Dalies:

Guntis Linde labo savas vecumgrupas ASV un pasaules rekordus 1 jūdzes skrējienā

Guntis Linde labo savas vecumgrupas ASV un pasaules rekordus 1 jūdzes skrējienā
  • 06. Apr. 2019

Ne reizes pērngad nestartēja mūsu iepriekšējo četru gadu sekmīgākais un rosīgākais vecvieglatlēts – Santa Monikas vieglatlētikas kluba vidusdistanču un gaŗgabalu skrējēju veterāns, 89/90 g.v. (dzimis 1928. gada 14. jūlijā) Guntis (Gunnar) Linde no Losandželosas dienvidrietumu priekšpilsētas Venises, Kalifornijā, kaut gan, tikko pārkāpušam 90 gadu slieksnim un iegājušam vīriešu 90 – 94 g. vecumgrupā, viņam būtu bijušas ļoti teicamas iespējas un izdevības jaunajā konkurencē. Diemžēl, visu izjauca nepieciešamās katarraktas operācijas abām acīm un sekojošais ārsta aizliegums intensīviem treniņiem un jebkādiem startiem sacīkstēs. Tas arī izgaisināja viņa plānoto piedalīšanos 2018. gada 23. pārgadskārtējās pasaules vecvieglatlētu meistarsacīkstēs, kas notika no 4. līdz 16. septembrim Malagā, Spānijas dienvidos.

Tak jau pērngada nogalē Guntis izteica cerību šosezon atkal sekmīgi atgriezties aktīvo rindās un pārspēt dažu labu pašreizējo savas vecumgrupas ASV rekordu, pirmo uzbrukumu plānojot ASV vēl joprojām ļoti populārajam 1 jūdzes (1609.347 m) skrējienam.

Un nu tas ir ļoti sekmīgi noticis! 17. februārī viņš piedalījās USATF Dienvidkalifornijas apvienības (Southern California Association – SCA) rīkotajās gadskārtējās vecvieglatlētu telpu meistarsacīkstēs brīvdabas laukumā, t.s. Indoor Meet Outdoors. Kā parasti, tās notika Mater Dei vidusskolas stadionā Santa Anā, Kalifornijā, Guntim – kā parasti – tajās startējot 1 jūdzes skrējienā. Nelaimīgas sagadīšanās dēļ, laika apstākļi, kas sacensību priekšpusdienā bija tīri jauki, ap pusdienas laiku strauji pasliktinājās, sākot līt, un Gunša skrējiens plkst. 1:00 pēcpusdienā iesākās jau pamatīgā lietū, kas otrā apļa beigās (1 jūdzes skrējienā jāveic četri apļi) pārvērtās itin spēcīgā krusā, ko pavadīja aukstas vēja brāzmas, kas trešajā aplī Gunti manāmi piebremzēja, tak beidzamajos 400 metros viņš atkal paātrināja gaitu un spēcīgā beigu spurtā distanci pabeidza 9:42.99 minūtēs. Tas ir ne tikai jauns ASV rekords, par 1:09.99 minūti (!) uzlabojot līdzšinējo rekordu – 10:52.98 min., ko pirms 10 gadiem – 2008. gada 2. augustā Judžīnā, Oregonā, bija sasniedzis tobrīd 91 g.v. Bills Lauderbeks, bet ir arī par 47.91 sekundēm labots pašreizējais pasaules rekords – 10:30.9 min., ko – pirms vairāk nekā 10 gadiem – 2008. gada 18. jūnijā Melburnā, Austrālijā, bija iespējis tobrīd 90 g.v. austālietis Pīters Braunbills. Gunša nupat, 90 gadu vecumā, sasniegtais jaunais rekords ir arī par 13.59 sekundēm ātrāks nekā pašreizējais, vēl oficiāli neapstiprinātais 1 jūdzes skrējiena ASV un pasaules telpu rekords – 9:56.58 min., ko 2008. gada 29. martā Bostonā, Masačusetā,ASV 2008. gada nacionālajās telpu meistarsacīkstēs, bija sasniedzis tobrīd 90 g.v. amerikānis Orville Radžers.

Lasītākās ziņas valstī

G. Linde – protams – bija šo sacīkšu visvecākais dalībnieks (otrs vecākais bija 88 g.v. Džons Denhems, kuŗš piedalījās 5000 m soļošanā – 50:18.03 min.), kā arī vienīgais savas vīriešu 90 – 94 g. vecumgrupas pārstāvis, tādēļ savā 1 jūdzes skrējienā sacentās ar diviem 26 – 29 gadus jaunākiem (!) konkurentiem – 61 g.v. Džeffu Deivisonu un 64 g.v. Deividu Mekohornu, kuŗi skrējienu nepabeidza, tā kā praktiski Guntis skrēja bez konkurences. Pēc viņa paša domām, ļoti nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ viņš zaudēja apmēram divas sekundes katrā aplī, kas būtu aptuveni astoņas sekundes visā skrējienā, toties pēc trim dienām „ieguva” pamatīgu saaukstēšanos, tādēļ nevarēja piedalīties iecerētajā startā Brea Mall rīkotajā 2019. gada (28. gadskārtējā) Brea 8 K Classic šosejas skrējienā 24. februārī Losandželosas austrumu priekšpilsētas Brea ielās. Un likteņa ironija: pēc Gunša 1 jūdzes skrējiena lietus un krusa apstājās, vējš norima, palika vienīgi vēl aukstums...

Autors: Gundārs Grīslītis
Foto: Visvaldis Paegle
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti