Dalies:

Eiropas Parlaments sāk cīņu pret atalgojuma plaisu starp dzimumiem

Eiropas Parlaments sāk cīņu pret atalgojuma plaisu starp dzimumiem
CC0 licence
  • 31. Jan. 2020

Sievietes vidēji Eiropas Savienībā (ES) stundā nopelna par 16% mazāk nekā vīrieši, liecina Eiropas Komisijas (EK) 2017.gada dati. Citiem vārdiem – par katru vīrieša nopelnīto eiro, sieviete saņem 84 centus. Rezultātā – sieviete, salīdzinājumā ar vīrieti, gadā aptuveni divus mēnešus strādā par brīvu. Turklāt, pieaugot vecumam, pieaug arī atalgojuma plaisa starp dzimumiem.

Lai arī atalgojuma nevienlīdzība ES mazinās, tas notiek ārkārtīgi lēni – aizvadīto 7 gadu laikā tā sarukusi vien par procentpunktu. 

Lai šo procesu krietni paātrinātu, Eirpas Parlaments (EP) pieņēmis rezolūciju, kurā pieprasa EK izstrādāt Dzimumu līdztiesības stratēģiju. Tās pamatā jāiekļauj saistoši pasākumi attiecībā uz vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirībām un darba samaksas pārredzamību kā privātajā tā valsts sektorā. Tāpat jānosprauž precīzi mērķi un uzraudzības procesi, ar kuriem veicināt dzimumu līdztiesību un noteikt tās sasniegšanā gūtos panākumus.

Lasītākās ziņas

Deputāti arī aicina līdz 2020.gada beigām pārstrādāt ES rīcības plānu vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības likvidēšanai un tajā noteikt piecu gadu laikā īstenojamus mērķus.

Lai novērstu sieviešu un vīriešu darba samaksas atšķirību pamatcēloņus, EP mudina dalībvalstis veikt ieguldījumus agrīnās bērnības izglītībā un aprūpes pakalpojumos, kā arī ģimenei draudzīgos darba pasākumos, lai nodrošinātu sieviešu līdzvērtīgu līdzdalību darba tirgū. 

Tā kā darba samaksas atšķirības pensijas vecumā ir vairāk nekā divas reizes lielākas, deputāti prasa arī atbilstošus uzkrājumus vecāka gadagājuma sievietēm, piemēram, kredītus aprūpes periodiem, pietiekamas minimālās pensijas un apgādnieka zaudējuma pabalstus.

EK jaunākajos pieejamos datos (2017.gads) vismazākā atalgojuma plaisa ES starp dzimumiem bija Rumānijā (3.5%), Luksemburgā (5%) un Itālijā (5%). Zem 10% atzīmes tā bija arī Beļģijā, Polijā un Slovēnijā. 

Lielākā algu nevienlīdzība starp dzimumiem bija Igaunijā (25,6%), Čehijā (21,1%), Vācijā (21%) un Lielbritānijā (20,8%).

Latvijas rādītājs pēc šiem datiem bija nedaudz zem ES vidējā – tie ir 15,7%. Tikmēr Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati par 2018.gadu liecina, ka Latvijā šī plaisa samazinājusies un aizpērn sievietes saņēmušas par 14,1% mazāk nekā vīrieši.

Vērtējot šos datus gan jāatceras, ka atalgojuma nevienlīdzība nav visaptverošs rādītājs darba tirgus vienlīdzībai starp vīriešiem un sievietēm. Valstīs, kur nodarbināto sieviešu skaits kopumā ir zems, arī atalgojuma plaisai ir tendence būt mazākai. Savukārt augsta atalgojuma nevienlīdzība starp dzimumiem ir raksturīga valstīm, kurās tradicionāli sievietes ir vairāk nodarbinātas kādās konkrētās jomās vai profesijās, vai arī valstīs, kur liela daļa sieviešu strādā nepilnu darba laiku.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti