Dalies:

Francijā dzīvojošā saksofoniste Ilze Lejiņa: Saikni ar klausītājiem uzturu virtuālajos koncertos

Francijā dzīvojošā saksofoniste Ilze Lejiņa: Saikni ar klausītājiem uzturu virtuālajos koncertos
Foto: Ilzes Lejiņas privātais arhīvs
  • 31. Mar. 2020

Latviešu saksofoniste Ilze Lejiņa ar dzīvesdraugu franču komponistu, mūziķi un dziedātāju Fredu Ormēnu un abu trim meitām dzīvo ciematā Francijas Ziemeļaustumos – pie Luksemburgas, Beļģijas un Vācijas robežas. Situācija ar jauno koronavīrusu Francijā ir nopietna, saslimušo skaits pārsniedz 40 tūkstošus un vīruss dzīvību laupījis jau vairāk nekā divarpus tūkstošiem cilvēku. Saspringums jūtams gaisā, atzīst latviešu mūziķe.

“Īsta karantīna”

“Tiešām cilvēki paliek mājās. Te ir īsta karantīna, jo pilnīgi viss ir slēgts, izņemot pārtikas veikalus, preses kioskus un degvielas uzpildes stacijas,” portālam latviesi.com stāsta Ilze, “Ja grib iziet no mājām, tad tas ir tikai un vienīgi, lai apmeklētu ārstu vai aizbrauktu uz veikalu nopirkt pašu nepieciešamāko, aizpildot speciālu dokumentu. Un tiešām, žandarmērija ir ielās, patrulē. Jokot ar to nevar, jo sods ir ļoti liels un, ja pieķer otri reizi, tad sods ir vēl pamatīgāks.”

Lasītākās ziņas valstī

Mūziķu ģimenē aug trīs meitas. Tā kā skolas ir slēgtas vismaz līdz maija sākumam, tad mācības jāturpina vecāku vadībā.

“To mēs darām cītīgi – katru rītu un katru pēcpusdienu, sekojot līdzi skolotāju norādījumiem un programmām.”

Slēgta ir arī mūzikas skola, kurā Ilze un Freds pasniedz saksofona spēli. Abiem pasniedzējiem nākas uz savas ādas izbaudīt, kā izpaužas neklātienes pasniegšana.

“Attālināti uzraugam, nosūtot skaņdarbus, audio, saņemot atpakaļ video vai reizēm sazvanoties mesendžerī,” stāsta Ilze, “Reizēm pasmejam - audzēkņi, kuri strādā regulāri, darīs to arī tagad. Sliņķi priecāsies, ka var papauzēt.”

Recepte neierastajai dzīvei

Lai arī dienas ritms sanāk vienveidīgs, ģimene rūpējas, lai tā būtu piepildīta. Tāpēc Ilze radījusi noteiktu kartību.

“Diena ir gara, bet aizpildīta ar nodarbībām. Mājskola, pusdienas, tad turpinām ar dažādām nodarbībām – valodu apmācība, deja – kas nu kuram bērnam ir tuvāks un vajadzīgāks. Viņas spēlē instrumentus. Pēcpusdienas pauzē noskatāmies kādu skaistu filmu,” savā karantīnas pārdzīvošanas “receptē” dalās mūziķe. Krāsas ikdienai piešķir bērnu pārsteiguma uzstāšanās, un vienvakar stafeti pārņēmis arī vecaistēvs, sarīkojot sirsnīgu ēnu teātri.

Kā jau radoša dvēsele, Ilze ilgojas pēc brīvības un iespējas doties dabā.

“Es ar skaudību tagad skatos, kā latvieši staigā gar jūru kilometriem un stundām. Tā man pietrūkst. Šeit, diemžēl, nevar pastaigāties, kaut arī saule spīd jau visu nedēļu katru dienu,” par karantīnas nosacījumiem vietējā apkārtnē stāsta Ilze.

Reizi trīs dienās ģimene gan “izšmaucot” līdz piecu minūšu attālajam mežam.

“Pavasaris šogad skaistāks, debesis zilākas un zāle zaļāka. Ēdiens garšo labāk. Un mums ir laiks. Daudz laika. Tik jāmāk tas jēdzīgi izmantot,” pārdomās dalās Ilze.

Tāpēc viņa šajā laikā eksperimentē virtuvē – ģimenes galdā tiek celti francūžiem raksturīgie pieneņlapu salāti un nātru zupa.

 

Vīruss mūziku neuzvarēs

Covid-19 dēļ nācies atcelt Latvijā Lieldienu brīvdienās plānotos koncertus. Vasarā saplānotie vēl ir uz lielas jautājuma zīmes. Taču saikni ar saviem klausītājiem viņa un dzīvesdraugs nav pārrāvuši. Abu duets “Viņš un Viņa” katru piektienu uzstājas Facebook live koncertos. Līdz šim izskanējuši divi.

“Protams, koncerts "dzīvajā" ir cita vērtība gan klausītājam, gan mums, mūziķiem, sajūtot enerģijas apmaiņu un dzirdot aplausus. Tas ir daudz emocionālāk nekā ekrānā,” atzīst mūziķe, “Bet nevar noliegt interneta spēku. Bez tā mēs arī diemžēl vairs nevaram dzīvot. Šobrīd rodam prieku un gandarījumu, muzicējot mājās un daloties ar to virtuāli.”

 

 

 

Fakts, ka gan Ilze, gan Freds ir skolotāji, šajā brīdī ir viņu finansiālais drošības spilvens. 

“Tā kā mēs esam arī skolotāji, tad mums situācija ir diezgan stabila šobrīd, mēs nedzīvojam tikai no koncertiem. Es varu saprast mūziķus, kuru koncertdarbība ir viņu maizes darbs, jo viņiem šobrīd ir ļoti sarežģīta situācija. Arī mēs esam finansiāli palīdzējuši dažiem māksliniekiem, kas dzīvo no muzicēšanas,” par situāciju savā nozarē stāsta mūziķe.

Nav zināms, cik ilgi ārkārtējā situācija pasaulē turpināsies, tāpēc Ilze ar ģimeni noskaņojusies garam un pacietību prasošam posmam. 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti