Dalies:

Dokumentālista Zviedra filma «Valkātājs» – par aizbraucējiem, iebraucējiem un tiem, kas dzīvo uz robežas

Dokumentālista Zviedra filma «Valkātājs» – par aizbraucējiem, iebraucējiem un tiem, kas dzīvo uz robežas
Personīgais arhīvs
  • 26. Nov. 2019

Cilvēku masveida aizbraukšana no Latvijas, kas arvien turpinās, mūsu valsti ved pretī ļoti biedējošai nākotnei – par to ir pārliecināts režisors Ivars Zviedris, kurš šo problēmu turpina aktualizēt savā jaunākajā filmā “Valkātājs”. 

Svētdien, 1. decembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma, kas vēsta par dzīvi Latvijas pierobežā un kādas jaunas, savdabīgas profesijas piekopējiem, kas iedēvēti par “valkātājiem”. Proti, tie ir cilvēki, kas palīdz nelegālajiem imigrantiem šķērsot robežu, lai iekļūtu Eiropas Savienībā. Tā ir noziedzīga darbība, bet vietējie cilvēki gatavi riskēt, lai nopelnītu, jo pierobežā ir ļoti maz darba iespēju.

Ivars Zviedris pie filmas strādājis vairāk nekā trīs gadus, un līdzās ļoti atklātajam Latvijas pierobežas portretējumam tā ir arī stāsts par globalizāciju un mūsdienu pasaules melīgumu.

Lasītākās ziņas valstī

Izveidot pēc iespējas patiesāku Latvijas pierobežas portretu bija viens no svarīgākajiem filmas mērķiem – stāsta režisors Ivars Zviedris, un tas viņam interesē tādēļ, ka pierobežā notiekošais īpaši saasinātā un sabiezinātā veidā atklāj to, kas notiek visā Latvijā ar neapsīkstošo cilvēku aizbraukšanu no valsts.

Zviedris skaidro: “Pierobeža mainās ļoti strauji, un jau tajos trijos gados, kad es tur braukāju, varēju redzēt, ka – tu aizbrauc vienu gadu, tur vienai mājiņai ir kaut kas nokritis, nākamajā gadā tai jau ir jumts iebrucis un vēl kaut kas.

Un tad tie bija divi iemesli, kuru dēļ man likās – man kā dokumentālistam ir jādodas uz to pierobežu.

Mēs ar Viktoru Freibergu ilgi meklējām angļu nosaukumu filmai, un izrādījās, ka šādi paši valkātāji, kādi ir latgaliešiem, Amerikā pie Amerikas un Meksikas robežas saucas koijoti, un tad angliskais nosaukums filmai būs “Latvian coyote”.

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti