Dalies:

ES: Divu nedēļu laikā jārada ekonomikas atveseļošanās plāns

ES: Divu nedēļu laikā jārada ekonomikas atveseļošanās plāns
CC0 licence
  • 24. Apr. 2020

Eiropas Savienības (ES) līderi ceturtdien uzdevuši amatpersonām līdz 6.maijam sagatavot ekonomikas atveseļošanas plānu, lai novērstu sekas, ko radījusi jaunā koronavīrusa pandēmija, aģentūrai AFP pavēstījuši avoti. Eiropas Komisijas (EK) gatavotajam plānam jābūt saistītam ar bloka ilgtermiņa budžetu, un jaunveidojamais atlabšanas fonds tiks finansēts no ES dalībvalstu iemaksām, ievērojot "veselīgu līdzsvaru starp grantiem un aizņēmumiem," norādījusi EK prezidente Urzula fon der Leiena.

Par atveseļošānas fondu gan vienprātības Eiroparlamenta politisko grupu vidū, ziņo LSM.LV. Sociāldemokrāti uzsver, ka nauda no fonda izsniedzama kā granti, tātad dabūs tie, kam vairāk vajag, bet atmaksās visas dalībvalstis kopā. Citi ir skeptiski par šādu variantu, jo, piemēram, par grantiem Itālijai un Spānijai nāksies galarezultātā maksāt ziemeļvalstu nodokļu maksātājiem.

Lasītākās ziņas

Lielāko daļu fonda līdzekļu paredzēts izmantot dalībvalstu reformu īstenošanai un tā dēvētajai kohēzijai, bet atlikums tiks atvēlēts ES krīzes instrumentu stiprināšanai, piebildusi Leiena.

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte paziņojis, ka ES samitā panāktā vienošanās par ekonomikas atveseļošanas plānu ir "milzu progress, kas pirms dažām nedēļām nebūtu iedomājams".

Savukārt Itālijas ekonomikas ministrs Roberto Gualtjeri tviterī norādījis, ka samits atzinis Eiropas atlabšanas fonda "nepieciešamību un steidzamību" un ka tam nepieciešami "vērā ņemami resursi". Gualtjeri uzskata, ka tas ir Itālijas un to valstu panākums, kas pieprasīja šādu risinājumu.

Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 krīzei ir jāstiprina un jāsaliedē Eiropa, pēc uzrunas Eiropadomē sacījis Eiropas Parlamenta (EP) priekšsēdētājs Dāvids Sasoli. Viņš paudis, ka iedzīvotāji pašlaik raugās uz visām Eiropas valdībām un Eiropas Savienības iestādēm un gaida rīcību.

"Mēs nedrīkstam domāt par nepieciešamo soļu atlikšanu, mūsu kopīgā atbildība ir rīkoties strauji. Jāizmanto visi pieejamie līdzekļi, jo īpaši - rekonstrukcijas plāna īstenošanai. Mums jāpalīdz atjaunot ekonomiku, jāaizsargā mūsu vērtības, vienlaikus jāatjauno darba vietas un izaugsmes iespējas. Mums tas jādara kopā," teicis Sasoli.

Pēc viņa domām, nevienam nevajadzētu domāties par atsevišķu rīcību, un ir vajadzīgs jauns Māršala plāns, kuru šoreiz finansēs Eiropa.

"Tas, protams, rada jaunus uzdevumus, jo mums tas jādara kopīgi, spēcīgas solidaritātes garā," aicināja EP Priekšsēdētājs.

Sasoli savā uzrunā valstu un valdību vadītājiem uzsvēris, ka no krīzes jāizkļūst patiesā Eiropas kopienu garā, un krīzei Eiropa jāstiprina un jāsaliedē.

"Mūsu pūliņiem ir jābūt kopīgiem. Tas jo ir īpaši svarīgi dalībvalstīm, kuras pašlaik nevar atļauties palielināt deficītu, lai finansētu rekonstrukciju," uzskata Sasoli.

Avots: LSM.LV/LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti