Dalies:

Franks Gordons: Putina “brīnumierocis”, vizīte Saudijā un Trampa dāvana

Franks Gordons: Putina “brīnumierocis”, vizīte Saudijā un Trampa dāvana
Foto: Timurs Subhankulovs
  • 27. Oct. 2019

“Kremļa saimnieks” (tā Putinu nu dēvē arī valstiskais “RIA No­ vosti” ziņu dienests) devis plašu interviju trim arabu žurnālistiem (tostarp krievijas propagandas rupora Rt arabu redakcijas dar­ biniekam). Pēc viņa teiktā spriežot, intervija adresēta drīzāk “kolek­tīvajiem Rietumiem” nekā aus­trumniekiem. Viņš pārmet Savie­ notajām Valstīm izstāšanos no di­viem savulaik ar PSRS noslēgtiem līgumiem par zināma radiusa ra­ķešu izvietošanas aspektiem.

Viņu īpaši satraucot tas, ka ASV jau 2012. gadā, “pirms Trampa”, izstājās no abpusēja līguma par pretgaisa aizsardzību. Amerikāņi iedomājušies, ka viņiem būšot, var teikt, labs “lietussargs” pret krievi­jas raķetēm, bet krieviem tāda nebūšot. Putins lika saprast, ka esot tāds ierocis, kāda nevienam nav (!), bet “mēs esam radījuši tādu ieroci”: tādi raķešu komplek­si, kas lido nevis pa ballistisko tra­jektoriju, bet pa “pārseguma” (nastil) trejektoriju – un ar “hi­perskaņas ātrumu”. Vārdu sakot, kārtējais “brīnumierocis” (Wun­derwaffe), kādus Putins jau vai­ rākkārt demonstrējis... uz ekrāna.

NATO statūtus neviens nav gro­zījis, teica Putins: “Tur esot pants, neatceros kāds, šķiet piektais, par dalībvalstu militāro atbalstu.” Un te nu, piemēram, uzstādīta pret­raķešu aizsardzības sistēma Ru­mānijā.. Drīz tada tikšot uzstādīta arī Polijā, un “tas ir pavisam tuvu pie mūsu robežām. tas, protams, mūs apdraud, jo tas ir mēģinājums nivelēt (?) mūsu stratēģisko ko­dolpotenciālu”. Taču, turpināja Pu­tins, krievijai esot kompleksi, “par kuŗiem es jau runāju, un tagad draudi nepastāv”. tieci nu gudrs!

Lasītākās ziņas valstī

Šai intervijai sekoja patiešām ievērojams notikums – Putina pir­mā oficiālā vizīte Sauda Arabijā. Viss tika aranžēts īsti karaliski, ar jātnieku eskortu, greznās zālēs kroņlukturiem mirdzot. taču Pu­tina galvenais, patiesais namatēvs bija nevis 83 g.v. karalis Salmans, bet faktiskais Saudijas varnesis un lēmējs – kroņprincis Mohameds bin Salmans, pasaulē pazīstams kā MBS. tika spriests par naftas ce­nām un OPEC valstu problēmām sakarā ar raķešu triecieniem, kas sapostīja Saudijas svarīgākos naf­tas ieguves un pārstrādes centrus.

Ārkārtīgi nozīmīgs ir karaļa Salmana izteikums, cik postīgi re­ģionā darbojas “valsts – agresore”. tā nav vis Izraēla, tā bija, ir un būs Irāna, ar kuŗu Krievijai, kā zināms, ir labas, pat sirsnīgas attiecības. Tā vien šķiet, ka šī Putina vizīte ASV prezidentu Donaldu Trampu zināmā mērā kaitina, jo Saudija tradicionāli ir ASV stratēģiska sa­biedrotā un tagad “Krievi te jaucas”.

Bet “Krievi jaucas” arī pavisam citā aspektā tepat tuvajos Austru­mos, šoreiz Sīrijā. Vācu žurnāla “Der Spiegel” Maskavas kores­pondents Kristians Ešs (Esch) raksta, ka Putins nupat svinēja savu 67. dzimšanas dienu, un Do­nalda Trampa lēmums izvākt no Sīrijas pēdējos tur palikušos ame­rikāņu kaŗavīrus ir lieliska dāvana kremļa saimniekam, jo piešķir Krievijai pilnīgu rīcības brīvību šajā burtiski asiņojošā valstī, kuŗas ziemeļaustrumos turku kaŗa­ spēks tagad izrēķinās ar kurdiem, sagraujot viņu pašpārvaldi. Un kurdi bailēs no genocida tagad gatavi pakļauties brutālajam Sī­rijas prezidentam Bašaram Asa­dam – par prieku Krievijai, kuŗš ir Asada režīma varas garants un uz­ skata šo vīru par allaž paklausīgu kalpu, jo Putina bruņotā inter­vence 2015. gada rudenī izglāba viņu no sakāves pilsoņkaŗā un varbūt no cilpas.

Autors: Franks Gordons

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu " Brīvā Latvija"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti