Dalies:

Eksperts zemo diasporas aktivitāti skaidro ar sarežģīto vēlēšanu procesu

Eksperts zemo diasporas aktivitāti skaidro ar sarežģīto vēlēšanu procesu
Edijs Pālens, LETA
  • 25. May. 2019

Pirmo reizi Eiropas Parlamenta vēlēšanās var nobalsot 44 iecirkņos kopumā 38 valstīs ārpus Latvijas - iepriekš bija iespējams nobalsot tikai pa pastu. Tomēr balsot pieteikušies vien ap 3000 balsstiesīgo un līdz 16.00 dienā no tiem nobalsojuši 33% jeb nedaudz virs 1000. Biedrības "Eiropas Kustības Latvijā" prezidents Andris Gobiņš sarunā ar Latviesi.com atzina, ka tas ir ļoti maz un galvenokārt skaidrojams ar ļoti sarežģīto vēlēšanu procesu.

Viņaprāt, procedūrai būtu jābūt daudz vienkāršākai. Šobrīd iecirknis ir jāpiesaka vienu mēnesi iepriekš, taču ir cilvēki, kuriem pēkšņi jādodas komandējumā un viņiem iespēja balsot līdz ar to ir liegta. Arī pieteikšanās procedūra pa pastu viņam šķiet pārāk sarežģīta. Tāpat arī Gobiņam nešķiet racionāli tas, ka nevar nobalsot jebkurā iecirknī, kā to varēja vienu dienu Latvijā.

Vēl starp iemesliem viņš min gana pasīvo kampaņu - diasporu ir jāuzrunā mērķtiecīgi un tai ir jābūt viegli pieejamai informācijai par vēlēšanām. Tāpat arī izsaka pieņēmumu, ka daudzi izvēlas balsot pēc pieraksta, respektīvi, balso par tās valsts deputātiem, kurā dzīvo. Gobiņš norāda, ka šādam diasporas balsojumam ir gana liela ietekme uz vietējo deputātu sastāvu Eiropas Parlamentā - viņš atminas gadījumu, kad no Skotijas ievēlēja migrantu no Polijas, kā arī citus gadījumus, kad ievēl cilvēkus, kas uz konkrēto valsti pārvākušies tikai nesen.

Lasītākās ziņas

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti