Dalies:

Infektologi: Latvija Covid-19 pandēmijas krīzē izskatās "pieklājīgi"

Infektologi: Latvija Covid-19 pandēmijas krīzē izskatās "pieklājīgi"
LETA/Edijs Pālens
  • 06. Apr. 2020

Latvija, salīdzinot ar citām valstīm, Covid-19 pandēmijas krīzē izskatās "pieklājīgi", mikroblogošanas vietnē "Twitter" paudis Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis. Viņš norāda, ka Latvijā patlaban "cilvēkiem atļauts kustēties samērā brīvi un arī skaitļos, salīdzinot ar citām valstīm, izskatāmies pieklājīgi".

Dumpis uzskata, ka pirms domāšanas par atsevišķu ierobežojumu atcelšanu vajadzētu labāk aprīkot slimnīcas, kā arī sagaidīt ātrākus diagnostikas testus.

"Visiem joprojām jāmācās un jāturpina distancēties," piebilst infektologs.

Lasītākās ziņas valstī

Arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs šorīt Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" norādīja, ka esošā mēroga sociālās distancēšanās ierobežojumi "nes savus augļus" un redzam, ka saslimstība samazinās, tāpēc pašreiz no epidemioloģiskā viedokļa nav indikāciju, ka šie pasākumi būtu pastiprināmi.

Speciālists gan vēlreiz atgādināja, ka sociāla vai fiziska distancēšanās ir izšķiroša slimības profilakses ziņā. Tāpat viņš atzina, ka daudz kas ir atkarīgs no veselības aprūpes sistēmas un pasākumiem, kuri būtu veicami slimnīcās. Viņš uzsvēra, ka turpmākā situācijas attīstība lielā mērā ir atkarīga no tā, cik pasargāti būs veselības aprūpes darbinieki un pacienti.

Speciālists uzsvēra, ka Latvijā ir novērojama neliela Covid-19 saslimstības samazinājuma tendence, veikto izmeklējumu skaitam esot līdzīgam. Viņš atzīmēja, ka no citām Eiropas Savienības valstīm, kur jau krietnu laiku darbojas dažāda mēroga karantīnas pasākumi, nāk informācija, kas dod cerības, ka infekcijas process ir stabilizējies. Lai gan saslimstība pieaug, tā nav tik strauja kā iepriekšējās nedēļās, skaidroja Perevoščikovs.

Dati rāda, ka aizvadītajā nedēļā pieaudzis Covid-19 sasirgušo iedzīvotāju skaits vecuma grupā no 50 līdz 59 gadiem, sasniedzot 83 gadījumus, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) jaunākie dati. Vecumā virs 60 gadiem patlaban ir 89 Covid-19 slimnieki, kas ir par 46 gadījumiem vairāk nekā pirms nedēļas.

Visbiežāk ar Covid-19 slimo iedzīvotāji vecumā no 30 līdz 39 gadiem - šajā vecuma kategorijā ir 139 sasirgušie, kamēr vecumā no 40 līdz 49 gadiem - 103. Tāpat augsta saslimstība vērojama arī 20 līdz 29 gadus vecu iedzīvotāju vidū, kur atklāti 89 ar Covid-19 inficētie. Joprojām vismazākais pacientu skaits noteikts vecumā līdz 19 gadiem, kur patlaban zināms par 30 inficētajiem.

Aizvadītajā nedēļā no pirmdienas līdz sestdienai Latvijā atklāti 157 jauni Covid-19 gadījumi, kas ir par desmit mazāk nekā analoģiskā laika periodā nedēļu iepriekš, liecina aģentūras LETA veiktie aprēķini, pamatojoties uz SPKC publiskotajiem datiem.

Nedēļu iepriekš - no 23. līdz 28.martam - kopējais Latvijā atklāto Covid-19 gadījumu skaits pieauga no 180 līdz 347 jeb par 92,8%, bet aizvadītās nedēļas nedēļas sešās dienās - no 376 līdz 533 jeb par 41,8%.

No 23. līdz 28.martam ik dienu tika konstatēti vidēji 27,8 jauni Covid-19 slimnieki, bet pagājušajā nedēļā - 26,2.

Kā liecina aģentūras LETA aprēķini, 34 dienās kopš 2.marta, kad Latvijā tika konstatēts pirmais Covid-19 gadījums, šī slimība ik dienu diagnosticēta vidēji 15,7 cilvēkiem. Būtiski, ka starp pirmā un otrā Covid-19 gadījuma konstatēšanu bija četras dienas, kurās netika atklāts neviens saslimušais. Ja šīs dienas neņemtu vērā un uzskaiti sāktu no otrā konstatētā Covid-19 gadījuma, tad vidējais pozitīvo Covid-19 testu skaits dienā būtu 18,3.

Pēdējās nedēļas laikā gan ir pieaudzis stacionēto Covid-19 pacientu skaits. Pirms nedēļas slimnīcās ārstējās 24 Covid-19 pacienti, no viņiem 21 ar vidēju slimības gaitu, bet trīs - ar smagu. Savukārt patlaban slimnīcās ārstējas 36 Covid-19 pacienti, no viņiem 32 ar vidēju slimības gaitu, bet četri - ar smagu.

Viena no stacionārā ievietotajām Covid-19 pacientēm - 99 gadus veca sieviete - šonedēļ nomira, taču viņas nāves iemesls nebija Covid-19 infekcija, bet gan citas hroniskas saslimšanas. Šonedēļ nomira arī kāds ar Covid-19 inficēts patversmes "Zilais krusts" klients. Viņš stacionārā nebija ievietots un sirga ar citām hroniskām saslimšanām. Šī cilvēka nāves iemesls tiks noteikts pēc pataloganatoma slēdziena.

Kā ziņots, veicot 20 680 Covid-19 testus, līdz šim minētā slimība Latvijā apstiprināta 533 cilvēkiem.

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, no 13.marta līdz 14.aprīlim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu.

 

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti