDZ darāma pirms svētkiem). Man ir tik daudz draugu, kuŗus esmu satikusi dēļ mūsu kopējās mīlestība pret latviešu tautas deju. Svētkos tie daudzi būs šeit klāt un gaidu viņus redzēt. Es arī ļoti gaidu jau kārtējo reizi piedalīties kopā ar savu vīru Edgaru un bērniem Sandi un Jūliju. Mani ļoti iepriecina tas, ka viņi visi trīs mīl dejas tikpat daudz, cik es. Man ir izdevies!

Autors: Laura Adlers
Foto: Selgas Apses privātā kolekcija
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti