Dalies:

Franks Gordons: Viņiem vajag "15 Krimas"

Franks Gordons: Viņiem vajag "15 Krimas"
Foto: Timurs Subhankulovs
  • 05. Apr. 2019

Vladimira Putina prezidentūras pēdējais sešu gadu termiņš bei­dzas 2024. gadā, un rodas jautājums, vai arī Krievijā, tāpat kā dažās “pēcpadomju” jaunvalstīs, tiks grozīta konstitūcija, lai paildzinātu “nācijas līdera” valdīšanu.

Lasītākās ziņas valstī

Šai sakarā ievērību pelna Henrija Meijera, Iljas Archipova un Stepana Kravčenko apcerējums, ko publicējis amerikāņu ziņu dienests “Bloomberg”. Viņi atsaucas uz Nursultana Nazarbajeva rūpīgi iestudēto varas grožu nodošanas manevru un norāda, ka “Kremlī daudzi” prātojot, vai Putinam nederētu pārņemt to, kas ticis “iestrādāts” Kazachstānā. Taču atšķirība ir tā, ka varētu uzliesmot cīniņš starp dažādām “frakcijām” Kremļa galmā, kuŗas Putinam līdz šim izdevās iegrožot. Polītiskais un personiskais risks viņam būtu par lielu. Putins līdz šim nav devis ne mazāko mājienu, kurš varētu būt viņa “mantinieks”, un vairākkārt uzsvēris, ka negrasās grozīt konstitūciju. Taču tas neatturēja Krievijas Valsts domes priekšsēdi Vjačeslavu Volodinu no pareģojuma, ka jau šā gada decembrī esot iespējama “konstitūcijas reforma”... Esot arī iespējams, ka Putins, prezidenta pilnvarām beidzoties, uzticētu Valsts padomei vai Drošī­bas padomei ‒ institūcijām, kuŗu priekšgalā viņš atrodas, nodrošināt stabilitāti valstī. Tātad tomēr Kazachstānas variants?
 
Apcerējuma autori ir skeptiski: viņuprāt, varas struktūra Krievijā ir pārāk sarežģīta un pretišķības “galmā” pārāk sīkstas.
 
Tikmēr stabilitāte stipri iedragāta vienā no “federācijas subjektiem” – Jakutijā jeb Sahas republikā. Tas ir apmēros milzīgs novads Sibirijas ziemeļaustrumos, ar zel­tu un dimantiem pārbagāts. Šī novada pamatiedzīvotāji – jakuti – valodas ziņā ir turciskas cilmes, bet pēc konfesijas pareizticīgie, un uzvārdi lielākoties krieviski. Šai novadā un īpaši galvaspilsētā Jakutskā satraukumu un nemieru izraisījuši islamticīgie migranti no Vidusāzijas, īpaši no Kirgizstānas, kuŗi rīkojoties kā mafija, “sagrābjot” gan augļu un dārzeņu tirdzniecību šai skarbajā ziemeļzemē, gan ... taksometru pakalpojumus. Jakutskā viņi atvēruši ēstuves, kas izspiež vietējos tirgotājus. Jakutskā notika masu mītiņš, kuŗa dalībnieki prasīja “padzīt svešiniekus” un draudēja sarīkot grautiņus. Autonomās Jakutijas vadītajam Aisenam Nikolajevam nācās savā uzrunā nomierināt satrauktos prātus ... un uzdot policijai apsargāt mošejas, lai novērstu asins izliešanu.
 
Sakarā ar Krimas aneksijas piekto gadskārtu visā Krievijā “no augšas” tika organizēti “patriotiski” mītiņi, un vaiga sviedros rosījās Putina “jaungvardieši”, aicinot tautu masveidā jūsmot. Taču, kā ziņo Novaja Gazeta, atsaucība bija gausa, laukumi pustukši, ansambļu priekšnesumi nevilināja..
 
Ja neskaita dzīrojošo eliti Maskavā un Pēterburgā, Krievijas plašumos un dziļumos apātija pār­aug murdoņā (ropot), kas var pāraugt dārdoņā (rokot). Šī vārdu spēle atbilst situācijai.
 
To, ko Kremlī neuzdrošinās skaļi izteikt, nu izkliedz pareizticīgais staļinists Aleksandrs Prochanovs, kuŗš savā portālā zavtra. ru atgādina, ka “krievu tautai atņemta itin prāva tās daļa, un tā izbārstīta tuvējās, divainā kārtā dzimušās valstīs. Krievu tautai atņemtas territorijas, kuŗas tā ar milzīgām pūlem sagādāja (dobival) visas savas vēstures gaitā”. Un krievu tauta garīgi atdzims tikai tad, “ja tai radīsies ne viena Kri­ma, bet piecpadsmit Krimas, pēc padomju republiku skaita”
 
“Sīrijas lūzums” nelīdzēja, un ar kādu gan “jaunu Krimu”, ar kādu avantūru lai sapurina krievu tau­tu, atkal novedot to līdz ekstāzei? Venecuēlā jau ieradies krievu mi­litāristu desants, tur jau ož pēc pulvera. Krimas vietā – Karakasa?
 
Autors: Franks Gordons
Foto: Timurs Subhankulovs
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Brīvā Latvija"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti