Dalies:

Freiburgā, Bērzainē, atklāta Benjamiņa Ancāna gleznu izstāde

Freiburgā, Bērzainē, atklāta  Benjamiņa Ancāna gleznu izstāde
  • 18. May. 2019

18. maijā Dienvidvācijā, Latviešu kultūras centrā Bērzaine atklāta leģionāra Benjamiņa Ancāna gleznu izstāde. Tajā redzami eļļas darbi, kur mākslinieks spilgtās, dzirkstošās krāsās gleznojis abstraktas figūras. Dažā gleznā var ieraudzīt, ka mākslinieks ietekmējies arī no pasaulslavenā spāņu gleznotāja Pablo Pikaso.

 

Izstāde tapusi nevis galvenajā latviešu centra ēkā, kas reizē ir viesu nams, bet gan blakus - 28b mājas kāpņu telpas trijos stāvos. Idejas autore un izstādes kuratore ir teātra režisore Dita Balčus, bet tehniskais atbalsts un izpildījums - arhitekts Māris Balčus. Abi no Latvijas uz Bērzaini atbraukuši kā talcinieki.

 

Līdz šim B. Ancāna gleznas glabājās Bērzaines bibliotēkā un pagrabā. Nu tās ir radušas pienācīgu vietu un iepriecinās Bērzaines viesus un darbiniekus, kad tie dosies savās gaitās. Jo augstāk pa mājas kāpnēm viņi kāps, jo spilgtāki un dzīvespriecīgāki gleznu toņu viņiem sagādās prieku.

 

Gleznas tapušas B. Ancānam bieži viesojoties Bērzainē, un kā pateicību viņš šīs gleznas Bēzainei ir dāvinājis. Turklāt divas labsirdīgas karikatūras mākslinieks savulaik uzgleznojis arī uz Bērzaines Varoņu pagrabiņa sienas. Tie atklājušies tikai pirms četriem gadiem, kad Varoņu pagrabs kapitāli remontēts.

 

Katrā ziņā, nekas vēl nav beidzies, liels darbs vēl priekšā, jo nama saimnieki par mākslinieku nolēmuši iztaujāt vēl viņa laikabiedrus.

 

Benjamiņš Ancāns ir grafiķis un gleznotājs. Dzimis 1926. gada 14. septembrī Līvānu pagasta Mālkalnos. Otrā Pasaules kara laikā iesaukts latviešu leģionā. Nokļuvis angļu gūstā, 1945. gadā pārvietots uz Altgarges (Alt Garge) bēgļu nometni un visu mūžu nodzīvojis Rietumvācijā.

Bēgļu nometnē pie J. Soikāna mācījies zīmēšanu un gleznošanu. Mācības turpinājis Mākslas amatniecības skolā Hanoverā. Piedalījies Vācijas un Eiropas latviešu mākslas izstādēs. Personālizstādes - Vācijā, ASV, Kanādā un Zviedrijā.

 

Ar B. Ancāna grafikām ilustrēta katoļu periodika. Viņš zīmēja labsirdīgas karikatūras un tušas zīmējumus, ko parakstīja ar pseidonīmu Benis. Tušas zīmējumu krājumu Mazie jociņi 2004. gadā izdevusi Latgales kultūras centra izdevniecība.

 

B. Ancāns gleznojis arī eļļas tehnikā, īpašu nozīmi piešķirot abstrakcijas veidā tēlotiem sakrālas ievirzes darbiem.                                              

Miris 1974.g.19.maijā Hanoverā, Vācijā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti