Dalies:

"Expo Fenadi" izstādē Brazīlijā liela interese par latviešu precēm un valsti

"Expo Fenadi" izstādē Brazīlijā liela interese par latviešu precēm un valsti
  • 17. Oct. 2018

Nozīmīgajā "Expo Fenadi 2018 " izstādē, kas jau 37. reizi risinās Brazīlijas pilsētā Ižui, pēc vairākām  latviešu precēm bija liels pieprasījums - līdzi atvestais "Cēsu alus", uzņēmuma "Kaija" šprotes un dzēriens "Cēsu speciālais" pazuda jau pirmajā stundā, informē Vispasaules Cēsnieku dienas.

Uz biznesu, kultūru un nacionālo dažādību balstītā izstāde šogad notiek no 11. līdz 21. oktobrim. Tā ar katru gadu kļūst arvien nozīmīgāka, audzējot dalībnieku, apmeklētāju un tās ietvaros aizvadīto semināru skaitu. Izstādes nozīmīgumu un nākotnes potenciālu parāda arī Riugrandi du Sulas štata kultūras, sporta, tūrisma un atpūtas valsts sekretāra Viktora Ugu klātbūtne.

Pagājušajā svētdienā izstādē bija Latvijas diena, ko ievadīja dievkalpojums un publikas iepazīstināšana ar klātesošajiem pārstāvjiem no mūsu valsts - Kultūras ministrijas Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvi Aigu Vasiļevsku, Cēsu uzņēmējus pārstāvošajām kafetērijas "Kārumlāde" īpašniecēm Vinetu un Allu, kā arī "Baltic Wild" pārstāvi Aigaru Strausu. Cēsu uzņēmējas un Kultūras ministrijas pārstāve saņēma apliecinājumu, ka ar Ižui domes lēmumu viņas ieceltas pilsētas goda iedzīvotāja statusā, ko apliecina gan sertifikāts, gan izraksts no domes lēmuma.

Lasītākās ziņas valstī

Apmeklētājiem, kas ieradās uz Latviešu Kultūras centra ēku, tika piedāvāti latviešiem raksturīgie ēdieni, kā, piemēram, aukstā zupa, kas brazīliešiem bija jaunums. Tā kā Ižui apkārtnē kopš 1891. gada vairāk ieceļojuši cilvēki no Kurzemes, brazīlieši tika cienāti ar sklandraušiem. Kā atzina "Kārumlādes" īpašnieces, Brazīlijā ir citādāki izejmateriāli, kas, protams, izmaina produktu garšas īpašības. Taču rinda pēc aukstās zupas un apmeklētāju novērtējums arī pārējiem produktiem bija ļoti augsts. Interesi par latviešu produktiem un "Kārumlādes" īpašniecēm izrādīja arī reģionālā televīzija, kas iemūžināja kartupeļu pankūku sagatavošanas un cepšanas procesu. Publikācijas vietējā presē, TV un radio piesaistījušas papildus interesentus Latviešu kultūras centra mājai. 

Ižui amatpersonas, apmeklējot latviešu māju, tika cienātas ar "Kaijas" šprotēm, kas uzliktas uz "Kārumlādes" ceptās maizes, un zaļā siera maizītēm no "Siera ražotnes". Degustācijai tika piedāvāts "Cēsu alus" un uzlējums no "Veselības laboratorijas" Cēsīs. Jau pēc pirmās nogaršotās šprotu maizes Ižui pilsētas mērs, kurš ir ar vācisku izcelsmi, palūdza sev šprotes līdzi uz mājām. "Kārumlādes" īpašnieces īpaši pateicās 92 gadus vecajai Līvijai un par viņu divus gadus jaunākajai Lūcijai, kuras veica tulka pienākumus. Latviešu dienas vakarā mūsu latviešu rezidenci apmeklēja apkārtējo reģionu vadītāji ar savām otrajām pusītēm. Viņi tika iepazīstināti ar abām "Kārumlādes" īpašniecēm un garšoja dāmu sagatavotos ēdienus. Savā uzrunā Latviešu biedrības vadītājs Žonass Sala uzsvēra, ka latvieši vienmēr aktīvi piedalās izstādē ar kultūras programmu, kas šoreiz papildināta ar gastronomiskajām un biznesa aktivitātēm. 

Saviesīgās sarunās gandrīz visi novadu vadītāji izteica interesi sadarboties ar Latviju. Īpaši lielu interesi izrādīja Bozanu novada mērs, jo tieši Bozanu ir štata reģions, kur ieceļoja pirmie latvieši un izveidoja lielu koloniju. Līdz pat šodienai tur dzīvo daudz latviešu pēcteču. Viens no lielākajiem apkārtnes lauksaimniekiem ir latvietis Siriliuss Kronbergs no Liepājas. Viņam kopā ar meitu pieder lieli lauku īpašumi, kuros audzē kukurūzu, soju, kviešus, kā arī ir ganāmpulks un piena nozare. Kronbergs cer uzsākt sadarbību ar Latvijas lauksaimniekiem, zinātniekiem un labprāt uzņemtu praksē studentus no Latvijas Lauksaimniecības universitātes.

Izstādē, kas notiek Vispasaules Cēsnieku dienu projekta ietvaros, no Latvijas uzņēmumiem ir pārstāvēti "Cēsus alus", "Siera ražotne", "Kaija", "Kārumlāde", "Vinnis", "Livonija", "Baltic Wild", "Daces Odiņas rotas", kā arī apartamenti Cēsīs "Mēness" un "Vecpilsētas namiņš". Tāpat Ižui var iepazīties ar "Veselības laboratoriju", "Field and Forest", kamēr kultūru pārstāv "Cēsu koncertzāle", Zintis Žvarts, grupa "Pērkons", Aigariņš, "Franco Franco", Āraišu ezerpils, salons "Mottand", "Baltic Travel Service" un Cēsu dome ar suvenīriem. Cēsis ir ļoti nozīmīga Latvijas pilsēta, pētot Latvijas un Brazīlijas attiecības gadsimtu griezumā. Pēc Otrā pasaules kara Zigrīda Ginters ļoti daudz darīja, lai Brazīlijas latviešu kopiena nepazaudētu saikni ar dzimteni. Tieši Ižui pilsētā pie Pyddu ģimenes glabājas simboliska relikvija - Latvijas karogs, kas atceļoja no Cēsīm. To Zigrīda bija aptinusi sev ap vidukli, ceļojot pāri Atlantijas okeānam.

 

Ieinteresētie uzņēmēji un pašvaldību vadītāji Brazīlijā tiek iepazīstināti ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) sagatavotajiem materiāliem par biznesa vidi mūsu valstī, Latvijas dizaina un citām aktualitātēm. Tādējādi tiek turpināta aktīvā komunikācija, kas šovasar aizsākās Jaunjelgavā notikušajā Latvijas-Brazīlijas biznesa forumā.

Latviešu māja Ižui celta 1988 gadā no Ižui latviešu saziedotajiem līdzekļiem un vienlaicīgi var

uzņemt līdz pat 300 viesiem, bet ar augšējo teritoriju līdz pat 1000. Latviešiem ir arī otra ēka, kur vienlaicīgi var uzņemt 500 personas un blakus iekārtots futbola laukums. Kā noslēgumā uzsvēra Ižui pilsētas mērs Valdžirs Eks un izstādes direktors Nelsons Kasarins, Latvijas māja aktīvi attīstās un jau tagad ir prognozējams, ka 2019. gadā tajā būs vēl plašāka kultūras, izglītības un biznesa programma. Pirmajās piecās dienās dienās "Expo Fenadi" izstādi apmeklējuši vairāk nekā 50 000 apmeklētāji. Izstādē ir pārstāvēti 500 uzņēmumi un organizācijas.

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti