Dalies:

Eksperts: Pirmais pensiju līmenis būs jāglābj imigrantiem

Eksperts: Pirmais pensiju līmenis būs jāglābj imigrantiem
CC0 licence
  • 11. Feb. 2020

Latvijas demogrāfiskie rādītāji joprojām ir ar negatīvu tendenci. Tas rada pirmā pensiju līmeņa apdraudējumu. Proti – var pienākt brīdis, kad esošie strādājošie vairs nespēs pirmajā pensiju līmenī iemaksāt tik daudz, lai pietiktu pensiju izmaksām vecākajai paaudzei. Vienīgais risinājums tam būs imigrācija - darbaspēka piesaiste no ārzemēm – šādu viedokli pirmdien Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) sanāksmē izteica eksperts pensiju jautājumos, "KPMG Baltics" pārstāvis Edgars Voļskis.

Pēdējos gados pieredzētā iedzīvotāju izbraukšana no Latvijas darba meklējumos Eiropas robežās ir novedusi pie darbaspēka zuduma, kas tikai pastiprina demogrāfiskās situācijas radītās sekas, norādīja eksperts.

Voļskis skaidroja, ka pirmais pensiju līmenis nevarētu pastāvēt, ja deviņdesmitajos gados nebūtu izveidots uzkrājums sociālajā budžetā. Viņaprāt, bez pēdējo desmitgažu laikā pieņemtajiem lēmumiem pensiju pirmā līmeņa uzkrājumu veicināšanai Latvija patlaban atrastos līdzīgā situācijā kā Francija, proti, valstij būtu problemātiski izmaksāt pirmā līmeņa pensiju uzkrājumus saviem iedzīvotājiem.

Lasītākās ziņas

Pēc eksperta aplēsēm, pie pašreizējiem apstākļiem aptuveni pēc 75 gadiem pensiju sistēma vairs nespēs pastāvēt.

"Mums ir vajadzīgi imigranti no trešajām pasaules valstīm, kas brauktu uzkrāt pensijas, tā teikt, priekš jūsu bērniem," tikšanās laikā ar pensionāriem akcentēja Voļskis. Viņš arī mudināja cilvēkus pašus veikt uzkrājumus savām vecumdienām.

Tikšanās laikā ar LPF arī labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) sprieda par PVN izņēmumu piemērošanu senioriem. Viņa stāstīja, ka Labklājības ministrija patlaban izvērtējot divreizējo pensiju indeksāciju, proti, pensiju indeksācijas veikšanu divreiz gadā līdzšinējās vienas reizes vietā.

Federācijas priekšsēdētāja Aija Barča aģentūrai norādīja, ka LPF ir sagatavoti vairāki priekšlikumi, kuri prezentēti ministriju pārstāvjiem. "Nākamās tikšanās mērķis būs vienoties par kopīgiem soļiem un pārspriest ministrijas prioritātes," sacīja Barča.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti