Dalies:

Diskutēs, vai krīzes laikā valstij vairāk jāfinansē tālmācība diasporas skolās

Diskutēs, vai krīzes laikā valstij vairāk jāfinansē tālmācība diasporas skolās
CC0 licence
  • 28. Mar. 2020

Pēdējās nedēļās straujā Covid-19 izplatība pasaulē ir jūtami ietekmējusi daudzu diasporas nedēļas nogales skolu darbu. Tas, piemēram,  Ziemeļvalstu diasporas izglītības un kultūras grupas tālmācības skolā vien dažu dienu laikā radījis strauju dažāda vecuma skolēnu pieplūdumu no skolām, kuras nevar piedāvāt tālmācību, informē organizācijas vadītāja Ieva Reine.

Koronvīrusa dēļ ne vien indivīdi, bet pat veselas valstis steidzami pieņem jaunus lēmumus un pārkārto ierastās rutīnas - tās rīkojas atbilstoši krīzes apstākļiem, uzsver Reine.

“Diemžēl, diasporas izglītības finansējuma grozā tālmācība nav iekļauta kā atbalstāms diasporas skolas modelis, kas nozīmē, ka mūsu audzēkņu vajadzības netiek izprastas un ņemtas vērā,” uzskata Reine, “Mēs savu fizisko iespēju ietvaros, veicot brīvprātīgo darbu, turpināsim mācīt ikvienu, kam šajā brīdī ir vēlēšanās mācīties. Mēs arī aicinām Latviešu valodas aģentūru veikt racionālu situācijas izvērtējumu un novirzīt diasporas skolām paredzēto finansējumu tur, kur tas šobrīd dod vislielāko labumu.”

Lasītākās ziņas

Latviešu Valodas aģentūrā (LVA) portālam latviesi.com norāda, ka daudzas no nedēļas nogales skolām Eiropā, ASV, Kanādā, Austrālijā un Krievijā jau ir pārgājušas uz attālinātām mācībām vai arī drīzumā to plānot darīt. Aģentūras diasporas projektu koordinatore Aija Otomere arī izsaka pateicību skolu spējai elastīgi pielāgoties pašreizējiem sarežģītajiem apstākļiem.

Šobrīd spēkā esošais diasporas pasākumu plāns ir veidots, saskaņojot ar diasporas centrālajām organizācijām un atbilstoši diasporas izglītības līdzšinējām vajadzībām. Taču vīrusa radītā krīze liks tajā izdarīt izmaiņas.

“Pašlaik notiek situācijas izvērtēšana, operatīva pasākumu pārplānošana un saziņa ar Pasaules brīvo latviešu apvienību (PBLA) un Eiropas latviešu apvienību (ELA). Diasporas nedēļas nogales skolu finansējumā būs pastiprināts atbalsts tiešsaistes mācību formai,” apstiprina Otomere.

Eiropas latviešu apvienībā norāda, , ka ELA atbalsta un augstu novērtē Latvijas izstrādātās un piedāvātās Classflow sistēmas iespējas valodas tālmācībai, un jau vairākus gadus ELA biedru kopsapulce aicinājusi šo sistēmu paplašināt un pilveidot. 

ELA norāda, ka Ziemeļvalstu grupas pilotprojekts ir ļāvis vērot arī privāti organizētas attālinātas interešu izglītības iespējas un izaicinājumus. Uz šīs biedrības sūdzībām par valsts finansējuma pārāk mazo apmēru ELA jau agrāk esot rosinājusi, ka labākais veids, kā attīstīt jaunas koncepcijas, ir kopdarbā ar “mērķi gādāt par latviskas izglītības kvalitāti, ne vien virtualitāti”, teikts ELA viedoklī.

Lai šajos krīzes apstākļos paātrinātu visu pušu sadarbību un veicinātu iespējami lielākam skaitam ārvalstīs dzīvojošo tautiešu turpināt apgūt latviešu valodu tālmācībā, ELA prezidijs šonedēļ lēmis aicināt PBLA kopā ar partneriem no valsts iestāžu un privātā sektora tuvākajā laikā rīkot apaļā galda diskusiju par tālmācības un attālināta mācību procesa iespējām un kvalitātes celšanu gan diasporā, gan Latvijā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti