Dalies:

Franks Gordons: Politiskas drosmes zibsnis Maskavā

Franks Gordons: Politiskas drosmes zibsnis Maskavā
  • 07. Sep. 2019

Ella Pamfilova (65) ir Krievijas Federācijas Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēde, vadot vienu no Putina administrācijas svarīgajām struktūrām, un Krievijas TV "Pirmajā kanālā" viņu bieži rāda sēžam līdzās prezidenta tuvākajiem padomniekiem.

Divas dienas pirms 31. augustā paredzētās kārtējās nesankcionētās protesta demonstrācijas Maskavas centrā Ella Pamfilova deva interviju amerikāņu ziņu aģentūras "Associated Press” (AP) Maskavas korespondentam.

Tā kā formāli šajās demonstrācijās runa ir par atteikumu neatkarīgiem kandidātiem reģistrēties Maskavas pilsētas Domes vēlēšanām, Pamfilovas izteikumi šajā intervijā iegūst sevišķu svaru. Viņa teica: "Es patiešām gribēju atļaut iespējami plašāku konkurenci, lai visi reģistrētos. Bet neko nevarēju padarīt."

Lasītākās ziņas valstī

Viņasprāt, pastāvošā vēlēšanu kartība, kas fiksēta likumā, nav pilnveidīga. Notikumi (protesta demonstrācijas. – F.G.) parādīja, "ka šī sistēma novecojusi. Tā nedrīkst. Sabiedrība mums to nepiedos. Sabiedrība prasa citādu pieeju. Cilvēki prasa ko vairāk".

Īpaši nozīmīgs ir tas, ka Pamfilova uzsvēra: "Tā ir jauna, bezbēdīga (bezbēdņa) paaudze... Mums jāsaprot, ka šai paaudzei jāatrod sava vieta. Viņiem vajadzīga sociāla mobilitāte."

Pamfilova apsolīja, ka Centrālā vēlēšanu komisija ierosināšot vienkāršot parakstu vākšanu. Viņa uzsvēra, ka allaž atbalstījusi plašsaziņas līdzekļu brīvību, mītiņu brīvību un brīvu konkurenci vēlēšanu laikā.

Putina varas uzbrēciens nelika sevi gaidīt: 30. augustā Cetrālās vēlēšanu komisijas (kuŗas priekšsēde ir Pamfilova! - F.G.) preses dienests ieteica (!) visiem akreditētiem žurnālistiem nepievērst uzmanību (!) šai intervijai. AP publikācija esot nekorekta (?) un vairākos aspektos "izkropļo viņas teiktā būtību".

Viss skaidrs! Putins noskaitās un deva "atbilstošus" norādījumus. Iespējams – telefoniski, jo viņš nemīl komūnicēt tīmeklī.

Pamfilovas intervija ir, var teikt, polītiskas drosmes zibsnis, kas bija domāts pasaulei.

Vēl tas nav viss. Aleksejs Kudrins ieņem vēl svarīgāku amatu: viņš vada Rēķinu palātu (Sčetnaja palata) un faktiski ir Valsts kontrolieris. Te viņa ieraksts tvīterī: "Pēdējo protesta akciju laikā tika bezprecedenta apmēros pielietota vara. Tam pievērš uzmanību Cilvēktiesību padome, un es tās aicinājumam piekrītu. Ir svarīgi publiski novērtēt katru gadījumu. Visam vienmēr jānotiek tiesiskos ietvaros."

Kudrina vārdiem, šķiet, ir vēl lielāks svars.

Un patiešām – 31. augusta demonstrācija noritēja bez starpgadījumiem. Neviens netika aizturēts. Policisti stāvēja un vēroja...

Autors: Franks Gordons

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Laiks"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti