Dalies:

Flautu koris "Sonnette" no Latvijas koncertēs Lielbritānijā.

Flautu koris "Sonnette" no Latvijas koncertēs Lielbritānijā.
  • 10. Mar. 2015

Nav noslēpums, ka Latvijas mūziķi allaž spilgti nesuši Latvijas vārdu pasaulē. Arī Flautu Koris “Sonnette” no Rīgas vairākkārt spodrinājis Latvijas vārdu pasaulē, ar panākumiem piedaloties dažādos starptautiskos konkursos, pat izcīnot galvenās balvas. Šoreiz ansamblis “Sonnette” posies ceļā uz Lielbritāniju. Šī ceļojuma mērķis gan nav piedalīšanās kārtējā konkursā, bet gan vēlme muzicēt Lielbritānijā dzīvojošajiem latviešiem. Ansambļa sniegumu varēsim baudīt koncertā, kurš notiks šā gada 21. Martā St. Peters & St. Pauls baznīcā Mansfieldā (UK).

Pirms došanās ceļā aicināju ansambļa vadītāju un flautas spēles pasniedzēju Vitu Zemturi uz nelielu sarunu.

Cik sen jau esi draugos ar flautu?

Lasītākās ziņas valstī

Pati flautu spēlēju jau kopš agras bērnības, bet flautas spēli pasniedzu jau 27 gadus. Esmu Maģistrs flautas spēles pedagoģijā. Allaž meklēju jaunu pieeju, jaunas iespējas kā bērniem iemācīt mīlēt un labāk spēlēt šo Dievišķo instrumentu.

20 gadus nodzīvoju piejūras mazpilsētiņā Rojā, kur pasniedzu flautas spēli un izveidoju savu pirmo flautu ansambli. Šobrīd jau 7 gadus strādāju Rīgā. Esmu flautas spēles pasniedzēja profesionālās muzikālās izglītības sākumposmā.

Vai flautas spēle ir tava vienīgā sasaiste ar mūziku?

Varu būt pateicīga liktenim, jo savu saikni ar mūziku esmu varējusi izpaust dažādos veidos. Man pašai ļoti tuva ir kolektīvā muzicēšana. Esmu spēlējusi orķestrī, dažādos ansambļu sastāvos, kā arī 10 gadus dziedājusi korī. Savas radošās dzīves laikā esmu izveidojusi un vadījusi dažādus ansambļus. Šobrīd esmu Ādažu kamerorķestra mākslinieciskā vadītāja un diriģente, kā arī strādāju ar pašas izveidoto Flautu Kori „Sonnette”.

Flautu koris “Sonnette” ir kolektīvs, kuram velti lielu daļu sava brīva laika. Kā radās “Sonnette”?

Pirms apmēram desmit gadiem radīju interesantu un savā ziņa Latvijā populāru vasaras nometni – festivālu, kurā bija iespēja satikties un kopīgi muzicēt bērniem no dažādiem Latvijas novadiem. Vēl šobrīd gadās, ka saņemu kādu vēsti no festivāla dalībniekiem, kas šobrīd jau ir pieauguši cilvēki, un kuriem pašiem jau ir bērni. Pēc vasaras nometnēm bieži saņēmu pateicības vārdus no vecākiem, kuri atzina, ka atgriežoties mājās, bērni ar daudz lielāku aizrautību turpinājuši vingrināties instrumenta spēlē. Pēc laika izvērtējot, secinu, ka šī bija lieliska iespēja iemācīt bērniem mīlēt mūziku un rast iespēju visiem kopā muzicēt. Tādēļ ir vērts strādāt un dzīvot.

Tā kā vasaras nometnēs vairākus gadus pēc kārtas satikās vieni un tie paši bērni no dažādām mūzikas skolām, radās doma satikties un kopīgi muzicēt arī sezonas laikā. Tā, jau piekto gadu reizi nedēļā satiekamies ansambļa “Sonnette” mēģinājumos. Veidojam jaunas koncertprogrammas, piedalāmies dažādos kokursos un daudz koncertējam Latvijā. Esmu pārliecināta, ka muzicēšanas prieks ir tas, kas satur mūs kopā.

Savas pastavēšanas laikā ansamblis noteikti piedzīvojis daudz pozitīvu emociju. Kas, tavuprāt ir spilktākais un nozīmīgakais notikums jūsu muzikālajā dzīvē?

 

Visburvīgākās atmiņas ir par ceļojumu uz DienvidItāliju, kur piedalījāmies Starptautiskā konkursā Euterpē un ieguvām Grand Price. Šis panākums mums deva iespēju uzstāties Gala koncertā tikko uzceltajā koncertzālē un mūsu priekšnesums tika pārraidīts Itālijas televīzijā.

Šajā konkursā savdabīgs bija mūsu repertuārs. Pati biju veidojusi ansambļa Queen dziesmas “Bohemian Rapsody” pārlikumu mūsu ansamblim. Tas bija milzīgs darbs un tajā pašā laikā arī liels gandarījums gan man, gan katram ansambļa dalībniekam. Mums izdevās.

Cik noturīgs ir ansambļa sastāvs un kā tas ietekmē ansambļa mākslinieciskās izaugsmes iespējas?

Mūsu ansambļa sastāvs laika gaitā ir mainījies. Ir jābūt patiesai mīlestībai pret flautas spēli un lielam gribasspēkam, lai katru nedēļas nogali pavadītu vairāku stundu garos mēģinājumos apgūstot jaunus skaņdarbus un ļaujoties muzicēšanas priekam. Esmu ļoti pateicīga šiem izturīgajiem bērniem. Lielākā daļa ansambļa dalībnieču ir arī bijušas manas audzēknes flautas spēlē.

Pēdējo gadu laikā „Sonnettes” spēles līmenis ir pilnveidojies. Vairākas dalībnieces flautu korī spēlē jau no pirmās dienas, tādējādi, piecu gadu laikā uzkrātā pieredze un iegūtās iemaņas ir acīmredzamas un nenovērtējamas. Līdz ar vecumposma maiņu mainās mūsu muzikālā gaume. Mūsu repertuārs ir stilistiski dažāds. Cenšos meitenes iepazīstināt ar dažādu žanru un stilu mūziku.

Jāpiebilst, ka kolektīvs darbojas kā privāta struktūra uz audzēkņu vecāku finansējuma pamata.

Ar kādām sajūtām pošaties ceļā uz Angliju un ko vēlaties teikt klausītājiem?

Vidēji Flautu korī darbojas 10 meitenes. Tomēr Anglijā būsim nepilnā sastāvā.

Mūsu anglijas koncertprogramma būs daudzpusīga. Tajā iekļauta gan pasaules un Latvijas klasika, kā arī mūdienīgas kompozīcijas ar asākiem ritmiem. Koncertā Anglijā atskaņosim arī kādu īpašu, tieši mūsu kolektīvam radītu skaņdarbu, ar kuru konkursā Stokholmā ieguvām trešo vietu.

Koncertā arī muzicēsim kopā ar Mansfieldas Latviešu kamerkori “Novadi”. Izvēlētos skaņdarbus varēsim samēģinat tikai pirms koncerta, tā kā tas būs pārsteigums ne vien publikai, bet arī mums pašiem. Būs arī pirmatskaņojumi – H. Feldmaņa trīs miniatūras flautai ar klavierēm.

Esam ļoti pateicīgi kamerkorim “Novadi” un tā vadītājam Helmutam Feldmanim par ieguldīto laiku un darbu plānojot šo koncertu un mūsu viesošanos Anglijā.

Mēs priecāsimies redzēt mūsu tautiešus vienkopus Mansfieldā 21. marta vakarā. Es ticu, ka mūsu kopīgais koncerts būs pozitīvu emociju piesātināts un mums kopīgi izdosies uzburt mazo Latviju šeit – Lielbritānijā.

 

Paldies par interviju un uz tikšanos koncertā!

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti