Dalies:

Epidēmija Ķīnā var apdraudēt medikamentu piegādi Eiropai

Epidēmija Ķīnā var apdraudēt medikamentu piegādi Eiropai
CC0 licence
  • 14. Feb. 2020

Koronavīruss un līdzīgas epidēmijas Ķīnā var apdraudēt vairāku medikamentu un to sastāvdaļu piegādi Eiropas valstīm, ceturtdien, 13.februārī, Briselē notiekošajā Eiropas Savienības veselības ministru sanāksmē norādīja vairāku valstu pārstāvji, ziņo LSM.LV. Tajā pašā laikā – tā kā inficēšanās risks Eiropas iedzīvotājiem joprojām ir zems - cilvēki tiek aicināti necelt paniku un “neizpirkt aptiekas”.

Eiropas Komisija mierina, ka pagaidām šādu draudu nav, bet atzīst, ka arī aptuveni puse no aizsardzības ekipējuma, kas jāizmanto saskarsmē ar saslimušajiem, tiek ražota Ķīnā. Varbūtība inficēties ar koronavīrusu Eiropā joprojām ir zema. Tā uzskata Eiropas Slimību kontroles un profilakses centrs. Tomēr epidēmija Ķīnā var radīt problēmas citās jomās. Viena no tām ir medikamentu ražošana.

Čehijas veselības ministrs Ādams Vojtehs atgādināja, ka pašlaik Ķīnas uzņēmumi ir vienīgais piegādātājs vairāku nozīmīgu zāļu sastāvdaļām.

Lasītākās ziņas

“Tāda epidēmija kā koronavīruss vai jebkura cita katastrofa var apdraudēt medikamentu piegādi visai Eiropas Savienībai. Tādēļ es uzskatu, ka Eiropas Komisijai būtu jāpievērš tam uzmanība un jāaicina dzīvībai nozīmīgo medikamentu un to sastāvdaļu ražotāji atgriezties Eiropā. Man ir zināms, ka ASV ļoti nopietni izturas pret šo jautājumu. Viņi uztver pieeju medikamentiem kā nacionālās drošības jautājumu. Domāju, ka arī Eiropas Savienībā ir nepieciešama tāda pieeja,” pauda Ādams Vojtehs.

Eiropas Komisija mierina, ka tuvāko mēnešu laikā nekādas problēmas nav gaidāmas. Tomēr veselības komisāre Stella Kiriakidesa atzina, ka Ķīnā tiek ražota arī puse no aizsargtērpiem un cita ekipējuma, kas tiek izmantots saskarsmē ar saslimušajiem. Tādēļ Komisija ir lūgusi pārējos ražotājus izvērtēt iespējas apmierināt augošo pieprasījumu. Tas var būt būtiski arī tādēļ, ka vairākas valstis ar Eiropas Komisijas palīdzību apsver iespēju kopīgi iegādāties zāles un ekipējumu cīņai ar šo vīrusu.

Tomēr galvenais uzsvars Eiropā joprojām tiek likts uz starpvalstu koordināciju un sabiedrības informēšanu. Latvijas Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško, kura šajā sanāksmē pārstāvēja Latviju, sacīja, ka sabiedrībā reizēm tiek radīta panika.

“Arī šie gadījumi ir bijuši citās valstīs. Tie raisa paniku. Cilvēki uzreiz metās uz aptiekām, pērk visu, ko vien, viņuprāt, viņi var nopirkt, lai nodrošinātos pret iespējamo apdraudējumu,” norādīja Mūrmane-Umbraško.

Veselības ministrijas valsts sekretāre ir pārliecināta, ka Latvija ir gatava tikt galā ar iespējamiem koronavīrusa gadījumiem.

Avots: LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti