Dalies:

Ekonomists: Latvijā ir darbaspēks – tas tikai gudri jāizmanto

Ekonomists: Latvijā ir darbaspēks – tas tikai gudri jāizmanto
  • 02. Oct. 2019

Lai arī Latvijā uzņēmēji bieži vien sūdzas par problēmām atrast nepieciešamās darba rokas, valstī arvien ir samērā augsts bezdarba rādītājs un darbaspēka rezerves ir lielas. To konferencē "Baltijas darba tirgus nākotne" sacīja Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Uldis Rutkaste.

Viņš klāstīja, ka Latvijas ekonomika attīstās, darba rokas pieprasa arvien vairāk, biznesam trūkst darbinieku un darbaspēka problēma kļūst arvien lielāka. Taču par spīti tam Latvijā arvien ir samērā augsts bezdarba rādītājs, tirgū ir daudz bezdarbnieku, taču tam trūkst darba devēju prasītās prasmes.

Pēc ekonomista teiktā, darbaspēka piedāvājuma pusē iespējamas divas rīcības – trūkstošās darba rokas piesaistīt no trešajām valstīm vai arī aktivizēt vietējā darbaspēka rezerves. Vēl ir iespējams raudzīties uz strukturālo pusi - celt ražīgumu un efektivitāti, darbaspēku aizstājot ar kapitālu, tehnoloģijām, lai vajadzētu mazāk darbaroku.

Lasītākās ziņas valstī

Runājot par darbaspēka piesaisti no ārvalstīm, ir iespējas piesaistīt darbaspēku no austrumu valstīm, ņemot vērā algu atšķirības. Tāpat ir iespēja vilināt uz Latviju tos mūsu valsts iedzīvotājus, kuri devušies strādāt uz Lielbritāniju, Īriju un citām zemēs. Tur, pēc Rutkastes teiktā, ir liels darbaspēka potenciāls, un algu atšķirības vairs nav tik lielas, un šīs ārvalstu zemes vairs nešķiet tik vilinošas.

Latvijas Bankas ekonomists gan norādīja, bezdarba rādītājs Latvijā ir samērā augsts. Tas nozīmē, ka vietējā darbaspēka rezerves arvien ir lielas, taču jāmeklē veidi, kā aktivizēt šos cilvēkus un iesaistīt darba tirgū. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc bezdarba rādītājs ir augsts, ir tas, ka darbaspēkam nav nepieciešamo prasmju.

Katrā Baltijas valstī darbaspēka rezerve – Igaunijā 27 tūkstoši, Latvijā 56 tūkstoši, Lietuvā – 86 tūkstoši, teica Rutkaste.

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti