Dalies:

EP informē par pasākumiem Covid-19 apkarošanā

EP informē par pasākumiem Covid-19 apkarošanā
CC0 licence
  • 03. Apr. 2020

Dezinformācijas apkarošanas projekta "EUvsDisinfo" interneta vietnē norādīts, ka dažādos resursos tiek izplatīta viltus informācija par Covid-19, piemēram, ka jauno koronavīrusu radījusi ASV vai ka Covid-19 izmanto kā ieroci, lai vērstos pret Ķīnu un tās ekonomiku. Tāpat tiek izplatītas ziņas, ka Eiropas Savienība (ES) netiek galā ar krīzi un tās ietekmē brūk kopā. Tāpēc, atspēkojot nepatiesu informāciju, Eiropas Parlaments (EP) izplatījis pasākumu sarakstu, kas tiek īstenoti Eiropas Savienībā (ES) cīņai ar Covid-19 izraisīto krīzi.

Kā norāda EP preses sekretārs Latvijā Jānis Karstiņš, ir vērts paturēt prātā, ka bieži vien internetā, un ne tikai, izplatītā informācija gan par pašu vīrusu, gan ES rīcību nav patiesa, tāpēc ir izveidots pasākumu saraksts, kas šajā laikā tiek darīts.

Lai palīdzētu ierobežot vīrusa izplatīšanos Eiropā un ārpus tās, ES ir slēgusi savas ārējās robežas nesvarīgiem braucieniem, vienlaikus nodrošinot nepieciešamo preču apriti, kā arī nepārtrauktu medicīnas un aizsardzības līdzekļu piegādi ES tirgū, veidojot "zaļās joslas".

Lasītākās ziņas

Papildu līdzekļi ir paredzēti Eiropas Slimību profilakses un kontroles centram (ECDC), kas gatavo ātrus riska novērtējumus un sniedz atjauninātu informāciju par uzliesmojuma epidemioloģisko izmeklēšanu.

Savukārt ES Civilās aizsardzības mehānisma ietvaros ES dalībvalstīm ir ātri pieejami "RescEU" medicīnas iekārtu krājumi - pirmā kopējā Eiropas rezerve medicīnas iekārtām un aizsarglīdzekļiem, tādām kā plaušu ventilējamie aparāti un aizsargmaskas. ES izsludinātā kopīgā iepirkuma nolīguma ietvaros dalībvalstis var kopīgi iegādāties nepieciešamo medicīnisko aprīkojumu un zāles.

Tāpat no ES pētniecības un inovāciju programmas "Apvārsnis 2020" jeb "Horizon 2020" tiek finansēti 18 pētniecības projekti un 140 pētniecības grupas visā Eiropā, lai paātrinātu vakcīnas iegūšanu. Programmas mērķis ir atbalstīt darbu pie vakcīnas izstrādes un efektīvāku medicīnas sistēmu ieviešanas, kā arī nodrošināt precīzāku diagnostiku un ārstēšanas metodes un stiprināt gan sagatavotības jomu, gan klīnisko pārvaldību.

Lai palīdzētu ES pārvarēt pandēmijas ekonomiskās un sociālās sekas, Eiropas Komisija (EK) nāks klajā ar jaunu priekšlikumu daudzgadu budžetam 2021.-2027.gadam, kas ietvers stimulējošu pasākumu kopumu. Priekšlikums ir jāapstiprina EP.

Savukārt pateicoties ES Civilās aizsardzības mehānismam, mājās ir atgriezušies vairāk nekā 10 000 eiropiešu, kuri jaunā koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 uzliesmojuma dēļ bija "iesprostoti" vairākās pasaules valstīs.

Tāpat EP atbalstīja jaunus noteikumus, kas ļauj dalībvalstīm pieteikties finansiālai palīdzībai no ES Solidaritātes fonda Covid-19 vīrusa izraisītās krīzes pārvarēšanai. Ņemot vērā nesen pieņemto lēmumu par fonda darbības jomas paplašināšanu, iekļaujot tajā ārkārtas stāvokli sabiedrības veselības jomā, krīzes skartajām dalībvalstīm 2020.gadā būs pieejami finansiālie līdzekļi līdz pat 800 miljoniem eiro, lai novērstu pandēmijas radītās sekas.

Eiropas Centrālā banka piešķir 750 miljardus eiro valsts parāda atmaksas atvieglošanai krīzes laikā, kā arī 120 miljardus eiro kvantitatīvu atvieglojumu pasākumiem un 20 miljardus eiro parādzīmju iepirkšanai.

Papildus tam EP deputāti nobalsoja par 37 miljardu eiro piešķiršanu ES valstīm no pieejamiem ES struktūrfondiem, lai pārvarētu jaunā koronavīrusa izraisīto krīzi un sniegtu atbalstu veselības aprūpes jomai, uzņēmumiem un darba ņēmējiem.

Lai nodrošinātu, ka darbinieki var saglabāt savas darbavietas, kamēr uzņēmumi sašaurina vai pārtrauc darbību Covid-19 izraisītās krīzes dēļ, EK ir ierosinājusi valsts atbalstītu nodarbinātības shēmu, kurā darbiniekiem būtu iespējams strādāt saīsinātu darba laiku.

Tā kā miljoniem cilvēku ir spiesti palikt mājās, ES vērsās pie lielākajām tiešsaistes platformām, tādām kā "Netflix", "Facebook" un "YouTube", ar aicinājumu pazemināt straumēšanas kvalitāti, lai novērstu interneta pārslodzi. Tas ļauj ikvienam izmantot internetu gan darbam, gan atpūtai.

EP atbalstīja EK priekšlikumu uz laiku apturēt tukšos "spoku lidojumus". Tas ļauj lidsabiedrībām neveikt lidojumus ar tukšām lidmašīnām, vienlaikus saglabājot pacelšanās un nosēšanās laika nišas nākamajā lidojumu plānošanas periodā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti