Dalies:

Diena pirms 30 gadiem - Latvijas valsts neatkarības atgūšana

Diena pirms 30 gadiem - Latvijas valsts neatkarības atgūšana
LETA/Edijs Pālens
  • 04. May. 2020

Silta un saulaina 4.maija pēcpusdiena pirms 30 gadiem. Pie Latvijas PSR Augstākās padomes ēkas, tagadējas Saeimas, pulcējušies tūkstoši cilvēku un vēl tūkstoši mājās un darba vietās cieši pievērsušies radio aparātos skanošajai pārraidei. Ir pienācis izšķirīgais brīdis Latvijas vēsturē. Augstākās padomes deputātiem lemšanai nodots pusotra mēneša laikā tapis dokuments – Latvijas Republikas neaktarības atjaunošanas deklarācija.

“1940. gada 14. un 15. jūlijā okupētajā Latvijā politiska terora apstākļos, pēc prettiesiski pieņemta antikonstitucionāla vēlēšanu likuma notika Saeimas vēlēšanas. [..] Tautas apmānīšanas rezultātā prettiesiski izveidotā Saeima nepauda Latvijas tautas suverēno gribu. Tai nebija konstitucionālu tiesību izlemt jautājumu par valsts iekārtas grozīšanu un Latvijas valsts suverenitātes likvidēšanu. Šos jautājumus bija tiesīga izlemt vienīgi tauta, taču brīva tautas nobalsošana nenotika. Līdz ar to Latvijas Republikas iekļaušana Padomju Savienībā no starptautisko tiesību viedokļa nav spēkā, un Latvijas Republika joprojām de jure pastāv kā starptautisko tiesību subjekts, ko atzīst vairāk nekā 50 pasaules valstis.”

Tas ir formulējums, ar kādu deklarācijā tiek pamatotas Latvijas valsts tiesības atgūt brīvību. 1940. gada jūlijā okupētajā Latvijā PSRS valdības ultimatīvā nota ar prasību mainīt valdību un 1940. gada 17. jūnija PSRS militārā agresija dokumentā tiek kvalificēta kā starptautisks noziegums. Deklarācija paredz, ka par spēkā neesošu kopš pieņemšanas brīža pasludināma Latvijas Saeimas 1940. gada 21. jūlijā pieņemtā deklarācija «Par Latvijas iestāšanos Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā» un atjaunojama 1922. gada 15. februārī pieņemtās Latvijas Republikas Satversmes darbība visā Latvijas teritorijā.

Lasītākās ziņas valstī

Neatkarības deklarācijas koncepcijas autors ir pašreizējais Valsts prezidents Egils Levits. Levita priekšlikumus atbalsta un precizē arī Latvijas Tautas frontes (LTF) izveidota valsts tiesisko jautājumu darba grupa, piedaloties vēl vairākiem tā laika tiesību ekspertiem.

Taču, lai dokuments stātos spēkā, jānotiek vēsturiskam balsojumam. Divām trešdaļām – jeb 132 – toreizējās Latvijas PSR Augstākās padomes deputātu ir jānobalso PAR. Teju visai Latvijai un arī daļai trimdas latviešu ārzemēs, radio tiešraidē sekojot līdzi balsojumam, tiek skaļi uzskaitīta katra balss “PAR” un “PRET”.

Ar sešu balsu pārsvaru, 138 depuātiem atbalstot Latvijas neatkarības atjaunošanu, deklarācija tiek pieņemta. “PAR” balsojušie deputāti pie AP ēkas tiek sagaidīti kā varoņi, aplausi un asaras nerimstas ilgi.

“Neatkarības deklarācijas pieņemšanai bija izšķiroši svarīga iekšpolitiska un ārpolitiska nozīme, tas bija būtisks pagrieziena punkts neatkarības atjaunošanas procesā. Pēc deklarācijas pieņemšanas tika sākta neatkarīgai valstij atbilstošu valsts pārvaldes institūciju veidošana, kā arī iepriekšējo institūciju transformēšana,” teikts neatkarības atgūšanai veltītajā šķirklī Nacionālajā enciklopēdijā. Tajā pašā laikā “neraugoties uz uzvaru vēlēšanās un deklarācijas pieņemšanu, reālā varas pārņemšana bija ievērojami sarežģītāka”. PSRS centrālā vara neatzina pieņemto lēmumu, sekojošajā gadā notika daudzi mēģinājumi šķelt sabiedrību un ietekmēt jauno politisko kursu Latvijā. 1991.gada janvārī Rīgā nācās būvēt barikādes, lai no PSRS specvienību kaujiniekiem pasargātu valsts stratēģiski svarīgos objektus.

“Sabiedrības aktīvā iesaiste, bloķējot pieejas valsts pārvaldes iestādēm un stratēģiskiem objektiem (barikādes), izjauca mēģinājumu gāzt likumīgo LR varu. Cīņā ar agresoriem 1991.gada janvārī prasmīgi tika izmantotas nevardarbīgās pretošanās metodes. [..] Plašā sabiedrības iesaiste novērsa kārtējo mēģinājumu gāzt likumīgi ievēlētās un apstiprinātās LR varas struktūras,” norādīts Nacionālajā enciklopēdijā. 

Latviesi.com jau vēstīja, ka šodien Latvijas Radio ēterā plkst.18:15 pēc Latvijas laika par godu valsts neatkarības atjaunošanas 30 gadskārtai tiks atskaņota 1990.gada 4.maija vēsturiskā radio pārraide no Augstākās padomes balsojuma rezultātu paziņošanas.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti