Dalies:

Dziesmu svētku kopkora koncertā varens koris

Dziesmu svētku kopkora koncertā varens koris
"Latvija Amerikā"
  • 04. May. 2019

Kad I Latviešu Dziesmu Svētkus rīkoja Kanadā (Toronto, 1953.g.) svētki sastāvēja no astoņiem sarīkojumiem, to starpā “Dziesmu Svētku Kopkoncerts”, kurš skanēja elegantā Massey Hall. No II svētkiem 1957.g., koncerta mājvieta bija Maple Leaf Gardens.

Daudz ir mainījies pēdējos 65+ gados. Toreiz biļešu cenas bija $2, $1.50 un $1., un XV Latviešu Dziesmu un Deju svētki Kanadā piedāvās tuvāk pie 30 sarīkojumiem. Mazāku dziedātāju un svētku viesu dēl, 1996.g. svētkiem Kopkoris atstāja MLG. Kaut nevaram vairs piedāvāt tādas cenas, varam ziņot, ka Kopkoris (un Tautas deju lieluzvedums) atgriežas šajā vēsturiskajā telpā. (Un aicinu visiem svētku viesiem atrast kur pie sienas uz vēsturiskas plāksnes var lasīt “1961 Latvian Song Festival”.)

MLG tagad pieder Ryerson universitātei, un ēkai ir nosaukums “Mattamy Athletic Centre”, kaut no ielas vēl paliek “Maple Leaf Gardens” šilte. Varbūt vislielākā maiņa ir ka atjaunotā telpa 2019.g. ir dzesināta, un ne klausītājiem ne dalībniekiem būs vairs jācieš no Toronto vasaras svelmes.

Lasītākās ziņas valstī

Bet daudz kas paliek tāds pats: atkal kopējā skanējumā balsis vienosies mūsu skaistās tautasdziesmu apdarēs, atkal dziedās “Gaismas pils”, atkal dzirdēsim meistaru Emīla Dārziņa un Emila Melngaiļa dziesmas, atkal būs uzsvars uz komponistiem kuri savu daiļradi ir gatavojuši ārpus Latvijas, sevišķi Kanadā.

Koristu skaits pirmajos svētkos bija, pēc komponista Arvīda Purva cipariem, 289, un pēdējos 30 gadus ir svārstījies starp 400 un 500. Lielākie skaiti bija 1961. un 1970. gados, dziedātāju skaitam sasniedzot pāri par 900. Bet, rakstot šo vēlā aprīlī, varu ziņot ka uz XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Kopkoŗa koncertu ir atkal pieteikušies 900+ dziedātāji!

1953.g., tikai viens drosmīgs koris no ASV – Dziesmu Vairogs – bija gatavs mērot garo ceļu uz Kanadu. 2019.g., ne tikai būs milzīgs skaits mūsu draugu no ASV, bet būs pārstāvēta arī Eiropa, Latvija, pat Austrālija. (Eiropas “Trejzemīte” vien atrodas dziedātāji no Francijas, Šveices un Vācijas!)

Tradīcija kura no visiem pasaules svētkiem atrodas visvairāk Kanadā ir jaunrade. No pašiem pirmajiem svētkiem bija “Jaundarbu koncerts”. Tādu vairs nav, bet varam lepoties ka Kopkoŗa koncertā dzirdēs vairākus skaņdarbus īpaši gatavoti svētkiem, no ASV, Austrālijas, Kanadas un Latvijas, to starpā skaņdarbi no jaunākās paaudzes: topošas mūsu zvaigznes Ella Mačēna no Austrālijas un Andris Mattson no ASV.

Kopkoŗa koncertam esam iedevuši nosaukumu “Dziedam visi vienu dziesmu”, kas ir pamats svētku sauklim “Viena dziesma, viena deja . . . viena tauta! (Koncerta otro pusi ieskanēs ar Kvebekas komponista Michael Pinsonneault “Dziedam visi vienu dziesmu” apdari, Tērvetes Trubadūru pavadījumā.)

Ja koristi ir no visas pasaules, tad 28 dziesmu repertuārs arī. Bez jau minētaā komponista Pinsonneault, Kanadas autori būs: Jānis Beloglāzovs, Jānis Kalniņš, Jānis Norvilis, Arvīds Purvs, Order of Canada laureāts Imants Ramiņš, Rita Strautiņa, un tēvs un dēls Tālivaldis un Juris Ķeniņi.

Ķeniņi nav vienīgā ģimene pārstāvēta koncertā. Bez viņiem būs Jānis Kalniņš ar tēvu Alfrēdu, abi Dārziņi Emīls un Volfgangs, un jau minētā Andŗa Mattson māte Lolita Ritmane. E. Dārziņš, Melngailis un Jāzeps Vītols ir mūsu kopējie senči – jaunāku dziesmu autori no Latvijas būs ieredzētie un populārie Ēriks Ešenvalds, Jēkabs Jančevskis, Imants Kalniņš (no kinofilmas “Sprīdītis”), Zigmars Liepiņš (izvilkumi no rokoperas “Lāčplēsis”), Raimonds Pauls, Pēteris Plakidis, un Raimonds Tiguls. Bez jau minētiem kolēģiem no ASV, būs arī Andreja Jansona tautas dziesmu apdare “Sarkandaiļa roze auga”.

Ja koristi un komponisti ir no plašās latviešu pasaules, tad virsdiriģenti ir arī daudzveidīga zvaigžņu parāde. Esam aicinājuši trīs mūsu dižākajiem diriģentiem kalpot kā goda virsdiriģenti: Brigitai Alkai, Andrejam Jansonam un Arvīdam Purvam. (Ģimenes iekārta turpinas – maestro Jansona mazmeitai Selgai dziedot solo koncertā). Bez viņiem, diriģenti no Latvijas būs Valsts Akadēmiskā koŗa LATVIJA diriģents Māris Sirmais, un Latvijas dziesmu svētku virsdiriģents, koŗa “Ogre” mākslinieciskais vadītājs Jānis Zirnis. No Īrijas pie diriģentu pultes sagaidam Ingūnu Grietiņu-Dārziņu. Citiem diriģentiem būs īsāks ceļš no ASV: no Kalifornijas Pauls Berkolds (arī solists Kabarē vakarā un Gaŗezera Vasaras Vidusskolas diriģents, par kuru līdzdalību mēs priecājamies), no Bostonas Krisīte Skare (arī soliste Ešenvalda “Sķind zemīte, rīb zemīte”, un piedalās Kabarē vakarā un Atklāšanā ar burvīgo ansambli “Malduguns”), no Ņujorkas Laura Padega Zamura (un vijolniece svētku kamerorķestrī), un no Milvokiem Ernests Brusubārdis III (pats nav vijolnieks bet 5 nākošās paaudzes Brusubārdas spēlēs stīgu instrumentus gan orķestrī, gan Atklāšanā). Kanadieši arī ieņems savas vietas milzīgam korim priekšā: Jānis Beloglāzovs, Juris Ķeniņš un Imants Ramiņš, visiem trim diriģējot savu pašu daiļradi, ilggadējā diriģente, (arī savā laikā virsdiriģente Latvijā) Vizma Maksiņa un montreālietis Andrejs Vītols.

Puse no dziesmām prasīs pavadījumus, un tos piedāvās 30 dalībnieku svētku kamerorķestris kurš sastāv tikai no profesionāliem latviešu izcelsmes mūziķiem Ziemeļamerikā (ar pāris visiem no Austrālijas un Latvijas).

Nevaru iedomāties varenāku sarīkojumu: atgriežamies atkal Maple Gardens pēc 20+ gadu prombūtnes ar milzīgu kori, (kurš jau Toronto klausītājiem martā parādija savu gatavību ar izvilkumiem no plašās programmas), un ar burvīgu repertuāru, gan seno, gan ko jaunu. Dziesmās vienojam tautiešus no visām pasaules malām, ar dziesmu būvējam tiltus pāri jūrām. Kad visi dziedām vienu dziesmu, esam tiešām vienota tauta!

 

Autors: Juris Ķeniņš
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti