Dalies:

Dibināta Itālijas un itāļu Šveices latviešu biedrība ALISI

Dibināta Itālijas un itāļu Šveices latviešu biedrība ALISI
  • 21. May. 2015

Šā gada martā Milānā dibināta Itālijas un itāļu Šveices latviešu biedrība (ALISI), kas turpmāk vienos svešumā dzīvojošos latviešus kopīgam mērķim - veidot latviskās identitātes kodolu itāliski runājošā vidē. Pavisam drīz, 6.jūnijā, ALISI biedri pulcēsies oficiālā biedrības atklāšanas pasākumā.

Saskaņā ar Itālijas Nacionālā statistikas institūta datiem, Itālijā dzīvo 2300 latviešu, taču līdz šim kopīgas biedrībasnebija. "Visā pasaulē jau sendarbojas latviešu biedrības, bet Itālijā ALISI (itāļu valodā: Associazionelettonein Italia e Svizzeraitaliana) šajā ziņā ir celmlauži," pauž biedrības priekšsēdētāja Vita Začesta, "lai gan jau iepriekš latvieši pulcējās draudzīgās grupiņās un latviešu klubiņā svinēt latviešu svētkus, līdz šim nebija vienas organizācijas, kas apvienotu visus Itālijas tautiešus". Šobrīd biedrībai ir divas aktīvas nodaļas, kas darbojas Milānā un Romā, un ļoti aktīvi ALISI biedri ir arī Šveices latvieši. Alpu kalni šķir itāliski runājošo Šveices daļu no pārējās, tieši tāpēc Tičīnokantona latviešiem Milāna ir tuvāk gan ģeogrāfijas, gan valodas ziņā.

Lasītākās ziņas valstī

Lai arī Itālijas un Šveices latviešus ļoti sarūgtināja Ekonomikas ministrijas un Latvijas valdības lēmums nepiedalīties Expo 2015, tam bija būtiska loma latviešu biedrības dibināšanā. Stāsta Vita Začesta: "Mums pašiem bija liels pārsteigums, kad pagājušā gada decembrī tikāmies Latvijas paviljona Expo projekta prezentācijā Milānā un redzējām, cik daudz latviešu ir apkārt. Tieši tad sapratām, ka visi kopā arī svešumā esam spēks un varam darīt lielas lietas".

Uzsākot darbību, ALISIizvirzījusi vairākus svarīgus uzdevumus, tostarp latvisko tradīciju un latviešu valodas saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm, kopības apziņas un nacionālās identitātes stiprināšanu, Latvijas un tās kultūras atpazīstamības veicināšanu Itālijā un Šveicē, savstarpējas draudzības un sadarbības sekmēšanu, kā arī tautiešu informēšanu par mūsu ikdienu un aktualitātēm Itālijā un Šveicē.

Tāpat ALISI paspārnē Milānā darbojas latviešu bērnu skoliņa, kur bērni tiek iepazīstināti ar latviešu tradīcijām, Latvijas vēsturi, ģeogrāfiju, literatūru, bet latviešu valodas prasmes tiek bagātinātas ar dziesmu un rotaļu palīdzību. Mācību process ir individualizēts, pielāgojot to bērnu vecumam un latviešu valodas zināšanu līmenim, sākot no vismazākajiem līdz pusaudžiem. "Mums ir pat rāpotāju grupiņa, kas cep kukulīšus", smejas Vita Začesta, "savukārt lielie bērni vada rotaļas mazākajiem."

Būtisks ir fakts, ka ALISI rīko dažādus pasākumus saistībā ar latviešu tautai un Latvijai nozīmīgiem svētkiem. "Ir tiesa, ka esam nopietna organizācija un svinam gan gadskārtu, gan valsts svētkus, bet mūsu kopīgajās tikšanās reizēs netrūkst ne jautrības, ne latviešu ēdienu, ne dziesmu un danču", uzsver biedrības priekšsēdētāja.

Par ALISI biedru var kļūt ikviens Itālijā vai Šveicē īslaicīgi vai pastāvīgi dzīvojošs tautietis, kā arī jebkurš, kam ir tuvi biedrības mērķi un uzdevumi. ALISI darbību atbalsta Latvijas vēstniecība Itālijas Republikā un konsulāts Milānā.

Vairāk informācijas par biedrības atklāšanas pasākumu šā gada 6.jūnijā Legnago - alisi.office@gmail.com.

Bez tam ALISI laipni piedāvā informatīvu atbalstu žurnālistiem, kas šogad dosies apmeklēt Expo.

Foto no ALISI arhīva

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti