Dalies:

Eiropas eksperti: Pandēmija var pārsniegt Eiropas veselības aprūpes sistēmu jaudas

Eiropas eksperti: Pandēmija var pārsniegt Eiropas veselības aprūpes sistēmu jaudas
CC0 licence
  • 26. Mar. 2020

Nākamo nedēļu laikā ar lielu varbūtību Eiropas Savienības (ES) valstu, Norvēģijas, Islandes un Lihstenšteinas veselības sistēmas vairs nespēs pilvērtīgi tikt galā ar pieaugošo koronavīrusa pacientu skaitu, brīdina Eiropas Slimību novēršanas un kontroles centra (ECDC) direktore Andrea Ammona.

"Pēdējo desmit dienu laikā Covid-19 gadījumu un nāves gadījumu skaits ES/Eiropas Ekonomiskajā zonā (EEZ) ir pieaudzis desmitkārtīgi, globālās pandēmijas centram tagad nonākot Eiropā," norādīja Ammona, "Reģistrētie saslimšanas gadījumi pieaug līdzīgā trajektorijā, kāda tika novērota Hubei provincē februāra sākumā un Itālijā marta sākumā."

Vidusmēra sabiedrībai minētajās valstīs pastāv vidējs risks, ka Covid-19 saslimšana viņus skars smagi. Taču tas ir ļoti augsts gados vecākiem cilvēkiem un indivīdiem ar hroniskām pamatslimībām, norādīja ECDC.

Lasītākās ziņas

Ir izšķiroši svarīgi, ka visi pakļaujas prasībām sabiedrības veselības jomā, ko izvirza nacionālās varasiestādes, sacīja Ammona.

Atgādinām, ka Latvijā joprojām ir spēkā ārkārtējā situācija ar virkni izmaiņu sabiedriskajā kārtībā, toskait ar norādījumiem iespēju robežās neuzturēties publiskās vietās, ievērot sociālo distancēšanos un regulāri mazgāt rokas, tā mazinot inficēšanās risku.

Arī liela daļa Eiropas valstu ieviesušas dažādas stingrības pakāpes ierobežojumus saviem iedzīvotājiem. Daudzviet, piemēram, Itālijā, Spānijā, Francijā un Lielbritānijā, cilvēkiem ir liegts pamest mājas, izņemot dažas, ļoti konkrētas situācijas - tādas kā pirmās nepieciešamības preču iegāde vai ārsta apmeklējums. Daudzviet noteikumu uzraudzīšanā iesaistīta policija, taču, tā kā izkontrolēt ikviena cilvēka ikdienas gaitas ir neiespējami, valstu valdības apelē pie katra paša atbildības un godaprāta šo noteikumu ievērošanā. Atbildīga rīcība šobrīd var glābt tūkstošiem dzīvību, norādījuši vairāku valstu līderi.

Lai apturētu Covid-19, valstis visā pasaulē izmanto arī pilsoņu uzraudzības un izsekošanas instrumentus, imantojot viedtelefonus. Dažas valstis apkopo anonomizētus atrašanās vietas datus, lai vispārīgi sekotu līdzi iedzīvotāju pārvietošanās plūsmām, vai sabiedrība ievēro karantīnas noteikumus. Bet citas valstis personu lokācijas datiem pievēršas daudz detalizētāk un privātāk, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "Pasaules Panorāma".

Ķīnā valdošais komunistiskais režīms jau kopš uzliesmojuma sākuma Uhaņā īstenojis daudzus uzraudzības pasākumus, lai apturētu vīrusa izplatīšanos. Tostarp izmantojot dronus, sejas atpazīšanas kameras un mobilo telefonu monitorēšanu.

Covid-19 kļūstot par pandēmiju, cilvēku pārvietošanos sāk pastiprināti uzraudzīt arī citur pasaulē. Vismaz desmit valstis tagad izseko iedzīvotāju mobilo telefonu atrašanās vietas datus.

Arī epidēmijas smagi skartās Itālijas valdība vienojusies ar mobilo sakaru operatoriem apkopot anonimizētus telefonu lietotāju atrašanās vietas datus, lai tādā veidā pārliecinātos, vai sabiedrība ievēro stingro karantīnu un pārvietošanās ierobežojumus. Tāpat rīkojas Beļģija. Vācija modelē iedzīvotāju pārvietošanās ieradumus. Līdzīgu stratēģiju apsver Lielbritānija.

Arī Austrijā mobilie operatori valdībai devuši piekļuvi anonimizētiem lokācijas datiem, izmantojot tehnoloģiju, kas iepriekš izmantota, lai novērtētu apmeklētību tūristu iecienītās vietās. Valdība saka – šādi anonimizēti dati nepārkāpj personas datu aizsardzības noteikumus, ziņo raidījums

"Mēs redzam pārvietošanās intensitātes ievērojamu kritumu. Tas nozīmē, ka pilsētās un laukos cilvēki pārvietojas daudz mazāk,” pastāstīja Grācas Tehniskās universitātes pārstāvis Mihaels Ciks.

Līdz trešdienai visā pasaulē reģistrēti aptuveni 416 000 Covid-19 gadījumu. To vidū ir arī teju 205 000 ES/EEZ un Lielbritānijā. Šajā reģionā līdz šim reģistrēti 11 810 nāves gadījumi.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti