Dalies:

Gundārs Grīslītis: ASV latviešu 65. meistarsacīkstes volejbolā un basketbolā

• 18. Oct. 2018

Pēc septiņpadsmit gadu starplaika, gadskārtējās ASV latviešu meistarsacīkstes volejbolā un basketbolā šogad atkal risinājās “ASV krustcelēs” (Crossroads of America) – Indiānas pavalsts galvaspilsētā Indiānāpolē, septembra pēdējā nedēļas nogalē.

Iepriekšējās šeit notikušajās meistarsacīkstēs – 2000. gada 13. un 14. maijā, kas bija 47. gadskārtējās, piedalījās astoņpadsmit vienības (astoņas vīriešu volejbolā, piecas sieviešu volejbolā un piecas vīriešu basketbolā) no deviņām sporta kopām (Čikāgas DV SK, Detroitas LSK, Dimoines LSK, Indiānāpoles DV SK, Kalamazū LSK, Mineāpoles “Starta”, Ņudzersijas LSK “Kursas”, Ņujorkas “Raktes” un Toronto JKS), pulcinot apmēram 120 aktīvi piedalošos dalībniekus.

Tā kā šī gada – 65. gadskārtējās meistarsacīkstes notika Latvijas Simtgades zīmē, tad Amerikas Latviešu apvienības Sporta nozare un sacīkšu rīkotāji pamatoti cerēja uz īpaši kuplu dalībnieku skaitu.  Diemžēl, tā vietā arī šoreiz turpinājās pēdējā laikā redzamā dalībnieku skaita sarukšana.  Jau pērngad, 64.  gadskārtējās meistarsacīkstēs 30.  septembrī Trejupēs (Three Rivers) un Latviešu centrā “Garezers”, Mičigānā, piedalījās vairs tikai divpadsmit vienības (septiņas vīriešu volejbolā, trīs sieviešu volejbolā un divas vīriešu basketbolā) no sešām pilsētām (Čikāgas, Kalamazū, Klīvlandes, Ņujorkas, Toronto un Vašingtonas, DC), bet šogad Indiānāpolē ieradās vienīgi deviņas vienības (piecas vīriešu volejbolā un pa divām sieviešu volejbolā un vīriešu basketbolā) no septiņām pilsētām ASV un Kanādā (Čikāgas, Kalamazū, Klīvlandes, Mineāpoles, Ņujorkas, Toronto un Vašingtonas, DC), pulcinot 64 aktīvi piedalošos dalībniekus – 50 vīriešus un 14 sievietes.  Čikāga piedalījās ar divām vienībām (vīriešu un sieviešu volejbolā) un kopīgajā vienībā ar Kalamazū (vīriešu basketbolā); Kalamazū piedalījās ar vienu vienību (vīriešu volejbolā) un kopīgajā vienībā ar Čikāgu (vīriešu basketbolā); bet pārējās piecas pilsētas – katra ar tikai vienu vienību.  Šis laikam bija pirmais gadījums šo meistarsacīkšu sesdešmit piecu gadu ilgajā vēsturē, kad tajās ne ar vienu komandu nepiedalījās paši mājinieki/rīkotāji, šinī gadījumā – indiānāpolieši (!), kaut gan seši no viņiem – pieci vīrieši un viena sieviete – loti sekmīgi līdzdarbojās citu pilsētu vienībās.

Lasītākās ziņas valstī

Toties rīkotāji šīs meistarsacīkstes apzīmēja arī par J. Dzelzīša piemiņas spēlēm.  Šinī sakarībā jāpaskaidro, ka 1930.  gada 16. janvārī Jelgavas apriņķa Dobelē dzimušais Juris Dzelzītis bija ilggadējs Indiānāpoles latviešu sporta darbinieks un volejbolists, sākotnēji Indiānas Latviešu biedrības sporta kluba (ILS) sastāvā, bet vēlāk Daugavas Vanagu apvienības Indiānāpolē sporta kopas rindās, līdz 2014. gada 22. novembrī – pēc ilgākas slimošanas – 84 ½  gadu vecumā aizgāja mūžībā aprūpes mājā Indiānāpolē.  Tā kā savu ķermeni viņš jau agrāk bija novēlējis zinātniskām vajadzībām Indiānas Universitātes-Purdū Universitātes Indiānāpolē (IUPUI) Medicīnas skolai, tad viņa pārpelnošana notika tikai nesen.

Meistarsacīkšu nedēļas nogale iesākās piektdienas, 28. septembra, vakarā ar saviesīgu vakaru Indiānāpoles Latviešu sabiedriskā centra (ILSC) telpās.

Lai visas spēles, kas risinājās plašajās The SportZone  zālēs, varētu sekmīgi paveikt vienā dienā, sacensības sākās jau agrā sestdienas, 29. septembra, rītā, kā pirmajiem, plkst. 8:00 tiekoties vīriešu basketbolistiem – vienīgajām divām komandām, Čikāgas un Kalamazū apvienotajai vienībai “Chi-Zoo” ar Ņujorkas “Rakti”.

Pārtverot pretinieku saspēli, pirmo grozu spēlē ieguva raktieši, ar to sasniegto vadību neatdodot līdz pat rēgulārā spēles laika pēdējai minūtei, lielākoties atrodoties 5-9 punktu vadībā un pirmo puslaiku pabeidzot ar 5 p. pārsvaru – 22:17.  Spēles beidzamajās minūtēs viņi kluva paviršāki metienos un či-zūieši rezultāta starpību palēnām samazināja līdz vienam punktam – 35:36.  23,9 sekundes līdz spēles beigām: či-zūietim P.Ješinskim jāmet divi sodi; pirmo iemetot, viņš pirmoreiz spēlē panāk neizšķirtu rezultātu – 36:36; otro sodu viņš neiemet, un rezultāts paliek 36:36.  4,2 sekundes līdz spēles beigām: raktietim L.Gecan piešķir vienu soda metienu, bet tas ir neveiksmīgs, un rēgulārais spēles laiks beidzas neizšķirti.  Piecu minūšu pagarinājuma sākumā grozu pirmie iegūst či-zūieši un šo divu punktu pārsvaru notura līdz pēdējām 7,7 sekundēm, kad divus soda metienus punktu guvumā pārvērš Ē.Krievs un “Chi-Zoo” gūst laimīgu četru punktu uzvaru – 42:38 (17:22; 36:36), tā revanšējoties par zaudējumu “Raktei” pērngada meistarsacīkšu finālspēlē Trejupēs, Mičigānā.

Uzvarētājiem spēlēja un punktus guva: Pauls Ješinskis – 16 p., Miks Brunovskis – 6 p., Pauls Galiņš – 6 p., Ēriks Krievs – 5 p., Svens Kīns – 4 p., Nils Erkmanis – 3p., Ēriks Zušēvics – 2p., Markus Zušēvics – 0 p. Vienība iemeta trijus 3-punktniekus (pa vienam N.Erkmanis, P.Galiņš un Ē.Krievs), bet saņēma 15 piezīmes (no tām P.Galiņš – 5, Ē.Zušēvics – 3).

Ņujorkas “Raktei” spēlēja un punktus guva: Mārtiņš Trautmanis – 12 p., Lūkas Gecs (Goetz) - 11 p., Andris Ābeltiņš – 6 p., Pauls Ejups – 4 p., Pēteris Irbe – 2 p., Grants Osvalds – 2 p., Roberts Šverns – 1 p., Miķelis Risbergs – 0 p. Vienība iemeta vienu 3-punktnieku (L.Gecs), bet saņēma 11 piezīmes (no tām P.Ejups – 4).

Arī sieviešu volejbolā piedalījās tikai divas vienības – Čikāga un Mineāpoles “Starts”, kas, spēlējot līdz diviem uzvarētiem 25 punktu setiem, sacentās savā starpā divas reizes – kvalifikācijas spēlē no rīta un finālspēlē vēlā pēcpusdienā. Visai vienlīdzīgās cīņās abos gadījumos uzvarēja čikāgietes – kvalifikācijas spēlē 2:1 setu, bet finālspēlē 2:0 setus.

Uzvarētājas pārstāvēja: Marisa Ejupa., Izzy Gundrum, Larisa Ješinska, Astrīda Kreile, Amanda Siksna, Larisa Šlesere un Emma Velkme; trenere – Larisa Kīna.

Mineāpoles “Starta” sešniekā spēlēja: Kristīne Dunēņa-Mertz, Adriana Nora, Amelia Nora, Justīna Rudzīte-Glovotska, Stephanie Rudzīte un Talana Rudzīte.

Vīriešu volejbolā piedalījās piecas vienības, kvalifikācijas spēlēs sacenšoties katrai ar katru divos 25 punktu setos. Vislabākos panākumus guva Toronto, uzvarot septiņus setus, bet zaudējot tikai vienu – pirmo setu pret Kalamazū.  Vispirms viņi pārspēja Klīvlandes KLAK – 25:13, 25;8, tad pieveica Vašingtonas DV SK “Sigulda” – 25:13, 25:13 un Čikāgu – 25:16, 25:18, visbeidzot dalot pa setam ar Kalamazū – 21:25, 25:17.  Otra teicamākā vienība pierādījās Kalamazū, uzvarot piecus, bet zaudējot trīs setus.  Tika pieveikta Vašingtonas DV SK “Sigulda” - 23:16, 25:20 un Čikāga  - 25:17, 25:22, dalīts pa setam ar Toronto – 25:21, 17:25, bet visbeidzot zaudēts Klīvlandes KLAK – 24:25, 0:25 (pēc zaudēta pirmā seta, Kalamazū, gatavojoties pusfināla spēlei, otro setu uzdeva).  Trešā labākā vienība bija Čikāga, uzvarot un zaudējot pa četrien setiem.  Viņi pārspēja Klīvlandes KLAK – 25:18. 25:12 un Vašingtonas DV SK “Sigulda” – 25:20, 25:19.  Klīvlandes KLAK bilance bija trīs uzvarēti un pieci zaudēti seti.  Viņi dalīja pa setam ar Vašingtonu – 25:22, 16:25.  Pastarīša lomā šoreiz palika Vašingtonas DV SK “Sigulda”, uzvarot tikai vienu, bet zaudējot septiņus setus.

Pusfinālos vispirms sacentās kvalifikācijas spēļu Nr. 1, Toronto, ar Nr. 4, Klīvlandi.  Spēlējot lidz diviem uzvarētiem 25 punktu setiem, samērā viegli triumfēja torontieši – 25:17, 25:14.  Krietni sīvāka bija cīņa otrajā pusfinālā, satiekoties Nr. 2, Kalamazū, ar Nr. 3, Čikāgu, tak divos setos pārākie nenoliedzami bija kalamazūieši – 25:21, 25:18.

Finālā redzējām loti saistošu, skaistu, itin augstas klases volejbolu. Pirmajā setā pārākie bija Kalamazū spēlētāji – 25:22, bet nākamajos divos setos savas spējas lieliski nodemonstrēja torontieši, uzvarot 25:18, 15:8, tādējādi sekmīgi aizstāvot savu pērngad Trejupēs, Mičigānā, izcīnīto meistartitulu.

Gala rezultāti: 1.v. Toronto – Aleks Inveiss, Māris Jansons, Zigi Līcis, Ēriks Siksna, Pauls Siksna, Aldis Strīpnieks un Juri Veldre; 2.v. Kalamazū – Ēriks Dumpis, Pauls Ejups, Pauls Galiņš, Lūkas Gecs (Goetz), Pēteris Irbe, Dāvis Kārkliņš, Ēriks Krievs, Kalvis Melbārdis  un Tālis Rudzītis; 3.v Čikāga – Kārlis Abuls, Marks Abuls, Krišs Brunovskis, Miks Brunovskis, Martis Roze, Kārlis Tolks, Ēriks Zušēvics un Markus Zušēvics; 4.v. Klīvlandes KLAK -  Ēriks Ābols, Andris Andersons, Kārlis Blūms, Pēteris Grava, Andrejs Plūme, Pēteris Plūme un Pauls Šulcs; treneris – Vilnis Kubuliņš; 5.v. Vašingtonas DV SK “Sigulda” – Andis Bērziņš, Ojārs Bērziņš, Aksels  Grants, Andris Germanis, Grants Osvalds, Alberts Ozols un Roberts Šverns.

Vakarā, pēc spēlēm, Indiānāpoles Latviešu sabiedriskā centra Nacionālajā zālē notika Daugavas Vanagu apvienības Indiānāpolē sagatavotās piknikveida bufetes stila vakariņas (vēlā pēcpusdienā Centra laukumā risinājās DV gadskārtējais rudens pikniks) un sportistu apbalvošana, ko veica Amerikas Latviešu apvienības Sporta nozares vadītājs Toms Trautmanis, piepalīdzot meistarsacīkšu galvenajam rīkotājam Andrim Bērziņam.

Ceļojošos Latvijas kausus izcīnīja: vīriešu volejbolā – Toronto, sieviešu volejbolā – Čikāga, vīriešu basketbolā – Čikāgas/Kalamazū “Chi-Zoo”.

Individuālās balvas vīriešu volejbolā ieguva: Valža Treimaņa ceļojošo balvu finālspēļu labākajam volejbolistam – Ēriks Siksna (Toronto); Ulža Holandera ceļojošo piemiņas balvu finālspēļu izcilākajam gremdētājam – Pauls Ejups (Kalamazū); Daugavas Vanagu ASV valdes balvu par izcilu darbību uz un ārpus volejbola laukuma – Juri Veldre (Toronto); Leo Veisa ceļojošo piemiņas balvu finālspēļu vīriešu volejbola vienībai ar sportiskāko stāju – Klīvlandes KLAK.

Individuālās balvas sieviešu volejbolā saņēma: Mineāpoles “Starta” ceļojošo balvu finālspēļu labākajai volejbolistei – Emma Velkme (Čikāga); Dr. Irenes Norgello ceļojošo balvu finālspēļu labākajai gremdētājai – Adriana Nora (Mineāpoles “Starts”).

Individuālās balvas vīriešu basketbolā ieguva: LKA balvu finālspēļu labākajam basketbolistam – Pauls Ješinskis (Čikāgas/Kalamazū “Chi-Zoo”); Mārtiņa Stulpiņa ceļojošo piemiņas balvu finālspēļu vīriešu basketbola vienībai ar sportiskāko stāju – Ņujorkas “Rakte”.

Visbeidzot, draudzīgas “velna dzīšanas” nolūkā T.Trautmanis pasniedza arī vienu pārsteiguma balvu – meistarsacīkšu vecākajam dalībniekam, ko saņēma Ņujorkas “Raktes” basketbolists, 60 g.v. Miķelis Risbergs. Šī balva bija… paciņa Epsom Salt – pārgurušo kāju un roku muskuļu stīvuma atslābināšanai…

Vakariņu laikā Nacionālās zāles četrpadsmit pēdu lielajā filmu ekrānā skatuvē, atceroties un godinot Juri Dzelzīti,  atkārtoti bija skatāmas vēsturiskas fotografijas no Indiānāpoles latviešu volejbolistu un vieglatlētu agrāko gadu rosības.

Raksta autors: Gundārs Grīslītis