Dalies:

FOTO: Kārsavā radītas instalācijas kopija izrādīta prestižā mākslas festivālā Francijas Alpos

FOTO: Kārsavā radītas instalācijas kopija izrādīta prestižā mākslas festivālā Francijas Alpos
Publicitātes foto
  • 17. Jul. 2019

Par godu Latvijas simtgadei radīto vides instalāciju UGUNS, kas uzstādīta pie Latgales pilsētas Kārsavas, pamanījuši arī prestižā mākslas festivāla Ansī Ainavas (Annecy Paysages) organizatori. Tie lēmuši instalācijas kopiju izrādīt festivālā līdzās citu pasaulē slavenu mākslinieku darbiem. 

Oriģinālais vides objekts UGUNS tapa Latvijas simtgades pasākumu ietvaros, sadarbojoties Rugāju, Balvu, Viļakas, Baltinavas un Kārsavas pašvaldībām, īstenojot projektu „Loba doba Zīmeļlatgolā jeb atklāj dabas pētnieku sevī!”. Vides instalācijas UGUNS autors ir arhitekts Didzis Jaunzems.

Lasītākās ziņas valstī

FOTO: Oriģinālā instalācija

FOTO: Instalācijas kopija

Objekts UGUNS un tā kopija, kas tagad izstādīts Eiropas dārzos Ansī pilsētā, ir veidots kā paviljons, kā meditācijas un sarunu vieta. Paviljona formu valoda rada atsauci ar uguns liesmu dinamiku, mainību, un nokrāsu. Koka brusu krāvums ir būvēts, sarotējot katru nākamo elementu 2,5 grādu leņķī pret iepriekšējo, kopā veidojot deviņas simboliskas liesmas. “Sēdvietu izkārtojums paviljona iekšpusē aizgūts no ugunskura vietas principa, kur sēdēšana aplī ap to vieno un saliedē cilvēkus,” skaidro Didzis Jaunzems.

“Vēstījums, ko apmeklētājiem atklāj pieci Ziemeļlatgales vides objekti, tostarp UGUNS, ir – aicināt cilvēkus vairāk pievērst uzmanību dabai, ieklausīties un cienīt tās teikto, apjaust to, ka cilvēks nav vienīgais dabas iemītnieks, un visapkārt ir daudz saudzējama un kopjama. Šie vides objekti, tostarp arī UGUNS, bija dāvana Latvijai tās simtgadē,” stāsta instalācijas autors, arhitekts Didzis Jaunzems.

Māksliniekus, kas piedalās festivālā “Annecy Paysages” izvēlas tā direktors Salvador Garcia kopā ar konsultantiem. Tiek plānots, ka divu mēnešu festivāla norises laikā (6.07.-15.09.) to apmeklēs vairāki simti tūkstošu pilsētas un festivāla viesu no visas pasaules. Festivālā atklāšanas pasākumā jau piedalījušies aptuveni 10 tūkstoši cilvēku. 

Citus no aptuveni 30 vides objektiem, kas aplūkojami Ansī Ainavu festivālā, veidojuši tādi pasaulē pazīstami mākslinieki kā Andrea Wan (DE), Jean-Philippe Poirée-Ville (FR), Choi Jeong Hwa (KR), Behin Ha Design Studio (US), Elise Morin & Florent Albinet (FR), Mannstein & Vill (DE) un daudzi citi. 

“Mūsu komandai ir patiess prieks, ka patlaban par oriģinālo vides objektu Kārsavā uzzinās daudz lielāks skaits cilvēku. Ceram, ka tas arī varētu rosināt cilvēkus apmeklēt dabas parku Numernes Valnis, kurā pavisam citā dabas kontekstā apskatāms oriģinālais paviljons UGUNS,” stāsta Didzis Jaunzems.

Arhitekts un scenogrāfs Didzis Jaunzems ir autors tādiem objektiem un skatuvēm kā Dabas Koncertzāle (2014.-2019. gadā), kas 2015. gadā saņēma Latvijas Arhitektūras gada balvu, un 2018. tika nominēta Latvijas Arhitektūras Gada balvai, Likteņdārza skatu terase (2012. gadā tā saņēma Latvijas arhitektūras gada balvu), Vides objekts Gaiss, Parametriskais ledājs, Kaleidoskops, operas “Izvirtības Hronika” (LV), “Nabuko” (PL); “I Capuleti e I Montecchi” (PL), tāpat arī Lielās Mūzikas balvas ceremonijas skatuves scenogrāfijas 2012.-2019. gadā, kā arī scenogrāfija multimediālajai deju lielizrādei “Abas Malas” un scenogrāfijas vairākiem citiem Latvijas valstiskumam veltītiem koncertiem un pasākumiem.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti