Dalies:

Guna Roze: Nākotne sākās vakar

Guna Roze: Nākotne sākās vakar
  • 31. Jul. 2018

Vienā no nesenajām Tukuma literātu sanākšanas reizēm filozofējām par lietām, kas pagātnē likās neiespējamas, šodien pašsaprotamas, bet par ko nākotnes cilvēki nebeigtu brīnīties vai varbūt pat šausminātos. Nē, mēs neuzjautrinājāmies par jaunajām tehnoloģijām ar parastajiem jokiem “piezvanīšu tev no meža” vai “nofotografē mani ar telefonu”, ko nesaprastu vēl pirms pārdesmit gadiem. Par zinātnes sasniegumiem ir radīts daudz literatūras un kino darbu, taču daudz interesantākas ir cilvēku tikumu un apziņas metamorfozes.

Šķietami banālākie, bet vienlaikus saprotamākie un arī skandalozākie piemēri saistīti ar seksuālajām revolūcijām, sākot ar feminisma vilni, beidzot ar bezdzimuma attiecību propagandu, jo vēl ne tik senā pagātnē nekas tāds nebija iedomājams. Kurā grāvī cilvēce ar to iebrauks, rādīs laiks. Un vai izbrauks?…

Otru pazīstamāko cilvēces apziņas transformāciju vada ideoloģiskā mašinērija. Piemēri nav tālu jāmeklē. Nākamajā dienā pēc Latvijas simtgades Dziesmu svētku noslēguma koncerta mana meita – dzimusi atjaunotās Latvijas otrajā gadā – atsūtīja video ar īsu fragmentu no 1985. gada Dziesmu svētku koncerta. Tikai pirms 30 gadiem, korim krieviski dziedot “Denj pobedi”, Mežaparka estrādē militārā ierindā iesoļo dejotāji (vai varbūt daļa kora), tostarp tautumeitas lelles Baibiņas tērpos. Un… visi neviltoti staro. Meita raksta: “Drausmas! Kāpēc latvieši tādā piedalījās?” Atbildēju, ka nebija iespējas nepiedalīties, ja dziedāji korī vai dejoji tautas deju ansamblī. Un repertuāru toreiz neviens neapsprieda. Jā, dalībniekiem tas likās pašsaprotami. Vismaz tajā iekārtā dzimušajiem noteikti. Tikpat pašsaprotami 1985. gada dziedātāji ar dzīvības briesmām uztvertu ziņu, ka Rīgas 810. jubilejai veltītajā koncertā tajā pašā estrādē daudzbalsīgā korī būs jāizsmej prokremlisti, dziedot Kulakova “Baletomāniju”. Un vai mēs varam būt droši, ka vēl pēc 30 gadiem jaunā paaudze nešausmināsies par Eiropas Savienības regulām, kurām šodien izdabājam, nerēķinoties ne ar savas zemes ekonomiskajām, ne mentālajām tradīcijām un iespējām? “Drausmas! Kāpēc latvieši tajā visā piedalījās?” – sacīs manas meitas meita.

Lasītākās ziņas valstī

Pilno raksta versiju lasiet laikraksta mājas lapā www.la.lv

Foto: Matīsa Markovska

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti