Dalies:

Drošības dienests: Krievijas propagandu sekmē daudzie Krievijas kanāli Latvijas kabeļoperatoru piedāvājumos

Drošības dienests: Krievijas propagandu sekmē daudzie Krievijas kanāli Latvijas kabeļoperatoru piedāvājumos
  • 04. Apr. 2019

Krievijas propagandas kampaņas sekmē daudzie Krievijas televīzijas kanāli Latvijas kabeļoperatoru un interneta televīzijas pakalpojumu sniedzēju piedāvājumos, secinājis Valsts Drošības dienests.

Ilgstošā laika periodā kā nozīmīgākais Krievijas informatīvās ietekmes resurss saglabājušies televīzijas kanāli, kuru plašo pārstāvniecību gandrīz visu Latvijas kabeļoperatoru piedāvājumos nodrošināja vairāku Latvijas telekomunikācijas pakalpojumu sniedzēju sadarbība ar šo kanālu īpašniekiem – Kremlim pietuvinātiem mediju uzņēmumiem. Līdzās televīzijas kanāliem Krievijas propagandas mērķu īstenošanu sekmējoša informācija regulāri un sistemātiski tika izplatīta arī citos Krievijas tieši vai netieši finansētos vai Krieviju atbalstošos informācijas resursos, kuru mērķauditorija bija Latvijā dzīvojošie krievu valodas mediju patērētāji,” teikts VDD gada pārskatā.

Tāpat propagandu sekmējusi arī Krievijas finansēto un Krieviju atbalstošo informācijas resursu darbība, sociālo tīklu izmantošana un t.s. viedokļa līderu mērķtiecīgs lietojums, teikts iestādes ziņojumā par pērno gadu.

Lasītākās ziņas valstī

Līdzīgi kā iepriekš, arī pērn Krievijas propagandas kampaņās tika izmantota patiesībai neatbilstoša informācija un manipulatīvā veidā interpretēti notikumi un fakti.

VDD vērtējumā, sistemātisko propagandas kampaņu mērķis bija veidot un nostiprināt informatīvajā telpā Krievijas politiskās intereses sekmējošu priekštatu par neizbēgamo militāro konfliktu, uz kuru Krieviju būs izprovocējusi NATO, Latvijā uzplaukstošo “rusofobiju” un atdzimstošo nacismu un fašismu. Popularizēt  Latviju kā neizdevušos valsti, kurai nav nākotnes un kura tuvāko gadu laikā beigs pastāvēt, bet Krieviju atainot kā vienīgo alternatīvu, bez kuras Latvijas pastāvēšana nav iespējama.

Šāda veida vēstījumi tika ietverti virknē viedokļa rakstu, “ziņu” materiālos, kā arī intervijās ar Krieviju vai Krievijas propagandas centienus atbalstošiem “ekspertiem”, “politologiem” un “pētniekiem”.

Valsts Drošības dienests secinācijis, ka Krievijas propagandas vēstījumiem tika pieskaņotas publikācijas par NATO partnervalstu klātbūtni mūsu valsts teritorijā, politiskajām un ekonomiskajām norisēm, kā arī dažādiem nozīmīgiem notikumiem, piemēram, Latvijas simtgades svinībām un 13. Saeimas vēlēšanām.

Krievijas propagandā viena no plašāk lietotajām tēmām aizvadītajā gadā bija militārisms, kas ietvēra sabiedrības nepārtrauktu baidīšanu ar tuvojošos militāru konfliktu starp NATO un Krieviju. Regulāri lietojot jēdzienus “tuvojošais karš”, “Trešais pasaules karš” un “ASV sāktais karš”, Krievijas propagandas kanāli Latvijas informatīvo telpu mērķtiecīgi piepildīja ar agresivitātē balstītiem paziņojumiem. Tāpat propagandas resursu viedokļrakstos un ziņu materiālos sistemātiski tika integrēta versija, ka ASV iespējami izprovocēta militāra konflikta gadījumā NATO dalībvalstis nesniegs atbalstu Latvijai, kas potenciāli varētu būt pirmā valsts, pret kuru tiktu vērsts Krievijas “pretuzbrukums”. Attiecīgi Krievijas aktivitātes militārajā jomā tika uzdotas par “pretreakciju” NATO militārajai klātbūtnei Krievijas pierobežā un tādējādi attaisnojošiem “aizsardzības pasākumiem”.

2018. gadā Latvijas informatīvo telpu ar dažādām versijām par tuvojošos “pasaules karu” vai “kodolkaru” visbiežāk piepildīja interneta vietnes “vesti.lv” un “vesti.bb.lv” (tagad “bb.lv”), kā arī “lv.sputniknews.ru”. Līdz ar Krievijas starptautiskās informācijas aģentūras “Rossiya Segodnya” finansēto vietni “Sputnik” kā marginālu resursu VVD min arī  “baltnews.lv”.

Savukārt cits Krievijas īstenots projekts – interneta vietne “imhoclub.lv”, kas vairākus gadus kalpoja kā platforma ar Krievijas tautiešu politikas realizēšanu saistītu personu publikāciju izplatīšanai, ir pārtraukusi savu darbību saistībā ar VDD uzsāktu kriminālprocesu.

Krievijas ģeopolitiskās intereses sekmējoša informācija no iepriekšminētajiem avotiem tika tika izplatīta ar viltus profilu, tā dēvēto interneta troļļu un botu, kā arī sociālajā tīklā “Facebook” izveidoto grupu starpniecību.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti