Dalies:

Franks Gordons: Putins potē patriotismu. "Trofeju vilciena" triks

Franks Gordons: Putins potē patriotismu. "Trofeju vilciena" triks
Foto: Timurs Subhankulovs
  • 21. Mar. 2019

Jau savā šāgada uzrunā Federācijas sapulcē Krievijas Federācijas prezidents Putins bija spiests atzīt, cik daudzas un sāpīgas sociāla rakstura problēmas vel atrisināmas. Apzinoties, ka viņa reitings krīt un tauta sāk "sadzirdami" kurnēt, Vladimirs Vladimirovičs nu mēģina apreibināt/apdullināt savus 146 miljonus pavalstnieku, liekot sastiķēt īpašu "trofeju vilcienu" ar nosaukumu "Sirijskij perelom" – Sīrijas lūzums.

Doma bija tāda: tāpat āa Staļingradā bija lūzums padomju-vācu (pardon, "Lielā Tēvijas:) kaŗā, 2015. gada septembrī uzsāktā bruņotā Krievijas intervence Sīrijā nu panākusi lūzumu: brutālais Asada režīms paglābts no sabrukuma, un Kremlis nostiprinājies Vidusjūras austrumkrastā.

Vārdu sakot, 23. februārī – Sarkanarmijas jeb "vīriešu" dienā – Maskavā startēja "trofeju vilciens": 20 vagoni ar kaŗa techniku, kas iegūta, sakaujot "terroristus" – t.i., visus Asada režīma pretiniekus. Vilcienam jāapstājas 61 Krievijas pilsētā un pēc 75 dienām jāatgriežas Maskavā – 9. maijā, Uzvaras svētkos.

Lasītākās ziņas valstī

Kopsummā "trofeju vilcienam" jānobrauc 28 tūkstoši kilometru, un viens šīs trases posms ir simboliski nozīmīgs: no Sevastopoles – pa "Krimas tiltu" – līdz Murmanskai – tepat pie NATO dalībvalsts Norvēģijas robežas. Pa pamata trasi – austrumu virzienā – vilciens 27. martā sasniegs Vladivostoku pie Klusā okeāna.

Katrā pieturā uz perona – kareivju goda sardze, par kārtību gādā "Rosgvardijas" vīri un dažviet kazaki, pareizticīgo priesteris šo vilcienu svētī un braši puikiņi sarkanās beretēs - "junarmija" demonstrē stāju. Un katrā pieturā - uzmanību! - ir "atlases" (otbor) punkts, kur var pieteikties kaŗa dienestam pēc kontrakta.

Trofejas - viens tanks, vairākas bruņumašīnas, tostarp viena ar ANO emblēmu, kas tika sašauta Golanas augstienēs, pie Sīrijas un Izraēlas pamiera līnijas, lērums automātu, pretgaisa šaujamo, droni. Ekspozicijā tiek cildināta Krievijas kaŗa aviācija, kas bija izšķirīgā, sasniedzot to lielo "lūzumu". Taču tiek noklusēts, ka šo "Putina ērgļu" bumbas tika mestas uz slimnīcām, maiznīcam (!), bērnudārziem.

Tā vien šķiet, ka viss šis jampadracis ar "trofeju vilcienu" ir "nacionālā līdera" Putina izmisīgs mēģinājums atdzīvināt pirms pieciem gadiem iedegušos imperisko "lielrievu jūsmu" un lieluma māniju.

Taču diez vai Putinam izdosies apklusināt rūgtumu un protestus, kas izpaužas sociālajos tīklos sakarā ar to pašu "trofeju vilcienu": "Visas trofejas jau sen ir Krievijā - trūcīgie pensionāri, slimie bērni, niecīgās algas un banditiskā vara". Un cits ieraksts: „šis vilciens ir kaunpilns skats īstenībā tā ir kaŗa propaganda. Tad jau labāk iekraujiet vilcienā notriekto krievu lidmašīnu atliekas, bojāgājušo ģīmetnes - eksponātus, kas parāda par šīm "trofejām" samaksāto cenu".

Šis vērmeļu piliens ir īsti vietā.

Autors: Franks Gordons
Foto: Timurs Subhankulovs 
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Brīvā Latvija"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti