Dalies:

EK prezentē stratēģiju Covid-19 dēļ ieviesto ierobežojumu mazināšanai

EK prezentē stratēģiju Covid-19 dēļ ieviesto ierobežojumu mazināšanai
CC0 licence
  • 16. Apr. 2020

"Lai gan ceļš atpakaļ pie normālā būs ļoti garš, ir arī skaidrs, ka ārkārtējie ierobežojošie pasākumi nevar ilgt bezgalīgi," teikts Eiropas Komisijas (EK) paziņojumā, kurā izklāstīta stratēģija Covid-19 ierobežošanai noteikto pasākumu pakāpeniskai atvieglošanai. Šādu stratēģiju izstrādāt komisiju martā deleģēja Eiropas Savienības dalībvalstis.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm būs jāatbilst trim kritērijiem, pirms tās varēs sākt pakāpenisku atgriešanos pie ierastās lietu kārtības, nolēmusi EK.

Viens no kritērijiem ir jaunā koronavīrusa izplatības palēnināšanās. Otrs kritērijs ir veselības aprūpes sistēmu sagatavošana tā, lai slimnīcās un intensīvās terapijas nodaļās pietiktu gultasvietu ar Covid-19 slimajiem cilvēkiem un citiem pacientiem. Trešais kritērijs ir efektīva Covid-19 izplatības novērošana, norādīja EK, rekomendējot plaši veikt Covid-19 testus.

Lasītākās ziņas

Kā vienu no iespējamajiem risinājumiem slimības izplatības novērošanā EK ierosinājusi arī mobilās aplikācijas. Tomēr EK norādīja, ka katras ES dalībvalsts pašas ziņā ir izlemt, kad un vai spert šādus soļus.

EK prezidente Urzula fon der Leiena uzsvēra, ka vadlīniju publiskošana nav signāls, ka Covid-19 dēļ noteiktie ierobežojumu jāatceļ nekavējoties, un EK rekomendē pakāpenisku pieeju ierobežojumu atvieglošanā.

Austrija, Dānija un Spānija jau lēnām sākušas dažu ierobežojumu atvieglošanu. Savukārt Francija nolēmusi pagarināt ierobežojumus līdz 11.maijam.

Ierobežojumi bijuši izšķirīgi jaunā koronavīrusa izplatības palēnināšanā un veselības aprūpes sistēmu pārslodzes mazināšanā, norādīja Leiena.

"Bet šie pasākumi īstenoti par milzīgu cenu," atzina Leiena. Izlemt, kad un kā tos atvieglot, ir ļoti sarežģīts uzdevums, viņa piebilda.

Latvijas Radio ziņo, ka stratēģijā iekļautie vispārīgie ierosinājumi tapuši pēc asām aizkulišu cīņām starp ierēdņiem un diplomātiem. Pirms lemt par ierobežojumu atcelšanu, Eiropas Komisija iesaka dalībvalstīm pārliecināties par vīrusa izplatības tendenci. Tāpat valdībām vajadzētu nodrošināt, ka slimnīcās ir pietiekami daudz brīvu vietu, kā arī plaši jātestē iedzīvotāji.

Kaimiņu reģioniem būtu jāsaskaņo sava rīcība, lai veikalu atvēršana vienā robežas pusē pēkšņi nepievilinātu tur iedzīvotāju pūļus. Arī plaši ierobežojumi būtu pakāpeniski jāaizstāj ar specializētiem pasākumiem, kas domāti gados vecu vai hroniski slimu cilvēku aizsardzībai.

Jautājumā par sejas masku lietošanu Eiropas Komisija atsaucās uz Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ieteikumiem. Tā speciālisti uzskata, ka ar maskām vispirms būtu jāapgādā medicīnas darbinieki un tikai tad var domāt par masku izmantošanu vietās, kur ir daudz cilvēku, piemēram, veikalos vai sabiedriskajā transportā. Bet maskas nevar aizstāt roku mazgāšanu un sociālo distancēšanos. Turklāt pierādījumi par masku efektivitāti ir visai ierobežoti.

Nav arī skaidras atbildes uz to, kad varētu tikt atvērtas iekšējās Šengenas zonas robežas, vēsta Latvijas Radio.

EK paziņojumā norādīts, ka ierobežojumu atvieglošana, visticamāk, pavadīs jauni Covid-19 uzliesmojumi.

"Skaidrs arī, ka sabiedrībai būs jāsadzīvo ar vīrusu, līdz tiks atrasta vakcīna vai ārstēšana," norādīts EK publiskotajā dokumentā.

"Vakcīnas izplatīšana pasaulē ir mūsu labākā kolektīvā iespēja sakaut jauno koronavīrusu", sacīja Leiena, norādot, ka tam nepieciešams finansējums, paziņojot, ka šim mērķim 4.maijā tiks noorganizēta konference ziedojumu vākšanai.

EK vadlīnijas, kuras nebūs saistošas Eiropas Savienības dalībvalstīm, bija paredzēts prezentēt jau pagājušajā nedēļā, taču ES valstis izteica bažas par pāragru signāla došanu ierobežojumu atcelšanai.

Avots: LETA/LSM.LV

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti