Dalies:

Gruzijā piemin Latvijas Republikas pirmo admirāli Teodoru Spādi

Gruzijā piemin Latvijas Republikas pirmo admirāli Teodoru Spādi
  • 07. Mar. 2016
Gruzijas latviešu biedrība “Ave Sol!” 2016.gada 6.martā ielika kārtējo kēdītes posmu, ķēdītes, kura vieno Latviju un Gruziju jau daudzus gadus.

2016.gada 7.martā Admirālim Teodoram Spādem jubileja – 125 gadi. Protams, rodas jautājums – kāds sakars Latvijas Republikas pirmajam Admirālim ar Gruziju? Kāpēc viņa jubileju svin latviešu Biedrībā Gruzijā?

Ir divi iemesli atzīmēt mūsu Admirāļa jubileju Gruzijā. Pirmkārt, jaunais jūras virsnieks Teodors Spāde iesāka savu karjeru Krievijas impērijas Melnās jūras kara flotē. Sākoties Pirmajam pasaules karam, Teodoru Spādi iesauc Baltijas jūras flotē un komandē uz praporščiku skolu Petrogradā. Apmācības notiek četrus mēnešus, un 1915.gada aprīlī viņu aizsūta uz Batumi, kur bāzējas viņa Melnās jūras kara flotes kuģis.

Pirmā pasaules kara “ugunskristības” T.Spāde iziet cīņās ar Vācijas un Turcijas jūras kara flotes kuģiem Melnajā jūrā. Batumi notiek arī Teodora Spādes personīgās dzīves svarīgākais notikums – viņš salaulājas ar gruzīnieti Nadeždu Švelidze.

Otrs iemesls svinēt Admirāļa jubileju – Gruzijas latviešu biedrības “Ave Sol!” konsekventais darbs, kurš saistīts ar latviešu atstātā mantojuma pētīšanu. Pateicoties šim darbam, Gruzijā ir uzliktas jau četras piemiņas plāksnes latviešiem – māksliniekam Jūlijam Straumem, ķīmiķim Robertam Kupcim, farmaceitam Edvardam Ābolam un Admirālim Teodoram Spādem (Batumi pilsētā).

Par Latvijas Republikas Admirāli Teodoru Spādi mēs uzzinājām 2013.gada pavasarī, kad militārais vēsturnieks V.J.Kursietis uzdāvināja mums Jura Ciganova un Mārtiņa Bistera 2002.gadā izdoto grāmatu “Admirālis Teodors Spāde”, pievēršot mūsu uzmanību faktam – Admirāļa jūras virsnieka karjera 4 gadus bija saistīta ar Melno jūru un Gruziju.

2013.gadā ar ideju pētīt Admirāļa biogrāfijas Gruzijas laiku griezās pie mums gruzīns – vēsturnieks, kurš pēta sava radinieka dzīvi, arī jūras virsnieka, - Badri Goguadze. Viņš jau atnāca ar savām zināšanām. Sadarbības rezultātā ir radušās vairākas publikācijas latviešu un gruzīnu valodā, 2014.gadā Latvijas Vēstniecībā bija novadīta iepazīšanās konference, kurā aktīvi piedalījās LV militārais attašē Jānis Dreimanis. 2014.gada septembrī LR Prezidenta Andra Bērziņa vizītes laikā protokolā bija iekļauts Batumi Jūras Akadēmijas apmeklējums un Admirāļa Teodora Spādes piemiņas plāksnes atklāšana.

Atzīmējot latviešu Admirāļa T.Spādes 125.gadskārtu, 6.martā Biedrības ofisa telpās notika vairākas aktivitātes – stāsts par padarīto darbu pēdējo divu gadu laikā, Teodora Spādes Biedrības prezentācija - kuru ir radījis Badri Goguadze un iedvesmojis jau 11 cilvēkus kļūt par domu biedriem. Plānota izstāde – gruzīnu mākslinieces Tinatin Čumburidzes gleznu izstāde, gleznas ir radušās Latvijā divu pleneru laikā un starp tām ir Admirāļa sieves portrets. Par cik Admirālis T.Spāde bija ļoti talantīgs cilvēks un ir daudzu dzejoļu autors, ir ieplānota neliela literārā daļa – Admirāļa dzeja latviešu un gruzīnu valodā. Uz gruzīnu valodu tulkojis dzejnieks Koba Čumburidze.

Teodora Spādes biedrības iniciatīva – nobeigt jubilejas sarīkojumu ar dievkalpojumu par abu dvēselēm Samebas baznīcā (Admirālis bija pareizticīgais un laulājās ar N.Švelidze pareizticīgajā baznīcā Batumi ). Uz turieni tiek aicināti tie cilvēki, kuriem nav problēmu ar ticību un baznīcu.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti