Dalies:

Iegādāties īpašumu Vācijā nav sarežģītāk kā Latvijā

Iegādāties īpašumu Vācijā nav sarežģītāk kā Latvijā
  • 18. Dec. 2019

Iveta Bergena dzīvokli Hanoverē iegādājās pēc divu gadu dzīves Vācijā. “Mēs ātri sapratām, ka īrēt nozīmē gluži kā reizi mēnesī mest naudu ārā pa logu. Atradām dzīvokli, 60 m2 lielu un vēl ar lodžiju. Kad bankā parēķināja, ka ikmēneša kredīts būs mazāks par īri, biju tik priecīga! Tie ir 250 eiro mēnesī tupmākos 20 gadus, mājokļa kredītam procenti ir zemāki nekā Latvijā. Sākumā mums vajadzēja pamatkapitālu 5000 eiro:  no tiem 3100 eiro pirkšanas nodoklis, ap 900 eiro izmaksāja ieraksts zemesgrāmatā un notāra pakalpojumi, atlikušais - māklera pakalpojumi. Kredītu bankas dod, ja Vācijā ir stabils darba līgums, vajadzīga arī tīra maksājumu vēsture. Kad nopirkām dzīvokli, jutos tik atviegloti, elpot kļuva vieglāk! Tā ir laba investīcija nākotnei - varam jebkurā brīdī braukt uz Latviju un īzīrēt. Jūtos lepna, ka man ir īpašums, un vācieši arī raugās: “o, ārzemniece, bet dzīvokļa īpašniece, tad jau tas ir nopietni!””

Mājas vai dzīvokļa īpašnieki Vācijā ir 43%, bet 57% iedzīvotāju īrē, un lielākā daļa mīt dzīvokļos. Pēdējos gados tieši Berlīne ir tā, kur citu valstu pilsoņi vēlas iegādāties īpašumu, regulējot īres cenas, tāpēc tiek diskutē par ierobežojumiem īpašumu iegādē. Šāda iecere neatbilst Eiropas savienības vispārējām tiesībām par vienlīdzīgām tiesībām uz īpašuma pieejamību. Lai iegādātos dzīvokli  vai māju ar zemi Vācijā, vajadzīga stabila darbavieta, regulāra naudas plūsma kontā un pirmā iemaksa. Nebūtu vēlami parādi. “Kas es pirku dzīvokli, man rādīja, ka esam ar vīru paņēmuši patēriņa kredītu virtuves iegādei, kas nav nekas slavējams,” atceras Silvija Kļaviņa no Jēkabpils, kura Vācijā dzīvo desmito gadu un trešo strādā par nekustamo īpašumu mākleri. Banka pētījusi viņas apdrošināšanas, automašīnas vērtību un finanšu vēsturi. Par būtiskāko nekustamā īpašuma iegādē Silvija uzsver stabilu darbavietu - nav noteikts, cik ilgi tādai jābūt. Viņai bijus trīs gadus, ar to pietika. “Ideāli, ja darba devējs var uzrakstīt atsauksmi, ka darbinieks ir labs un ar viņu vēlas sadarboties nākotnē,” iesaka Silvija. Īpašnieku interesē vai cilvēks īpašumu var atļauties, tāpēc, pirms meklēt īpašumu, vispirms pakonsultēties bankā, lai uzzinātu, cik liela iespējamā kredīta summa. “Īpašuma iegāde Vācijā daudz neatšķiras no tā, kā tas notiek Latvijā,” saka Silvija.

Raugoties uz īpašuma cena reklāmām, jāpierēķina vēl kādi 10% klāt, jo tik daudz kopumā izmaksās notāra (1,5%), māklera pakalpojumi (45%), 6,5% Grunderwerbsteuer - nekustamā īpašuma pirkšanas nodoklis (tas katrā pavalstī ir atšķirīgs). Kļaviņa iesaka pirms pirkšanas pārliecināties, vai zeme uz kuras ir māja, arī pieder īpašniekam un “nāk līdzi”, jo ir gadījumi, kad tas tā nav. Jāseko līdzi arī vai iekārotais īpašums ir apdrošināts, jo “neviena banka nedos kredītu neapdrošinātam īpašumam,” tā Silvija. Dārgākie īpašumi esot Minhenē, ap 5000 - 7000 m2. Bādenes Virtenbergas pavalstī, kur dzīvo Silvija, vidēji ap 3000 m2.

Lasītākās ziņas valstī

Ja dzīvokli iegādājas precēts pāris un nav laulības līguma, tas būs jānokārto. Vācijā ierasts, ka par īpašniekiem kļūst abi precētie vienādās daļās. Protams, ir iespējamas jebkuras citas attiecības.  Lai iegādātos dzīvokli, nav obligāti jāmāk vācu valoda noteiktā līmenī. Var līdzi ņemt tulku (tas nevar būt radinieks), jo pirms pirkuma vai aizdevuma līguma parakstīšanas notārs pārliecināsies par to, vai vācu valodas zināšanas ir pietiekamas, lai izprastu pirkuma līguma pamatus. Ir iespējams arī pilnvarot uzticamu personu parakstīties par līguma saturu. Pilnvarai jābūt notariāli apstiprinātai.

Dokumenti, kas būs jāpieprasa no īpašnieka pirms pirkuma līguma: Grundbuchauszug, Gebäudeversicherungsnachweis, Energieausweis, Grundrisse, Wohnflächenberechnung, Baubeschreibung, Lageplan, Teilungsrklärung un vēl citi.

Šo publikāciju portālā Latviesi.com līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par tā saturu atbild portāls Latviesi.com.

--

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti