Dalies:

Eiropas Latviešu apvienības amatpersonas darba vizītē Rīgā

Eiropas Latviešu apvienības amatpersonas darba vizītē Rīgā
  • 13. Mar. 2019

Šonedēļ darba vizītē Rīgā ELA vadība tikās ar diasporas jautājumos vadošajām valsts iestādēm, lai vienotos par šāgada prioritātēm un uzdevumiem kopējā darbā.

Šobrīd Rīgā norit aktīvs darbs pie vairāk nekā desmit speciālo likumu grozījumiem, ar ko tiks praksē īstenots Diasporas likums. Kopumā darbs rit labi, lai arī joprojām nav skaidrs, vai tiks piešķirts budžets, piemēram, papildu adreses ieviešanai, un Finanšu ministrija ir ierosinājusi ārvalstu pensiju neapliekamā minimuma aizsardzību remigrantiem paredzēt tikai pirmos piecus gadus pēc atgriešanās Latvijā, kam Diasporas likumā termiņš nebija paredzēts. Aprīļa sākumā arī gaidāms lēmums par valsts budžeta apjomu diasporas lietām un remigrācijas programmām. Tiek izstrādāts arī nolikums jaunajai Diasporas konsultatīvajai padomei, kurā par diasporas jomas prioritātēm un budžeta sadalījumu lems valsts un pašvaldību iestādes, no vienas puses, un diasporas un remigrantu organizācijas, no otras puses. ELA ieskatā šīs padomes darbam jābūt maksimāli caurskatāmam un iekļaujošam, lai ļautu iesaistīties dažādām diasporas organizācijām, proti, gan vēsturiskām, gan šobrīd aktīvām jaunākām biedrībām un apvienībām ar daudzveidīgu profilu (gan idejiskām kā Daugavas Vanagi, gan garīgām kā LELBāL, gan jaunatnes organizācijām, gan nozares apvienojošām zinātnieku, uzņēmēju, mediķu vai radošo profesionāļu kopām). ELA uzsvērusi, ka šo dažādo organizāciju pilntiesīga līdzdalība spēs dot augstāku pienesumu diasporas politikas izstrādei un īstenošanai mītnes zemēs, kā arī Latvijas attīstībai kopumā. 8.martā šos jautājumus ar Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Zandu Kalniņu Lukašēvicu un diasporas lietu vēstnieku Aivaru Grozu apsprieda Elīna Pinto, kura kopš 5.februāra stājusies ELA prezidija priekšsēdētāja Kristapa Graša vietā, viņam pārņemot portāla latviesi.com galvenā redaktora pienākumus.

8. martā ELA Izglītības grupa Māra Pūļa vadībā (Kristaps Grasis, Aira Priedīte) ar IZM, LVA un VISC pārstāvēm apsprieda šāgada un vidēja termiņa prioritātes un uzdevumus Eiropas diasporas izglītības laukā. Balstoties uz jauno Diasporas likumu, diasporas izglītībai palielināts atbalsts valsts budžetā, un tas liks pamatus noturīgas un visaptverošas izglītošanās sistēmas izveidei visām vecumgrupām, iesaistot vecākus un jaunus profesionāļus un atbalstot izglītotāju profesionālo pilnveidi un darbu. Tika uzsvērta vajadzība aktīvāk diasporā apzināt iespējas un mudināt vecākus latviešu valodu lūgt iekļaut mītnes zemju skolu programmā saskaņā ar ES direktīvu par mobilo nodarbināto dzimtās valodas uzturēšanu. ELA priekšsēdētāja v.i. Elīna Pinto turklāt rosināja atbalstu remigrējušo bērnu valodas prasmju pilnveidei papildināt ar psiholoģisko atbalstu, gatavojoties remigrācijai un pēc tās, kā arī aktualizēja Diasporas likumā ietverto uzdevumu atbalstīt latgaliešu rakstu valodas saglabāšanu un kopšanu diasporā.

Lasītākās ziņas

ELA 8.martā ar Tieslietu ministriju, Centrālo vēlēšanu komisiju un Pašvaldību savienību saskaņoja grozījumus Pašvaldību vēlēšanu likumā, vienojoties par gandrīz pilnībā digitālu procesu diasporas attālinātai dalībai 2020.gadā plānotajās pašvaldību vēlēšanās: no iekļaušanas vēlētāju reģistrā līdz biļetenu un aplokšņu izdrukai. No internetbalsošanas to šķirs tikai pēdējais solis - balsošanas materiālu nosūtīšana uz Latviju pa pastu. Šo sistēmu paredzēts ieviest jau uz nākamajām pašvaldību vēlēšanām. Balstoties uz to pieredzi, šo sistēmu varēs ieviest arī Latvijā uz vietas, tā atvieglojot dalību vēlēšanās visiem vēlētājiem, kuriem vēlēšanu dienā uz savu pašvaldību tāls ceļš mērojams.

Savukārt 12.martā Elīna Pinto ar LIAA un Valmieras pārstāvniecību Rīgā apsprieda turpmākās ieceres diasporas ekonomiskās sadarbības jomā. Abi partneri izrāda lielu interesi par topošo diasporas uzņēmēju un profesionāļu ekonomiskās sadarbības platformu “EsiLV”, kuras koncepcija tiks ELA biedriem prezentēta biedru kopsapulcē un uzsāks darbību šovasar. Šoruden sadarbībā ar Latviešu Ārstu un zobārstu apvienību ir iecerēts arī Vācijā, Austrijā un Šveicē dzīvojošo Latvijas mediķu tīklošanās un sadarbības seminārs Berlīnē. Tiekoties ar Latvijas Nacionālā kultūras centra vadītāju Signi Pujāti, tika iezīmēta arī iespēja meklēt radošas un mūsdienīgas sinerģijas starp ārvalstīs strādājošajiem dizaina nozares profesionāļiem un tradicionālajiem amata meistariem. Nīderlandē strādājošā keramikas dizainere Beāte Šņuka, kura sava starptautiskā zīmola kolekcijā izmantojusi Latvijas cepļos piekoptās tradicionālās keramikas tehnikas, ir izcils piemērs.

Gatavojoties ELA biedru kopsapulcei, kas 23.-24.martā Londonā pulcēs ELA biedrus un interesentus no visas Eiropas, ELA prezidijs biedru lokā uzņēma trīs organizācijas - ar pilntiesīgām pilnvarām Īrijas Latviešu nacionālo padomi un Latviešu Kultūras fondu Īrijā, bet asociētā biedra statusā – Latviešu centru Minsterē. Biedru sapulcē gaidīsim arī viesus no Ukrainas un Pēterburgas. Šajā biedru kopsapulcē plānots ne tikai izzināt biedru vajadzības un nospraust kopīgas prioritātes, bet arī ievēlēt jaunu prezidiju uz turpmākajiem diviem gadiem. Lai nodrošinātu iespēju jaunajai komandai darboties, ELA prezidijs šonedēļ SIF atbalstam iesniedza projektus par ELA administratīvās kapacitātes nodrošināšanu un jaunās komandas darba braucienu izdevumu segšanu, kā arī par semināru ciklu jaunu un topošu diasporas organizāciju apmācībai.

ELA vienojās arī par partnerību divu Latvijā plānotu diasporas un Latvijas bērnu un jauniešu specializētu nometņu īstenošanā. Valmieras Olimpiskā centra un ELA partnerībā top nometne sporta talantiem, kas ar aizraujošu un sportistu daudzpusīgai izaugsmei pielāgotu programmu jūlija otrajā nedēļā noritēs Valmierā.  Savukārt kopā ar biedrību “Avantis” taps jauniešu multimediju prasmju nometne “Young Media Sharks”, kurā jau vairākus gadus jaunieši ar interesi par mediju satura veidošanu izcilu nozares profesionāļu vadībā apguvuši prasmes TV sižetu, podkāstu, rakstu un citu mūsdienīgu mediju formu radīšanai.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti